Programowanie
Hackathon danych publicznych organizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji
Odbędzie się 24 i 25 września br. Jego uczestnicy mają na “własnej skórze” przekonać się, jak wiele można zdziałać wykorzystując otwarte bazy danych publicznych, udostępnionych przez instytucje rządowe i samorządowe.
Hackathon to maraton programowania, który może trwać od dwóch dni do nawet tygodnia. W przypadku Hackathonu danych publicznych kodować będziemy od 24 do 25 września. Na najlepsze rozwiązania – stworzone i zaprojektowane podczas wydarzenia – czekają wartościowe nagrody oraz wdrożenie prototypów przez Ministerstwo Cyfryzacji.
W 2 dni od pomysłu do prototypu
Hackathon danych publicznych to wydarzenie, w ramach którego uczestnicy w ciągu 2 dni wymyślą, jak wykorzystać dostępne dane publiczne do tworzenia usług ułatwiających codzienne życie. Dlaczego wykorzystywać w projektowanych rozwiązaniach dane publiczne? To ogromne źródło informacji. W Londynie na bazie danych z samej komunikacji miejskiej powstało ok. 500 produktów, które dają zatrudnienie aż 5000 osób.
Ministerstwo Cyfryzacji szuka osób, które będą odkrywać potencjał danych publicznych. Resort liczy na udział wszystkich tych, którzy umieją identyfikować problemy, z jakimi mierzą się różne grupy społeczne i zaproponować własne rozwiązania, wykorzystując publiczne dane. Hackathon danych publicznych zakończy się prezentacjami powstałych projektów przed zespołem ekspertów, którzy ocenią efekty dwudniowej pracy.
Dane publiczne + technologia = rozwiązanie problemu
Dane publiczne to ciągle aktualizowane źródło informacji. Szacuje się, że na świecie wytworzono w ostatnich 2 latach więcej danych niż przez 20 tys. lat. Otwieranie danych publicznych w sposób strategiczny, nastawiony na obywatela i jemu służący to pierwszy krok do tego, żeby wykorzystywać je nie tylko na potrzeby Państwa, ale także biznesu, gospodarki czy trzeciego sektora. Realizacja przez Ministerstwo Cyfryzacji Hackathonu danych publicznych to pierwszy krok do przekazania projektowania usług cyfrowych dla obywateli w ręce… samych obywateli.
Hackathon to maraton programowania, który może trwać od dwóch dni do nawet tygodnia. W przypadku Hackathonu danych publicznych kodować będziemy od 24 do 25 września. Na najlepsze rozwiązania – stworzone i zaprojektowane podczas wydarzenia – czekają wartościowe nagrody oraz wdrożenie prototypów przez Ministerstwo Cyfryzacji. W Londynie na bazie danych z samej komunikacji miejskiej powstało ok. 500 produktów, które dają zatrudnienie aż 5000 osób.
„Jesteśmy na początku procesu otwierania danych publicznych i wiążemy z nim duże nadzieje. Dane zbierane przez administrację publiczną mają ogromny potencjał, powinny służyć światowi biznesu czy nauki i wspierać codzienne działania obywateli” – mówi Agata Miazga, zastępca dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Ministerstwa Cyfryzacji
Najlepsze rozwiązania stworzone w ramach Hackathonu Ministerstwo Cyfryzacji zacznie wdrażać już w październiku 2016 r.
Zgłoszenia w zespołach lub indywidualnie, przyjmowane są do 12 września br. (23:59) na stronie www.hackathon.gov.pl
Hackathon jest organizowany we współpracy z Biblioteką Narodową w Warszawie.