Rynek
Firma GIAP dołączyła do wąskiego grona partnerów QGIS
Spółka GIAP została pierwszą polską firmą, która zdobyła status złotego partnera QGIS – wieloplatformowego, otwartego oprogramowania geoinformacyjnego wykorzystywanego na całym świecie. Tym samym dostawca usług technologicznych dla sektora publicznego dołączył do wąskiego grona partnerów obok niemieckiej Nordhessischer VerkehrsVerbund oraz rosyjskiej NextGIS.
Polska firma od lat wspiera oprogramowanie QGIS oraz pracuje nad jego rozwojem modyfikując i uzupełniając podstawową wersję o funkcjonalności przydatne dla jednostek administracji centralnej i samorządów.
„Obecnie jesteśmy jednym z głównych dostawców oprogramowania wykorzystującego GIS dla samorządów w Polsce i mamy nadzieję, że uzyskany status pomoże nam w szybszej cyfryzacji sektora publicznego nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju. Tworząc produkty cyfrowe na bazie GIS budujemy narzędzia usprawniające pracę administracji lokalnej. Nasze produkty cyfrowe umożliwiają np. automatyzację wydawania wypisów i wyrysów z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy też publikację online map i innych danych przestrzennych w różnych formatach” – komentuje Sławomir Hemerling-Kowalczyk, prezes GIAP, członek zarządu Sputnik Software.
Przypomnijmy, że wśród Geograficznych Systemów Informacji Przestrzennej rozpowszechnione są dwie podstawowe technologie: komercyjna platforma ESRI oraz ogólnodostępna – QGIS. Ostatnia funkcjonuje ona jako Free and Open Source Software (FOSS), a jej infrastruktura na bazie pluginów pozwala na integrację z innymi projektami. W ten sposób nadbudowując dodatkowe funkcjonalności aplikacji GIS programiści na całym świecie przyczyniają się do rozwoju tego oprogramowania.
Podstawowa wersja GIS umożliwia zarządzanie danymi geograficznymi, wykonywanie analiz przestrzennych oraz tworzenie map. Wewnątrz aplikacji stosując współrzędne GPS można także tworzyć własne dane przestrzenne. Na bazie oprogramowania GIS powstały takie powszechnie wykorzystywane aplikacje jak Uber, Booking.com czy Pyszne.pl. Oprogramowanie to ma także szerokie zastosowanie w administracji publicznej.
„Jesteśmy gotowi na to żeby rozszerzyć naszą działalność poza Polskę i ubiegać się o klientów zagranicznych. Prestiżowa rola złotego partnera oprogramowania, które od lat wykorzystujemy jest dla nas pierwszym krokiem w tym kierunku. Planujemy w 2022 roku debiut na jednym z zachodnioeuropejskich rynków” – podsumowuje Sławomir Hemerling-Kowalczyk.