CDOInfrastrukturaPolecane tematy
Czy 5G stanie się fundamentem rozwoju przyszłych trendów technologicznych i biznesu?
Powszechne wprowadzenie sieci 5G przynieść ma ogromne korzyści dla globalnej gospodarki. Według różnych szacunków, nawet do 2,2 bln USD w ciągu 15 lat. Sieć piątej generacji jest również zapowiedzią wielkich zmian technologicznych oraz ich implementacji w biznesie. Jednymi z pierwszych trendów technologicznych, na których rozwój znacząco wpłyną sieci 5G będą m.in.: Internet Rzeczy (IoT), rzeczywistość rozszerzona (AR) i wirtualna (VR), ale także cloud computing, robotyka oraz sztuczna inteligencja (AI).
Wielokrotne przyspieszenie transferów w porównaniu do sieci 4G/LTE, możliwość obsługi ogromnej liczby urządzeń podłączonych do sieci oraz praktyczny brak opóźnień w transmisji to ogromna szansa dla biznesu. Komisja Europejska szacuje, że sieci 5G mają potencjał, aby stworzyć dodatkowe 2 mln miejsc pracy we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Z kolei według oceny Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, technologia ta może poprawić efektywność funkcjonowania polskiej gospodarki, co zwiększyć może polski PKB o 1%, co oznacza ok. 4 mld zł dodatkowych przychodów.
Z kolei według ekspertów Deloitte, korzyści, które oferuje 5G są więcej niż obiecujące. „To zapowiedź olbrzymich usprawnień, a zarazem niezawodnej i szybkiej łączności. Piąta generacja technologii komórkowej to osiągnięcie większej szybkości, mniejszych opóźnień oraz – co ważne – integracja wielu rozwiązań technologicznych, które np. usprawnią łączenie w sieci ogromnej liczby czujników i inteligentnych urządzeń – twierdzi Jakub Wróbel dyrektor w dziale konsultingu w Deloitte na łamach raportu „Prognozy dla sektora technologii, mediów i telekomunikacji”.
Niespotykane dotychczas możliwości rozwoju IoT
Jednym z najważniejszych zastosowań sieci 5G będzie Internet Rzeczy, który jest podstawą idei Przemysłu 4.0, koncepcji inteligentnego miasta czy rozwiązań Smart Home. Szybki rozwój tej technologii będzie możliwy dzięki ogromnej pojemności sieci, która pozwala na połączenie do 1 mln urządzeń na 1 km2. Dla porównania, współczynnik ten w wypadku obecnej sieci LTE wynosi 1 mln urządzeń na 500 km2! 5G pozwolić ma przemysłowi na zdalne sterowanie obiektami, uzyskanie większej elastyczności i wydajności istniejących procesów. Dla wielu przedsiębiorstw będzie to oznaczać niespotykane dotąd możliwości rozwoju.
Przy pomocy 5G możliwe będzie choćby opracowanie cyfrowych modeli biznesowych, które pozwolą na świadczenie firmom nowych usług, zwiększenie przychodów i udziału w rynku w nowych obszarach. Inteligentne fabryki będą w stanie szybko reagować na zapotrzebowanie i – w czasie rzeczywistym – aktualizować linie produkcyjne, automatycznie modyfikować parametry pracy oraz efektywnie zmieniać konfigurację wytwarzanych produktów.
Nowe zastosowania inteligentnych czujników
Wśród zupełnie nowych możliwości zastosowań inteligentnych czujników, analitycy wymieniają m.in.: inteligentne ubrania monitorujące stan zdrowia właściciela, „kolczyki” z mikrochipami ułatwiające kontrolę stanu zwierząt hodowlanych, spersonalizowaniu cyfrowe reklamy zewnętrzne wyświetlające treści na podstawie danych otrzymanych ze smartfona, czy też pełne zautomatyzowanie produkcji, transportu drogowego i kolejowego. Duże nadzieje wiąże się też z popularyzacją czujników śledzących transport towaru. Chodzi o urządzenia monitorujące temperaturę, wilgotność czy przeciążenia wywołane drganiami, co jest istotne np. dla branży farmaceutycznej. Zresztą wysoka przepustowość łącza i brak opóźnień w 5G przełożą się na lepszą „widoczność” całego łańcucha dostaw.
Jednym z najważniejszych zastosowań sieci 5G będzie Internet Rzeczy, który jest podstawą idei Przemysłu 4.0, koncepcji inteligentnego miasta czy rozwiązań Smart Home. Szybki rozwój IoT będzie możliwy dzięki ogromnej pojemności sieci 5G, która pozwala na połączenie do 1 mln urządzeń na 1 km2. Dla porównania, współczynnik ten w wypadku obecnej sieci LTE wynosi 1 mln urządzeń na 500 km2! 5G pozwolić ma przemysłowi na zdalne sterowanie obiektami, uzyskanie większej elastyczności i wydajności istniejących procesów. Dla wielu przedsiębiorstw będzie to oznaczać niespotykane dotąd możliwości rozwoju.
Dzięki 5G coraz więcej urządzeń będzie też łączyć się i komunikować ze sobą, tworząc i rozwijając autonomiczne samochody. Przykładem może być tu bezkabinowa ciężarówka T-Pod, wspólny projekt Ericssona, operatora telekomunikacyjnego Telia, start-up’u Einride i DB Schneker. Jest ona już testowana na drodze publicznej. Sieć 5G to także inteligentne domy, dzielnice i całe miasta. Możliwy stanie się również monitoring w czasie rzeczywistym.
Idealna sieć dla rozwiązań AR/VR
Analitycy Abi Research uważają, że sieć 5G – z bardzo niskimi opóźnieniami – będzie idealnym rozwiązaniem do obsługi aplikacji AR/VR. Jak wskazują w raporcie “Augmented and Virtual Reality Device Connectivity”, do 2026 roku prawie 10% inteligentnych okularów przemysłowych i urządzeń VR będzie korzystać właśnie z technologii 5G. Także dostawcy infrastruktury telekomunikacyjnej (np. Huawei czy Ericsson) oraz operatorzy z tego sektora, postrzegają technologie AR i VR jako jedne z głównych zastosowań sieci 5G. Ericsson użył systemu ART (Augmented Reality Troubleshooting), który pozwala wykrywać na czas problemy z danymi diagnostycznymi i błyskawicznie udostępniać niezbędne informacje. Firma stosuje go w zakładach produkcyjnych w Estonii i planuje jego wykorzystanie także w fabryce w Chinach.
10% – prawie tyle inteligentnych okularów przemysłowych i urządzeń VR będzie do roku 2026 korzystać z technologii 5G wynika z raportu Abi Research “Augmented and Virtual Reality Device Connectivity”.
Technologia VR, która, aby w pełni wykorzystać swój potencjał potrzebuje dużej przepustowości i możliwie najniższego opóźnienia, dzięki 5G dostarczy użytkownikom rozrywkę o niespotykanym dotychczas na szeroką skalę poziomie realizmu i doświadczeń. Korzyści te odczujemy choćby przy transmisjach na żywo czy też streamingu wideo z serwisów VOD w wysokiej rozdzielczości, ale także przy obsłudze gadżetów rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej. Niewykluczone jest również, że zamiast łączenia się z PC, urządzenie takie będzie pobierało dane bezprzewodowo z chmury. W dalszej perspektywie, jak przewidują eksperci, VR stanie się też rozrywką dostępną na smartfonie. Wszystko to powinno również zwiększyć zapotrzebowanie na twórców aplikacji, designerów i inżynierów wirtualnej rzeczywistości.
Zastosowania 5G na polu tej technologii są zresztą bardzo szerokie i często nieszablonowe. Jedna z amerykańskich firm telekomunikacyjnych pracuje bowiem nad wykorzystaniem AR i VR obsługiwanych przez 5G, przy zmniejszaniu bólu i lęku u nieuleczalnie chorych pacjentów, poprzez zapewnienie uspokajających i rozpraszających treści. Także w Stanach Zjednoczonych odbyła się transmisja meczu koszykówki na żywo przez sieć 5G z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej (360° VR ), przeznaczona dla widzów oglądających widowisko przez okulary AR/VR. Z kolei w Wielkiej Brytanii, dzięki technologii 5G, można już prowadzić rozmowy holograficzne.
Operacje i procesy przeniosą się do chmury
Wprowadzenie sieci 5G spowoduje, że operacje i procesy wymagające dużych zasobów przestaną obciążać infrastrukturę organizacji. Większa część z nich przeniesie się do chmur obliczeniowych. Problemem przestanie być już słaba moc obliczeniowa urządzeń mobilnych, a aplikacje nie będą instalowane lokalnie na smartfonach. Użytkownicy zaczną korzystać z nich w modelu Software as a Service, wykupując abonament u operatora i wymieniając z nim dane. W chmurze zamieszczane będą także zdjęcia i wszelkiego rodzaju dokumenty.
Jak przewidują eksperci rynków pracy, wzrośnie popyt na specjalistów – programistów i inżynierów – z zakresu obsługi cloud computing. Ale nie tylko na nich. Będą również potrzebni pracownicy do kontaktu z klientem. Według prognoz, udostępniający swoje zasoby obliczeniowe duzi gracze będą musieli współpracować z mniejszymi dostawcami. To przenoszenie procesów do chmury stwarzać będzie duże możliwości dla outsourcingu pracowników.
Ścisła „współpraca” robotyki, 5G i AI
Analitycy Deloitte przewidują, że ponad 50% robotów przemysłowych sprzedanych w 2020 roku będzie miała charakter specjalistyczno-usługowy. Są one szczególnie popularne w takich branżach jak logistyka, służba zdrowia, handel detaliczny czy hotelarstwo. Rynek ten stymulowany jest natomiast przez usługi telekomunikacyjne takie właśnie, jak 5G oraz chipy AI, zapewniające im mobilność i większą wydajność. Jak informują eksperci, w kolejnych latach można się więc spodziewać jeszcze mocniejszego zagęszczenia sieci połączeń między robotyką a 5G i AI, co wpłynie na większą liczbę ciekawych innowacji.
Niezwykle małe opóźnienia sieci 5G (maksymalnie 4ms, ale możliwe nawet 1ms) pozwalają choćby na zdalne przeprowadzanie skomplikowanych operacji za pośrednictwem robotów. W Chinach, przy użyciu tej technologii – i z pomocą China Mobile oraz Huawei – chirurg wszczepił pacjentowi z Parkinsonem urządzenia do głębokiej stymulacji mózgu, znajdując się 3000 km od chorego. Poza wspomnianymi robotami medycznymi minimalne opóźnienia 5G powinny pozwolić również na zdalne sterowanie innymi urządzeniami, mogą to być np. maszyny budowlane czy wszelkiego rodzaju urządzenia pomocne służbom mundurowym.
Wśród nowych możliwości zastosowań inteligentnych czujników, analitycy wymieniają m.in.: inteligentne ubrania monitorujące stan zdrowia właściciela, „kolczyki” z mikrochipami ułatwiające kontrolę stanu zwierząt hodowlanych, spersonalizowaniu cyfrowe reklamy zewnętrzne wyświetlające treści na podstawie danych otrzymanych ze smartfona, czy też pełne zautomatyzowanie produkcji, transportu drogowego i kolejowego. Duże nadzieje wiąże się też z popularyzacją czujników śledzących transport towaru. Chodzi o urządzenia monitorujące temperaturę, wilgotność czy przeciążenia wywołane drganiami.
Technologia 5G jest pomocna nie tylko przy przeprowadzeniu operacji na odległość. Wraz z pojawieniem się systemów zdalnego monitorowania w czasie rzeczywistym można będzie np. objąć opieką pacjentów pozostających w domach, obserwując dane z urządzeń typu wearables, technologii ubieralnych. Eksperci przewidują, że zmniejszą one koszty szpitalne o 16% w ciągu pięciu lat. 5G umożliwi również wykorzystanie w medycynie sztucznej inteligencji. AI będzie bowiem pomocna przy stawianiu diagnoz, ustalaniu planu leczenia pacjentów czy w prognozowaniu wystąpienia powikłań pooperacyjnych. A potrzebna do tego wielka ilość danych umożliwiająca szybkie uczenie się maszyn i przeprowadzanie analiz w czasie rzeczywistym będzie wymagało przecież sieci o dużej przepustowości.
Za 10-15 lat sieci 5G preferowanym standardem?
Pomysły na rozwiązania biznesowe i otwarty dialog związany z technologią 5G w Polsce już powstają. Choćby Orange Polska, w ramach projektów Orange Fab, współpracuje ze startupami tworząc rozwiązania technologiczne, które w niedalekiej przyszłości w bardziej zaawansowany sposób wykorzystają możliwości sieci 5G. Jednym z przykładów może być system rowerów miejskich czwartej generacji udostępniony przez konsorcjum Orange Polska i Roovee, który dział w kilkudziesięciu miastach Polski. Czy też system inteligentnych mierników energii elektrycznej, podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów do ponad 95%, a działający w oparciu o najnowszą technologię urządzeń IoT – sieci LTE-M oraz NB-IoT. Nowoczesne liczniki opracowane zostały w innogy Laboratory of Things, a cały projekt powstał we współpracy z Apatorem, PySENSE i innogy Stoen Operator oraz Orange Polska.
„Uważamy, że w połączeniu z innymi technologiami, takimi jak, np. Internet Rzeczy, 5G przyczyni się do fundamentalnej zmiany funkcjonowania przedsiębiorstw na całym świecie. W perspektywie krótkoterminowej będzie prawdopodobnie współistnieć z szeroko rozpowszechnionymi obecnie sieciami, takimi jak Wi-Fi czy sieć przewodowa. Jednak w perspektywie 10-15 lat 5G może stać się preferowanym standardem w wymagających środowiskach, gdzie elastyczność jest kluczowa lub w przypadku instalacji o wysokim zagęszczeniu czujników” – twierdzi Jakub Wróbel z Deloitte.