Branża ITRynek

Czy Qualcomm kupi Intela?

Z nieoficjalnych informacji wynika, że firma Qualcomm rozważa możliwość przejęcia koncernu Intel. Jak donosi Reuters, rozmowy w tej sprawie ma osobiście prowadzić Cristiano Amon, prezes firmy Qualcomm, choć formalna oferta kupna nie została jeszcze złożona. Gdyby taka fuzja doszła do skutku, byłaby z pewnością jedną z najdroższych i najbardziej złożonych tego typu transakcji w branży IT.

Czy Qualcomm kupi Intela?

Wedle pojawiających się informacji Qualcomm, największa na świecie firma zajmująca się projektowaniem procesorów dla smartfonów, rozważa złożenie oferty przejęcia koncernu Intel. Doniesienia te pojawiają się m.in. w kontekście trudnej sytuacji firmy Intel, która od trzech kwartałów notuje spadki sprzedaży i boryka się z trudnościami w rywalizacji o dynamicznie rozwijający się rynek rozwiązań dedykowanych dla obsługi sztucznej inteligencji. Od początku br. kapitalizacja firmy Intel spadła o ponad połowę. W efekcie Intel, nie tak dawno temu najwyżej wyceniana firmy na rynku procesorów, jest dziś wyceniana niżej niż firmy, takie jak: NVIDIA, AMD, czy Texas Instruments.

W ramach ogłoszonego niedawno programu naprawczego firmy Intel poinformowano m.in. o wstrzymaniu części planów inwestycyjnych, w tym odłożeniu na przyszłość planów budowy fabryki półprzewodników w Polsce. Zapowiedziano także redukcję zatrudnienia i plany sprzedaży części aktywów. Nie oznacza to jednak rezygnacji z planów rozwoju układów firmy Intel. W tym kontekście strategiczny nacisk ma zostać położony m.in. na rozwiązania wykorzystujące architekturę x86.

Ewentualny zakup firmy Intel przez Qualcomm, choć ciągle znajduje się w sferze przypuszczeń, już wywołuje reakcje inwestorów. Na wieść o potencjalnych rozmowach akcje firmy Intel zyskały na wartości o kilka procent, zaś wycena udziałów firmy Qualcomm nieznacznie spadła.

Gdyby taka fuzja doszła do skutku, byłaby z pewnością jedną z najdroższych i najbardziej złożonych tego typu transakcji w branży IT. Podlegałaby bowiem ścisłej kontroli ze strony licznych regulatorów rynkowych. Poza tym, Qualcomm mógłby zostać zobligowany m.in. do odsprzedaży części nabytych aktywów.

Nie jest też jasne w jaki sposób Qualcomm mógłby sfinansować transakcję o tej skali. Kapitalizacja tej firmy sięga bowiem obecnie 188 mld USD, podczas gdy Intel jest wyceniany na niemal dwukrotnie niższą kwotę, ale – jak zaznaczają analitycy firmy Reuters – biorąc pod uwagę obecne, sięgające 53 mld USD zadłużenie koncernu Intel, ewentualna wartość transakcji wyniosłaby przeszło 120 mld USD. Qualcomm dysponować ma zaś obecnie środkami rzędu 13 mld USD w gotówce.

Transakcja znacząco wpłynęłaby też na charakter działalności firmy Qualcomm, która – podobnie jak główni konkurenci Intela – specjalizuje się głównie w projektowaniu procesorów, a w zakresie produkcji bazuje na usługach kontraktowych. Intel z kolei zainwestował dotąd setki miliardów dolarów we własne zakłady produkcyjne.

Warto jednak, że wedle wcześniejszych doniesień już na początku września przedstawiciele firmy Qualcomm rozważali możliwość przejęcia działu firmy Intel wyspecjalizowanego w rozwiązaniach dla komputerów osobistych. Żadna oficjalna oferta w tej sprawie także się nie pojawiła.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *