Rynek

Polska drugim krajem w Europie w zakresie otwierania danych publicznych

Polska znalazła się na czele rankingu Komisji Europejskiej „Open Data Maturity”, w którym oceniana jest dojrzałość krajów w zakresie otwierania danych publicznych. W ostatniej jego edycji awansowaliśmy na 2. miejsce tuż za Francją. Jedną z ocenianych kategorii były krajowe portale danych. Portal dane.gov.pl awansował na pierwsze miejsce, wyprzedzając 34 kraje europejskie biorące udział w badaniu. 

Polska drugim krajem w Europie w zakresie otwierania danych publicznych
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Każdy może skorzystać z zasobów portalu dane.gov.pl w swoim codziennym życiu albo do celów zawodowych, naukowych czy badawczych. W portalu danych sprawdzimy m.in. ile osób nosi to samo imię, nazwisko albo jakie imiona nadawano noworodkom w ostatnim czasie. Znajdziemy tam ponadto informacje o przemycanych przez granicę towarach czy ruchu lotniczym w Polsce, tj. dokąd i z którym z przewoźników najczęściej latają Polacy. Z danych powstają aplikacje, które pomagają nam np. zaplanować drogę do pracy, dostosować ubiór do pogody czy czuć się bezpiecznie w górach.

“Dane publiczne to fundament nowoczesnego państwa – transparentnego, otwartego na obywatela i jego potrzeby, państwa cyfrowego. Umożliwiają tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań. To nasze powietrze w sieci. Pozwalają nam efektywnie korzystać z internetu, weryfikować informacje i rozwijać kompetencje cyfrowe”  – skomentował wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Dzięki projektom unijnym z Funduszy Europejskich w ramach II osi POPC, takim jak: „Otwarte dane – dostęp, standard, edukacja” czy „Otwarte dane plus”, portal jest od lat modernizowany i dostosowywany do potrzeb użytkowników. To narzędzie przydatne nie tylko dziennikarzom czy deweloperom aplikacji. Miejsce, w którym każdy znajdzie wiarygodne informacje, ciekawostki, statystyki oraz wiedzę na temat działań administracji. To w sumie ponad 37 tys. danych od ponad 400 dostawców. Dane wprowadza przeszło 800 edytorów. Publikują oni dane w imieniu swoich instytucji lub firm.

“10 lat temu stworzyliśmy portal, aby każdy obywatel miał szybki dostęp do danych publicznych. Ostatnie lata pokazały znaczne wzmocnienie procesu otwierania danych, a ich efekt widoczny jest zarówno w samym portalu, jak również w wynikach międzynarodowych rankingów. Zapewniam, że będziemy skutecznie realizować politykę otwartości danych, która wspiera zmiany społeczne, gospodarcze i kulturowe” – podsumowała Anna Gos, dyrektorka Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji i Pełnomocniczka Ministra do spraw otwartości danych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *