Kwestie finansowe są najważniejszym czynnikiem motywującym firmy do wdrożenia strategii zrównoważonego rozwoju. Wykorzystanie takich reguł w dłuższej perspektywie ma pozwalać m.in. na istotne oszczędności w zakresie zakupu urządzeń mobilnych, w tym komputerów osobistych. Z analiz firmy Panasonic wynika tymczasem, że swoje działania – w różnym stopniu – na strategii zrównoważonego zarządzania zasobami IT opiera 85 proc. przedsiębiorstw.
Z analiz zleconych przez firmę Panasonic wynika, że firmy kierujące się kryteriami zrównoważonego rozwoju osiągają średnie, roczne oszczędności na wydatkach związanych z zakupami urządzeń mobilnych rzędu nawet 30 proc. Dodatkowo, kupowany według zasad zrównoważonego rozwoju sprzęt może być wykorzystywany w celach biznesowych przez okres średnio o 2 lata dłuższy, niż w przypadku urządzeń nabytych bez uwzględnienia tego typu praktyk.
Kupowany według zasad zrównoważonego rozwoju sprzęt może być wykorzystywany w celach biznesowych przez okres średnio o 2 lata dłuższy, niż w przypadku urządzeń nabytych bez uwzględnienia tego typu praktyk.
Autorzy analizy podkreślają, że na zrównoważone zarządzanie zasobami IT składają się m.in. działania mające na celu obniżenie całkowitego kosztu posiadania urządzeń i jednocześnie podniesienie ich wydajności w perspektywie długoterminowej. Strategia zrównoważonego rozwoju zakłada m.in. uzależnienie decyzji zakupowych od czynników takich jak: kompatybilność z istniejącą infrastrukturą IT, możliwość wykorzystania wymiennych baterii, niski współczynnik awaryjności, wzmocniona obudowa, czy warunki gwarancyjne. W szerszym ujęciu pod uwagę brane są też kwestie związane z ekologią, w tym: energooszczędność.
Jednocześnie, jak pokazują analizy zlecone przez firmę Panasonic to kwestie finansowe są najważniejszym czynnikiem motywującym firmy do wdrożenia strategii zrównoważonego rozwoju. Wśród czynników zachęcających do wykorzystania tego typu reguł znalazły się kolejno: zmniejszenie wydatków na nowe urządzenia (42 proc.), zmniejszenia wydatków związanych z zakupem nowych baterii (38 proc.) oraz możliwości zmniejszenia całkowitego kosztu posiadania urządzeń (37 proc). “Mimo iż technologie rozwijają się w zawrotnym tempie, o inwestycji w sprzęt IT trzeba myśleć w perspektywie długoterminowej. Dobre warunki gwarancyjne, wsparcie serwisowe, a przede wszystkim długa żywotność urządzeń przekładają się na niebagatelne korzyści finansowe” – podkreśla Jacek Wielgus, Partner Account Manager na region CEE w firmie Panasonic.
Badanie ankietowe zostało przeprowadzone przez brytyjską firmę Opinion Matters na grupie ponad tysiąca osób decyzyjnych reprezentujących firmy zatrudniające ponad 50 osób z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji i Hiszpanii. Badanie dotyczyło polityki zakupowej firm w obszarze mobilnego sprzętu IT: notebooków, tabletów, urządzeń hybrydowych oraz podręcznych.
Optymalizacja zasobów, ale też procesów IT staje się coraz bardziej widoczna. To już nie są tylko chęci, ale przemyślane i wprowadzane w oparciu o strategię działania. Opracowując raport na temat Managed Services, nasi specjaliści w analizie danych zauważyli, że procesy optymalizacyjne są jednym z najbardziej istotnych obszarów. Więcej info na temat obecnych trendów w IT, szczególnie pod kątem istnienia tego sektora w biznesie, można przeczytać w naszym raporcie: http://www.innergo.pl/managedservices/