InfrastrukturaBranża ITRynek
Czy koronawirus pomoże urosnąć technologii SD-WAN?
W następstwie wymuszonej przez pandemię cyfryzacji, coraz większa liczba organizacji przestawi się na sieci SD-WAN umożliwiające optymalizację wykorzystania łączy internetowych – prognozują analitycy rynku IT. Ma być to efekt lawinowego wzrostu znaczenia narzędzi do zdalnego kontaktu, a także migracji infrastruktury firmowej do chmury.
SD-WAN to w ostatnich latach najszybciej rosnący segment sieciowych rozwiązań dla firm. Tuż przed wybuchem pandemii Covid-19, branżowi analitycy prognozowali, że do 2023 roku wartość rynku tych usług przekroczy 5 mld dolarów (IDC), a rok później odsetek korzystających z nich firm sięgnie 60% (Gartner). Spodziewany wzrost jest więc olbrzymi. Jak wynika z analizy Fortinet, przeprowadzonej na bazie ponad 455 tys. globalnych klientów, obecnie zaledwie 5% organizacji korzysta z SD-WAN. Eksperci twierdzą, że koronawirus to zmieni i pomoże branży urosnąć.
Automatyzacja firmowej sieci
Obecnie standardem, dotyczącym zarówno sektora MŚP i dużych korporacji, jest zapewnienie co najmniej dwóch łączy dostępowych do sieci Internet dla każdej organizacji. Takie rozwiązanie ma na celu zapewnienie ciągłości pracy, czemu służy to drugie, zapasowe łącze. W obecnych covidowych czasach, a więc wzmożonego wykorzystania zasobów IT i lawinowo rosnącej komunikacji internetowej, dotychczasowe metody zarządzania ruchem jak routing statyczny, dynamiczny czy policy based routing, są według ekspertów IT niewystarczające.
Każda organizacja chce optymalnie wykorzystać swoje zasoby, a w wypadku łączy dostępowych służy do tego właśnie SD-WAN. Rozwiązanie to wykrywa przede wszystkim spadek jakości połączenia i reaguje w czasie rzeczywistym, przekierowując ruch na lepsze (w danym momencie), równoległe pasmo dostępowe. Dzięki temu można automatycznie reagować na anomalie – takie jak choćby opóźnienia, ich zmienność czy też utratę pakietów – zachowując przy tym ciągłość komunikacji.
„Dzięki wykorzystaniu SD-WAN firmy z jednej strony optymalizują działanie sieci, a z drugiej ograniczają koszty związane z infrastrukturą IT. Widać to zwłaszcza w porównaniu z wydatkami na MPLS. Cena 2-3 łączy dostępowych o większej przepustowości potrafi być kilkukrotnie niższa i to właśnie dlatego firmy coraz częściej decydują się na wykorzystanie technologii SD-WAN” – mówi Jakub Gaffke, kierownik ds. kluczowych klientów w Sprint S.A., firmie dostarczającej do rynku technologie Fortinet.
Z powodu nieustannego wzrost ilości danych wymagających stałego dostępu oraz składowanych w różnych miejscach (zasoby centralne, chmura prywatna oraz publiczna), według specjalistów rynku IT, można zaryzykować stwierdzeniem, że już niebawem większość organizacji będzie zainteresowana technologią SD-WAN. Korzystających z niej można podzielić na dwie kategorie: firmy posiadające jedynie centralę oraz te wielooddziałowe. Dla tych pierwszych niezaprzeczalną zaletą jest możliwość optymalnego wykorzystania łączy w komunikacji zarówno z pracownikami zdalnymi, jak i klientami. Te drugie natomiast uzyskują znaczne oszczędności dzięki optymalnemu wykorzystaniu łączy do komunikacji pomiędzy filiami, wskazują branżowi eksperci.