Rozpoczął się największy w Polsce program mentoringowy Dare IT. Podczas 3-miesięcznego projektu, grono 127 zakwalifikowanych uczestniczek (mentee) odbędzie indywidualne spotkania online z kobietami-ekspertkami, które pomogą podopiecznym podjąć pierwszy krok w kierunku zmiany ich życia zawodowego.
W ramach tegorocznego programu (jego pierwsza edycja odbyła się w 2018 roku) ponad 100 ekspertek z branży IT pomaga nieodpłatnie innym kobietom w nabyciu nowych umiejętności oraz zdobyciu ogromnej dawki wiedzy z dziedziny szeroko pojętych nowych technologii. Założycielkom społeczności Dare IT, Aleksandrze Bis i Natalie Pilling, zależy przede wszystkim na kształtowaniu postaw opartych na łańcuchu wzajemnej pomocy, o czym najlepiej świadczy fakt, że wśród mentorek tegorocznej edycji znajdują się również niegdysiejsze podopieczne programu.
„Chcemy odczarować stereotypowe myślenie o branży IT i ukazać jej różnorodność. Można znaleźć pracę w wielu ciekawych obszarach, niestety bywa tak, że poprzez zakorzenione, często błędne wyobrażenie na temat danego zawodu, możemy się zniechęcać i myśleć, że to nie jest ścieżka dla nas. A przecież ta branża jest tak kolorowa!” – uważa Aleksandra Bis.
Podczas projektu uczestniczki mogą wybierać 17 różnych ścieżek specjalizacji, od projektowania i kodowania, po data science oraz product management. Ekspertki wskazują kobietom dostępne opcje, które mogłyby być zmarginalizowane przez wspomniane stereotypy czy bariery środowiskowe. Współpraca nastawiona jest na realizację wspólnie ustalonego celu mentoringu, wspierającego rozwój zawodowy i osobisty podopiecznych. Mentee mogą liczyć również na konsultacje ze specjalistami z branży HR oraz serię eksperckich webinarów edukacyjnych nastawionych na rozwój kompetencji miękkich.
Każda uczestniczka otrzyma indywidualne wsparcie mentorki, która na co dzień pracuje w międzynarodowej firmie, m.in. w tak popularnych, jak Allegro, Google, Booksy, EL Passion, Netguru, Polidea, czy Demant Technology Center. W programie mentorują zarówno ekspertki z wieloletnim doświadczeniem, także managerskim, jak i dziewczyny z 2-letnim stażem, które same kiedyś były podopiecznymi programu Dare IT. Razem tworzą one kobiecy łańcuch samopomocy – dzielą się swoją wiedzą i wspierają wzajemnie, dzięki czemu stale powiększa się kobiece grono w IT.
„Sam proces przebranżowienia jest trudny i podziwiam wszystkich, którzy się na to decydują. To mnóstwo pracy, wzlotów i upadków, a zrobienie zwrotu w swojej karierze wymaga dużo odwagi. Ale zdecydowanie warto ryzykować! Trzeba pamiętać, żeby dać sobie czas, pozwolić sobie na popełnianie błędów, nie porównywać się do innych i nie bać się zadawać pytań” – mówi Agata Stawarz-Pastewska, zajmująca się Frontend Development, która w 2019 roku uczestniczyła w DareIT, a w tym roku sama jest mentorką.
Jak podkreślają przedstawicielki Dare IT, po oficjalnym zakończeniu programu przygoda ze społecznością nie kończy się – funkcjonuje także aktywna grupa Dare IT Community na Facebooku oraz Slacku. Do zainteresowanych wysyłany jest newsletter z dawką wiedzy i motywacji, powstał również klub książki oraz webinary edukacyjne i sesje Ask Me Anything – rozmowy z ekspertkami z branży, które odpowiadają o kulisach swojej pracy czy rekrutacji na dane stanowisko.
„Dostrzegałyśmy mocną nierówność płci w tej branży i postanowiłyśmy to zmienić. Kobietom nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z sukcesami pracować w świecie nowych technologii. Pomagamy im przygotować się do wejścia na rynek IT i pragniemy uzupełnić lukę w branży. Świat nieustannie się zmienia, głównie za sprawą nowych technologii, a my chcemy, żeby kobiety miały realny wpływ na te zmiany, żeby były także twórcami nowoczesnych rozwiązań, a nie tylko ich użytkownikami” – podsumowuje Natalie Pilling.