Branża ITRynek

Intel zawiesza działalność w Rosji

Jak poinformowała agencja Reuters, przedstawiciele największego na świecie producenta półprzewodników zawiesili ze skutkiem natychmiastowym wszelkie operacje biznesowe na terenie Federacji Rosyjskiej.

Intel zawiesza działalność w Rosji

Na początku marca amerykański gigant technologiczny ogłosił, że wstrzymuje dostawy produktów dla swoich klientów w Rosji i na Białorusi w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Okazało się jednak, że firma zatrudniająca 1200 pracowników w Rosji nie wstrzymała pracy w jednym z największych ośrodków badawczo-rozwojowych oprogramowania zabezpieczającego Intela w Europie w Niżnym Nowogrodzie. Poinformowała o tym państwowa inspekcja pracy w obwodzie niżnonowogrodzkim. „Największy producent procesorów komputerowych i oprogramowania, Intel A/O, nie przeprowadza zmian organizacyjnych i kadrowych, nie zawiesza działalności, pracownicy nie są wysyłani na urlopy bez wynagrodzenia z inicjatywy pracodawcy” – poinformowała inspekcja, cytując oświadczenie Intela. Takie działanie miało być efektem gróźb inspekcji pracy, która na polecenie Kremla przesłała firmie ostrzeżenie o „niedopuszczalności łamania prawa pracy”, gdyby organizacja chciała wycofać się z rosyjskiego rynku.

Jednak we wtorek przedsiębiorstwo wydało oświadczenie o zawieszeniu funkcjonowania w Rosji oraz wdrożeniu specjalnych środków w celu zapewnienia ciągłości biznesowej i zminimalizowania zakłóceń w działalności globalnej. „Intel przyłącza się do globalnej społeczności, potępiając wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i wzywając do szybkiego powrotu na drogę pokoju” – czytamy w oficjalnym komunikacie amerykańskiej firmy.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *