BiznesBranża ITProgramowanieRynek
Green Software Foundation to nowa organizacja, która wesprze proekologiczne podejście do oprogramowania
Nowa organizacja będzie odpowiadać m.in. za tworzenie standardów branżowych i propagowanie działań mających na celu ograniczenie wpływu oprogramowania na środowisko naturalne. Green Software Foundation jako organizacja, powołana przy zaangażowaniu firm, takich jak: Accenture, GitHub, Microsoft, ThoughtWorks oraz Linux Foundation, będzie też uczestniczyć w tworzeniu metod, praktyk i narzędzi wspierających proekologiczne podeście do samego procesu rozwoju oprogramowania, ale też pomagających w tworzeniu kodu, który będzie w racjonalny sposób wykorzystywał zasoby sprzętowe, a co za tym idzie także energię elektryczną.
Powołanie działającej na zasadach non-profit Fundacji Zielonego Oprogramowania ma stanowić wyraz zaangażowania branży IT w troskę o środowisko naturalne. Odpowiedzialność za środowisko ma tu w dużej mierze koncentrować się na tworzeniu aplikacji o wysokiej efetywności kodu, która pozwoli na ograniczenie wykorzystanej i marnotrawionej mocy obliczeniowej, a co za tym idzie – energii elektrycznej oraz zmniejszeniu zużycia zasobów i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W gronie założycieli Green Software Foundation znalazły się firmy, takie jak: Accenture, GitHub, Microsoft, ThoughtWorks, a także instytucje takie jak Linux Foundation.
W szczególności, obszarem działalności Green Software Foundation będzie tworzenie standardów, wzorców i praktyk mających na celu promowanie i ułatwienie wdrażania proekologicznego podejścia do rozwoju oprogramowania. Nowa instytucja ma także promować działania na rzecz wypracowania spójnych metod mierzenia i raportowania powiązanej z działalnością branży oprogramowania, emisji szkodliwych gazów.
Nową inicjatywę ogłoszono przy okazji tegorocznej, skierowanej przede wszystkim do społeczności deweloperów, konferencji Microsoft Build. “Myśląc o przyszłości branży oprogramowania wierzymy, że mamy obowiązek pomóc w budowaniu lepszej, bardziej zrównoważonej przyszłości – zarówno wewnętrznie w naszych organizacjach, jak i we współpracy z liderami branży oprogramowania na całym świecie. Biorąc pod uwagę, że centra danych na całym świecie odpowiadają za 1% globalnego zapotrzebowania na energię elektryczną, a prognozy przewidują, że w ciągu następnej dekady będą zużywać 3-8% energii, konieczne jest, abyśmy zajęli się tym problemem jako branża” – podkreśla Jeff Sandquist, wiceprezes Microsoft kierujący zespołem ds. relacji z deweloperami.
Wedle zapowiedzi do organizacji mogą dołączyć wszystkie organizacje podzielające troskę o środowisko naturalne i deklarujące zobowiązanie do przestrzegania reguł dotyczących rozwoju “zielonego oprogramowania”. Co ważne, działania Green Software Foundation mają przyczynić się do realizacji szerszych celów sektora technologii informacyjnych i komunikacyjnych w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. “Z niecierpliwością czekamy na współpracę z innymi organizacjami, aby zmienić kulturę inżynierii oprogramowania w sposób pozwalający na znaczne zmniejszenie związanej z informatyką emisji dwutlenku węgla” – mówi Paul Daugherty, dyrektor ds. technologii i innowacji w Accenture.
Nowa inicjatywa ma również pomóc w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań pomagających w drastyczny sposób ograniczyć ślad węglowy oprogramowania. Działalność Green Software Foundation pośrednio ma przyczynić się też do ograniczenia energochłonności organizacji korzystających z różnego rodzaju aplikacji, co sprawia, że skala potencjalnych efektów związanych z promowaniem zielonego podejścia do tworzenia, rozwoju i wdrożeń aplikacji m.in. wśród producentów oprogramowania biznesowego jest ogromna.
Główne cele Green Software Foundation to:
- Ustanowienie standardów branżowych dla “zielonego oprogramowania”. Wedle zapowiedzi Fundacja Green Software Foundation będzie odpowiedzialna m.in. za tworzenie i rozwój standardów w obszarze odpowiedzialnego i realizowanego z myślą o środowisku naturalnym rozwoju aplikacji. Standardy te mają dotyczyć m.in. różnych dziedzin z zakresu informatyki oraz nowych technologii. Fundacja GSF będzie także m.in. odpowiedzialna za promocję standardów i współpracę z instytucjami rządowymi na całym świecie.
- Zapewnienie wsparcia dla projektów open source i open data powiązanych z inicjatywą “zielonego oprogramowania”, w tym współpraca z różnego rodzaju organizacjami i instytucjami.
- Propagowanie ekologicznego podejścia do rozwoju oprogramowania, w tym organizacja szkoleń i działań edukacyjnych dotyczących zagadnień związanych z ograniczaniem wpływu oprogramowania na środowisko naturalne.