BiznesRynek

Czy w 2022 roku samorządy przyspieszą wdrażanie rozwiązań IT z zakresu Business Intelligence?

Rok 2022 ma być tym, w którym znaczenie efektywnego zarządzania danymi przestrzennymi będzie rosnąć wykładniczo – wynika z prognoz specjalistów GIAP. Ich zdaniem, dane z zakresu Business Intelligence i Location Intelligence to przyszłość i szacują, że zainteresowanie wśród JST narzędziami IT analizującymi dane wzrośnie o 20%.

Czy w 2022 roku samorządy przyspieszą wdrażanie rozwiązań IT z zakresu Business Intelligence?
Fot. Magda Latoszyńska

Na rozwoju umiejętności korzystania z danych, zyskać mają te JST, które nauczą się przekuwać informacje w wiedzę i wykorzystają to w odpowiedni sposób, wskazują eksperci. Chodzi przede wszystkim o korzyści dla budżetu. Samorządy gromadzą rozmaite dane, w tym szczegółowe informacje przestrzenne, już dłuższy czas. Teraz nadejść ma moment na ich efektywne wykorzystanie.

Liczba jednostek samorządu terytorialnego korzystających z narzędzi GIS, czyli aplikacji geoinformatycznych stale rośnie już od jakiegoś czasu. Dane gromadzone z użyciem tego typu programów ułatwiają bowiem nie tylko planowanie przestrzenne, ale także pracę administracji. “Warto też pamiętać, że samo gromadzenie danych to jednak nie wszystko. Wyniki analiz powinny być wykorzystywane do konkretnych celów. W tej chwili samorządy nie zawsze potrafią w pełni wykorzystać potencjał gromadzonych informacji, ale to się zmienia. I dobrze, bo JST które znajdą metodę na efektywne zarządzanie danymi, szybko na tym zyskają” – mówi Sławomir Hemerling-Kowalczyk, prezes GIAP Sp. z o.o.

Samorządy stają się firmami

Zarządzanie jednostkami samorządowymi od jakiegoś już czasu coraz bardziej przypomina biznes. Zdaniem specjalistów, rozwój JST w 2022 roku oznacza dalsze, a nawet jeszcze bardziej dynamiczne podążanie tą drogą. Pieniędzy z podatków nie zawsze bowiem wystarcza na realizację wszystkich zaplanowanych przez samorząd celów. Co więcej, samorządowcy obawiają się, że nowy porządek podatkowy w ramach Polskiego Ładu negatywnie wpłynie na stan budżetów lokalnych. Kluczem do zarabiania lub szukania oszczędności są właśnie gromadzone dane i umiejętne ich przetwarzanie. Mało tego, Business Intelligence może wpłynąć na zwiększenie przychodów do budżetu, umożliwiając skuteczniejszą niż dotychczas ściągalność opłat, uważają eksperci. Rozwiązania BI umożliwiają np. przeprowadzenie analizy lokalnych deklaracji śmieciowych z rzeczywistą liczbą osób zamieszkującą daną lokalizację.

Przypomnijmy, że w biznesie, narzędzia raportujące w oparciu o analizy danych, funkcjonują już 15-20 lat. Dotychczas samorządy nie musiały tego robić, ale teraz przyszła na nie kolej. Rozwiązania BI już teraz posiada m.in. Warszawa, a postępowania w sprawie przygotowania takich narzędzi prowadzą Kielce oraz Poznań, informują przedstawiciele GIAP.

“Znalezienie metody na odpowiednie przekształcanie danych i zarządzanie nimi to klucz do sukcesu finansowego JST. Tego typu wiedza pozwoli znaleźć oszczędności i efektywnie zarządzać zasobami samorządu, w taki sposób, aby gromadzić środki na inwestycje. Te, jak wiadomo, oznaczają rozwój i wzrost jakości życia mieszkańców. Dodam, że branża IT naturalnie zauważyła ten trend i w tej chwili powstają koncepcje na kokpity menadżerskie dla systemów GIS z przeznaczeniem dla władz samorządowych. To narzędzia raportujące, które będą działać w oparciu o już istniejące w urzędzie oprogramowanie” – komentuje Michał Pałka dyrektor działu IT w GIAP

Wyzwaniem synchronizacja danych

Jak wskazują specjaliści, aby efektywnie korzystać z gromadzonych danych, JST muszą rozwiązać jeszcze jeden problem – brak synchronizacji danych między narzędziami wykorzystywanymi w poszczególnych urzędach, wydziałach, a tymi z których korzystają jednostki podległe. To wyzwanie, które dotyczy nie tylko rozwiązań Business Intelligence, ale również danych wszelkiego rodzaju.

Problem ten, jak podkreślają eksperci, częściowo rozwiązują już Krajowe Ramy Interoperacyjności. Narzucają one bowiem samorządom standardy i wymagania dla rejestrów publicznych oraz wymiany informacji w postaci elektronicznej. To jednak proces, który w 2022 roku z pewnością będzie jeszcze trwał.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *