Branża ITRynekPolecane tematy
Czy fabryka półprzewodników Intela powstanie w Polsce?
Intel planuje zainwestować do 2030 roku 80 miliardów euro w budowę 8 fabryk chipów w jednym z państw europejskich. Wśród krajów branych pod uwagę jeśli chodzi o lokalizację tej inwestycji, jest również Polska. Podczas niedawnych targów motoryzacyjnych IAA w Monachium, Pat Gelsinger, prezes koncernu, poinformował, że do końca tego roku firma wskaże miejsce budowy dwóch nowych europejskich zakładów półprzewodników.
Według spekulacji na temat możliwych lokalizacji fabryk mikroprocesorów, wśród głównych pretendentów wymienia się Niemcy i Francję, ale jak informuje Reuters, szansę ma również Polska. Z kolei według doniesień dziennika Rzeczpospolita, Intel otrzymał już około 70 propozycji lokalizacji, z których trzy należały właśnie do naszego kraju. Polska Agencja Inwestycji i Handlu nie komentuje jednak obsługiwanych projektów ze względu na dobro procesu decyzyjnego.
Planowane do budowy przez amerykański koncern nowe zakłady miałyby zaspokoić ogromny popyt na półprzewodniki, który występuje obecnie w wielu sektorach gospodarki – zwłaszcza w branży motoryzacyjnej i technologicznej, o czym pisaliśmy niedawno na łamach serwisu ITwiz. “Ta nowa era trwałego popytu na półprzewodniki wymaga odważnego, wielkiego myślenia” – powiedział Pat Gelsinger podczas targów w Monachium.
Unia Europejska staje do wyścigu o przywództwo technologiczne
Dodajmy, że wczoraj odbyło się posiedzenie Komisji Europejskiej, podczas którego ogłoszono plany nowego “ekosystemu” produkcji chipów, mającego na celu utrzymanie konkurencyjności i samowystarczalności UE po tym, jak globalny niedobór półprzewodników przyniósł zagrożenia związane z poleganiem w dużej mierze na dostawcach z Azji oraz USA.
Według komisarza ds. przemysłu Thierry’ego Bretona, półprzewodniki są obecnie czymś więcej niż tylko kluczowymi komponentami dla producentów samochodów, smartfonów czy graczy wideo. “Wyścig o najbardziej zaawansowane chipy to wyścig o przywództwo technologiczne i przemysłowe” – napisał w poście na swoim blogu.
Przyjęty wczoraj European Chips Act obejmować ma badania, zdolności produkcyjne oraz współpracę międzynarodową. Najprawdopodobniej rozważane będzie również utworzenie specjalnego Europejskiego Funduszu Półprzewodników.
„Intel planuje zainwestować miliardy euro w nowe moce produkcyjne półprzewodników w Europie. Ogłoszenie ustawy EU Chip Act ma na celu wspieranie dynamicznego, najnowocześniejszego i przyszłościowego ekosystemu półprzewodników w Europie. To pożądany krok, który jest zgodny z naszymi wspólnymi ambicjami dążenia do ożywienia sektora półprzewodników w Unii Europejskiej” – skomentował Krzysztof Jonak, EMEA Territory Sales Director w Intel.