Zaledwie 28,5% firm w Polsce używa systemów ERP – wskazują badania GUS za 2019 rok. W ciągu ostatnich dwóch lat, w firmach zatrudniających minimum 10 pracowników, łączny wzrost wykorzystania oprogramowania wspierającego zarządzanie przedsiębiorstwem wyniósł ledwie 2,4%. Daje to nam szóste miejsce od końca wśród krajów Unii Europejskiej.
W wykorzystaniu rozwiązań klasy ERP przodują duże organizacje (250 lub więcej zatrudnionych), spośród których aż 87,3% wdrożyło systemy typu ERP. Z systemów tej klasy korzysta też niecałe 54% firm średniej wielkości (co najmniej 50 pracowników). Zintegrowane rozwiązania wspierające zarządzanie wykorzystuje natomiast tylko nieco ponad 21% małych, zatrudniających od 10 do 49 pracowników, przedsiębiorstw. Analizy te pokazują jak duży jest jeszcze potencjał wzrostowy rynku systemów ERP m.in. w sektorze MSP.
Analizy GUS nie uwzględniają jednocześnie rodzaju, technologii, ani modelu wdrożenia rozwiązań wspierających zarządzanie, co może oznaczać, że dane statystyczne nie są miarodajne, jeśli chodzi o realne efekty wykorzystania systemu ERP w Polskich firmach. “Wynik osiągnięty przez największe przedsiębiorstwa może cieszyć, ale warto się zastanowić, czy wykorzystywane rozwiązania są aktualne, czy może mówimy o starszych systemach, które swoją funkcjonalnością i kosztami utrzymania odstają np. od rozwiązań chmurowych” – mówi Karol Sudnik, prezes zarządu firmy Xplus SA.
Branża budowlana oporna na cyfrową transformację
Oprogramowanie typu ERP daje znaczące różnice jeśli chodzi o podział na branże. Najwyższe procentowe wyniki, nieznacznie poniżej 50%, osiągnęły organizacje zajmujące się informacją i komunikacją, a także wytwarzaniem i przekazywaniem energii elektrycznej, gazu oraz wody. W handlu i przetwórstwie przemysłowym udział ten wygląda odpowiednio 31,6% oraz 32,5%. Ale już w budownictwie sięga zaledwie 15%.
Nie najlepiej wypadamy także w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Dane Eurostatu za 2018 r. mówią, że średnia przedsiębiorstw korzystających z systemu ERP dla wszystkich członków UE wynosiła 34%. Liderami były Belgia (54%), Holandia (48%) i Litwa (47%). Co ciekawe, za Polską, oprócz takich państw jak Łotwa, Bułgaria, Rumunia i Węgry, znalazła się też Wielka Brytania (19%).
“W najbliższym czasie nie należy spodziewać się znaczących wzrostów procentowych, jeżeli chodzi o wykorzystanie systemów ERP w przedsiębiorstwach w Polsce. Widzimy jednak, że cyfrowa transformacja staje się prawdziwą potrzebą wśród przedstawicieli zarządów, którzy angażując się w ten proces, zwiększają jego rangę. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że jeżeli przeoczy moment na cyfryzację, w przyszłości może sobie nie poradzić z konkurentami, którzy są w stanie podejmować kluczowe decyzje biznesowe w oparciu o stale aktualizowane i dokładne dane” – podsumowuje Karol Sudnik.