Sztuczna inteligencjaPolecane tematy

Dubaj stać się ma światową „stolicą” AI

W ciągu trzech lat aż 1 mln osób ma zostać przeszkolonych w zakresie sztucznej inteligencji w ramach inicjatywy “One Million AI Prompters”. Jest to pierwszy tego typu program na świecie. Do roku 2031 40% PKB Dubaju ma być generowane za pomocą sprzedaży technologii opartych o algorytmy AI.

Dubaj stać się ma światową „stolicą” AI

“Chcemy być najbardziej gotowym na przyszłość miastem i przygotowywać się do nadejścia ery sztucznej inteligencji poprzez rozwijanie wiedzy i umiejętności, które wspierają globalne zmiany technologiczne i stawiają Dubaj w czołówce innowacji” – powiedział Crown Prince Sheikh Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum, przewodniczący rady powierniczej Dubai Future Foundation (DFF), podczas inauguracji inicjatywy “One Million AI Prompters” w Dubaju. DFF nadzoruje ten program.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, w których Dubaj jest najważniejszym emiratem obok Abu Zabi, przygotowują się do ery post-naftowej i chcą przekształcić się z państwa naftowego w potęgę AI.

Do 2031 roku 40% produktu krajowego brutto ma być generowane przy użyciu sztucznej inteligencji. W tym celu Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) inwestują miliardy dolarów. Powołano także pierwszego na świecie ministra stanu ds. sztucznej inteligencji, przyciągają naukowców do Zatoki Perskiej i zapewniają wsparcie dla start-upów.

Od 2019 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich działa Uniwersytet AI, a państwowy fundusz majątkowy Mubadala utworzył fundusz AI o wartości 100 mld USD. Niedawno zaś Microsoft zainwestował 1,5 mld USD w spółkę G42 w Abu Dhabi zajmującą się rozwojem technologii sztucznej inteligencji.

“One Million AI Prompters” to jedna z pierwszych inicjatywa, która ma przygotować rzeszę pracowników korzystających z Generatywnej AI. Szkolenia obejmują „tworzenie precyzyjnych i skutecznych instrukcji dla systemów AI w celu osiągnięcia pożądanych wyników w różnych zadaniach, od generowania kreatywnych treści po rozwiązywanie złożonych wyzwań”.

“Chcemy pokazać ludziom, że istnieje pełne spektrum przypadków użycia. Niezależnie od tego, czy jesteś techniczny, czy nietechniczny, możesz korzystać z tych narzędzi” – powiedział Omar Al Olama, minister stanu ds. sztucznej inteligencji, gospodarki cyfrowej i aplikacji do pracy zdalnej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Podkreślił również znaczenie rozwijania praktycznych umiejętności inżynieryjnych, ponieważ są one kluczowe dla przyszłych pracowników i poprawy jakości życia dzięki AI. Al Olama został mianowany ministrem stanu ds. sztucznej inteligencji w ZEA w 2017 roku.

Aby zainicjować inicjatywę “One Million AI Prompters”, w Dubaju odbyły się pierwsze, Globalne Mistrzostwa Inżynierii Prompt. Uczestnicy rywalizowali w kategoriach wykraczających poza tradycyjne kodowanie takich, jak literatura i sztuka, podkreślając szerokie zastosowanie narzędzi AI.

Trzydziestu finalistów z 13 krajów zakwalifikowało się do przyjazdu do Dubaju, aby rywalizować o tytuł najlepszego inżyniera prompt w 3 kategoriach. Zwycięzcami zostali Australijka Megan Fowkes w kategorii sztuki, 33-letni Hindus Ajay Cyril w kategorii kodowania i 34-letni Aditya Nair w kategorii literatury. Dubajskie Centrum Sztucznej Inteligencji (DCAI) zapewniło trzem zwycięzcom nagrody pieniężne w wysokości 1 mln dirhamów (ok. 273 tys. USD).

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *