WydarzeniaSztuczna inteligencjaRynek
Dassault Systèmes zaprezentuje wirtualne kopie bliźniacze ludzkiego ciała, wykorzystujące AI
Prezentacja tego rozwiązania odbędzie się podczas targów CES 2024. Połączenie wiedzy na temat budowy i funkcjonowania ludzkiego ciała z możliwościami sztucznej inteligencji zwiastuje nową erę precyzyjnej, spersonalizowanej opieki zdrowotnej, zapowiadają przedstawiciele Dassault Systèmes.
Odwiedzający stoisko 8705 w północnej hali centrum konferencyjnego Las Vegas Convention Center, będą mogli wejść do wirtualnego środowiska technologii i medycyny, aby poznać budowę serca, mózgu, płuc, układu pokarmowego i oczu oraz dowiedzieć się, jak osobista wirtualna kopia bliźniacza ludzkiego ciała może pomóc w doborze diety czy form aktywności fizycznej. Kulminacją tego doświadczenia będą prezentacje na żywo związane m.in. z projektami „Living Heart” i „Living Brain”, rozwiązaniami do wirtualizacji testów klinicznych MEDIDATA oraz przyszłością spersonalizowanego żywienia w sektorze produktów konsumenckich oraz handlu detalicznego.
Goście targów będą mogli zobaczyć, jak wirtualne kopie bliźniacze rewolucjonizują nie tylko współczesną opiekę zdrowotną, ale także sektor Life Sciences. Poznają wpływ wirtualnych kopii bliźniaczych na takie dziedziny medycyny, jak kardiologia, neurologia, onkologia, wirusologia i okulistyka. Zapoznają się też z praktycznymi zastosowaniami wirtualnych bliźniaków, pozwalającymi na wdrażanie medycyny precyzyjnej oraz eliminację tradycyjnych testów na zwierzętach.
Będzie się można także dowiedzieć, jak wirtualne bliźniaki pozwalają na zastąpienie ludzi podczas testów klinicznych, a także poznać realizowany we współpracy z amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków projekt „Enrichment”, mający na celu wyznaczenie nowych standardów badań klinicznych. Przedstawiciele firmy zapowiadają także prezentację tego jak wirtualne bliźniaki ludzkiego ciała mogą pomóc w zwiększeniu średniej długości życia – zostanie to przedstawione na przykładach wirtualnego bliźniaka ciała maratończyka oraz spersonalizowanej diety opracowanej na podstawie charakterystyki mikrobiomu pacjenta.