footer-linksBranża ITProgramowanieRynek
Czy Polska ma najbardziej efektywne zespoły deweloperskie na świecie?
Tak wynika z ustaleń Yegora Denisov-Blancha i Simona Obstbauma, ekspertów technologicznych, którzy na Uniwersytecie Stanforda prowadzą obecnie badania nad produktywnością inżynierii oprogramowania. W pierwszej trójce, poza polskimi inżynierami, znaleźli się również programiści z Brazylii i Rumunii. W jaki sposób algorytm badaczy mierzy produktywność deweloperów?
Jak się okazuje, zespoły w tych krajach przewyższają średnią globalną o ~50%, co zmierzono przy pomocy nowatorskiego algorytmu opracowanego na podstawie wspomnianych wyżej badań. Na te konkretne trzy kraje wskazała biorąca udział w analizie organizacja, posiadająca duże, niezależne zespoły deweloperskie w różnych lokalizacjach na całym świecie.
“To studium przypadku wyróżnia się tym, że w każdym kraju zespoły działają jako niezależne jednostki, używają podobnych stosów technologicznych (JS, Python) oraz opracowują produkty na porównywalnych etapach dojrzałości biznesowej i technologicznej” – napisał na portalu LinkedIn Yegor Denisov-Blanch. “Pomiar produktywności na poziomie zespołu jest szczególnie wnikliwy: zachęca ludzi do zwiększania całkowitej produktywności zespołu zamiast skupiać się na indywidualnej produktywności i konkurowania o istniejące zasoby” – dodał.
Według ekspertów prowadzących badania, podejmując decyzje dotyczące zespołów programistycznych, ważne jest, aby używać obiektywnych wskaźników we właściwym kontekście. Należy więc być ostrożnym z tradycyjnymi wskaźnikami produktywności takimi jak np. linie kodu, liczba zatwierdzeń czy wskaźniki DORA. Nie analizują one bowiem napisanego kodu źródłowego i nie mierzą w wiarygodny sposób produktywności deweloperów. Często też łatwo nimi manipulować.
W jaki sposób algorytm mierzy produktywność deweloperów?
Algorytm odczytuje kod źródłowy z repozytoriów, analizuje go i wykorzystuje metadane, aby uzyskać historyczną i bieżącą wydajność programistów, zespołów i organizacji. Nie mierzy on produktywności w oparciu o aktywność. Zamiast tego ocenia kod i “buduje” wynik, który oglądany w odniesieniu do jednostek wyjściowych w czasie stanowi miarę produktywności.
Używany do badań na Uniwersytecie Stanforda algorytm analizuje różne wymiary kodu źródłowego: wykorzystywane interfejsy API, warstwy trwałości, klasy, powierzchnie klas, zależności czy wzorce architektoniczne. Bierze również pod uwagę złożoność kodu.
Wykorzystanie algorytmu opracowanego na podstawie wspomnianych badań, pozwala ilościowo ocenić produktywność deweloperów poprzez ocenę wpływu commit-ów na funkcjonalność oprogramowania – mierzona jest dostarczona wydajność. Algorytm generuje niezależną od języka metrykę do oceny i analizy porównawczej poszczególnych programistów, zespołów oraz całych organizacji.
Więcej informacji na temat prowadzonych badań można znaleźć pod poniższym linkiem.
Polska ma wiele zdolnych ludzi, jednak ludzie ci często pracują na rzecz obcych struktur gospodarczych – bo w wielu dziedzinach nie ma struktur krajowych. Polska już dawno byłą by potęgą gospodarczą – wystarczyło by tylko lewice odsunąć niezmienną od koryta – ludzi z układu przestępczego tych samych od ponad 40 lat.
ok mam link do jego posta
https://www.linkedin.com/posts/ydenisov_softwareengineering-productivity-cto-activity-7170802760299352064-JCI8/