Będzie to pierwsze tego typu zastosowanie technologii w sektorze naftowo-gazowym w Polsce. Wirtualne odwzorowanie rzeczywistej instalacji, urządzeń i procesów pozwoli spółce przewidywać potencjalne problemy i awarie, zanim do nich dojdzie. Realizowany we współpracy z Microsoft projekt to efekt strategii cyfryzacji Grupy, której ważnym elementem jest wykorzystanie nowoczesnych narzędzi chmurowych.
Wspomniana kooperacja zapewni Grupie LOTOS ochronę krytycznej infrastruktury przesyłowej, a także ograniczy koszty związane z przestojami. Przypomnijmy, że współpraca obu firm rozpoczęła się w 2018 roku od podpisania porozumienia, na mocy którego stworzono Centrum Kompetencyjnego Sztucznej Inteligencji, Cyfrowej Innowacji oraz Zaawansowanej Analizy Danych.
Cyfrowy bliźniak
Stworzenie wirtualnego odwzorowania istniejącej instalacji w świecie cyfrowym (ang. Digital Twin) pozwoli na odwzorowanie procesu eksploatacji oraz potencjalnej degradacji instalacji przy wykorzystaniu zaawansowanych metod analitycznych, czytamy w oficjalnym komunikacie firmy Microsoft.
Pracownicy będą w stanie doskonalić przewidywanie awarii i lepiej prognozować czas przeprowadzenia napraw oraz wymiany konkretnych elementów. Wszystko dzięki analizie ryzyka i prowadzonych symulacji procesów korozyjnych na elementach infrastruktury rafineryjnej. Dzięki zastosowaniu cyfrowego bliźniaka spółka będzie mogła podnieść niezawodność eksploatacji urządzeń poprzez pogłębioną analizę nowych i istniejących strumieni informacji wspierających decyzje techniczne oraz technologiczne. Wypracowane w ten sposób scenariusze działania będą mogły być wykorzystane do tworzenia innych modeli predykcji zdarzeń awaryjnych i regularnego podnoszenia poziomu zarządzania bezpieczeństwem technicznym instalacji, wskazują przedstawiciele Grupy LOTOS.
„Bardziej trafne przewidywanie awarii i odpowiednie zarządzanie ryzykiem potwierdzi, że wydłużenie okresu eksploatacji między poszczególnymi postojami remontowymi jest realizowane zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Dla rafinerii każdy dzień dłuższego wykorzystania pełnych mocy przetwórczych ma olbrzymie korzyści i przynosi konkretne oszczędności finansowe mierzone w milionach złotych. Jeśli posiadamy narzędzia, które pozwolą na przewidywanie zmian, będziemy mogli podejmować bardziej trafne decyzje. Dodatkowo wykorzystanie takich wysokospecjalistycznych, cyfrowych narzędzi uwiarygodni nas przed naszym partnerem Urzędem Dozoru Technicznego, który decyduje o dopuszczeniu naszych urządzeń do eksploatacji” – przekonuje Tomasz Branicki, dyrektor ds. techniki w spółce Rafineria Gdańska Sp. z o.o., należącej do Grupy LOTOS (dawniej: Lotos Asfalt).
Za realizację projektu odpowiada dział usług Microsoft (Industry Solutions Delivery), globalna jednostka skupiająca ekspertów branżowych, inżynierów oraz architektów pomagających organizacjom na całym świecie wdrażać najnowocześniejsze rozwiązania chmurowe.
„Przyszłe wdrożenie technologii cyfrowego bliźniaka na szerszą skalę daje szansę na głębszą analizę i optymalizację technologicznych scenariuszy przerobu ropy naftowej. Dzięki możliwościom symulacji w środowisku cyfrowego bliźniaka przedsiębiorstwo będzie w stanie lepiej oceniać efektywność pracy poszczególnych instalacji rafineryjnych. Optymalizacja procesu technologicznego to z kolei nie tylko unikanie ewentualnych strat na poziomie produkcji, ale również kosztów energetycznych. Oznacza to, że może mieć również pozytywny wpływ na bardziej zrównoważony rozwój branży paliwowej” – argumentuje Wojciech Kościaniuk, dyrektor ds. efektywności i wsparcia technologicznego produkcji w Rafineria Gdańska Sp. z o.o.
Pomysł wpisuje się w strategię biznesową spółki, której jednym z pięciu filarów jest gotowość do rozwoju i wdrażania cyfrowych innowacji.