InfrastrukturaBranżaRynek

Czy koronawirus pomoże urosnąć technologii SD-WAN?

W następstwie wymuszonej przez pandemię cyfryzacji, coraz większa liczba organizacji przestawi się na sieci SD-WAN umożliwiające optymalizację wykorzystania łączy internetowych – prognozują analitycy rynku IT.  Ma być to efekt lawinowego wzrostu znaczenia narzędzi do zdalnego kontaktu, a także migracji infrastruktury firmowej do chmury.

Czy koronawirus pomoże urosnąć technologii SD-WAN?

SD-WAN to w ostatnich latach najszybciej rosnący segment sieciowych rozwiązań dla firm. Tuż przed wybuchem pandemii Covid-19, branżowi analitycy prognozowali, że do 2023 roku wartość rynku tych usług przekroczy 5 mld dolarów (IDC), a rok później odsetek korzystających z nich firm sięgnie 60% (Gartner). Spodziewany wzrost jest więc olbrzymi. Jak wynika z analizy Fortinet, przeprowadzonej na bazie ponad 455 tys. globalnych klientów, obecnie zaledwie 5% organizacji korzysta z SD-WAN. Eksperci twierdzą, że koronawirus to zmieni i pomoże branży urosnąć.

Automatyzacja firmowej sieci

Obecnie standardem, dotyczącym zarówno sektora MŚP i dużych korporacji, jest zapewnienie co najmniej dwóch łączy dostępowych do sieci Internet dla każdej organizacji. Takie rozwiązanie ma na celu zapewnienie ciągłości pracy, czemu służy to drugie, zapasowe łącze. W obecnych covidowych czasach, a więc wzmożonego wykorzystania zasobów IT i lawinowo rosnącej komunikacji internetowej, dotychczasowe metody zarządzania ruchem jak routing statyczny, dynamiczny czy policy based routing, są według ekspertów IT niewystarczające.

Każda organizacja chce optymalnie wykorzystać swoje zasoby, a w wypadku łączy dostępowych służy do tego właśnie SD-WAN. Rozwiązanie to wykrywa przede wszystkim spadek jakości połączenia i reaguje w czasie rzeczywistym, przekierowując ruch na lepsze (w danym momencie), równoległe pasmo dostępowe. Dzięki temu można automatycznie reagować na anomalie – takie jak choćby opóźnienia, ich zmienność czy też utratę pakietów – zachowując przy tym ciągłość komunikacji.

Przeczytaj również
Cisco rozszerza ofertę SASE i wprowadza ulepszenia w platformie chmurowej SecureX

„Dzięki wykorzystaniu SD-WAN firmy z jednej strony optymalizują działanie sieci, a z drugiej ograniczają koszty związane z infrastrukturą IT. Widać to zwłaszcza w porównaniu z wydatkami na MPLS. Cena 2-3 łączy dostępowych o większej przepustowości potrafi być kilkukrotnie niższa i to właśnie dlatego firmy coraz częściej decydują się na wykorzystanie technologii SD-WAN” – mówi Jakub Gaffke, kierownik ds. kluczowych klientów w Sprint S.A., firmie dostarczającej do rynku technologie Fortinet.

Z powodu nieustannego wzrost ilości danych wymagających stałego dostępu oraz składowanych w różnych miejscach (zasoby centralne, chmura prywatna oraz publiczna), według specjalistów rynku IT, można zaryzykować stwierdzeniem, że już niebawem większość organizacji będzie zainteresowana technologią SD-WAN. Korzystających z niej można podzielić na dwie kategorie: firmy posiadające jedynie centralę oraz te wielooddziałowe. Dla tych pierwszych niezaprzeczalną zaletą jest możliwość optymalnego wykorzystania łączy w komunikacji zarówno z pracownikami zdalnymi, jak i klientami. Te drugie natomiast uzyskują znaczne oszczędności dzięki optymalnemu wykorzystaniu łączy do komunikacji pomiędzy filiami, wskazują branżowi eksperci.

 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *