CDORynekPolecane tematy

HoloLens 2 – gogle Microsoftu od teraz lżejsze, tańsze i bardziej wszechstronne

Microsoft zaprezentował niedawno nową, drugą wersję sgogli VR Hololens. Urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim do zastosowań profesjonalnych. Ma zapewniać m.in. wyższy poziom komfortu podczas dłuższego użytkowania, większe pole widzenia, a także możliwość odchylania gogli bez konieczności zdejmowania ich z głowy.

HoloLens 2 – gogle Microsoftu od teraz lżejsze, tańsze i bardziej wszechstronne

Przedstawiciele koncernu Microsoft tłumaczą, że podczas prac nad najnowszą generacją gogli Hololens uwzględniono większość uwag i zastrzeżeń zgłoszonych pod adresem pierwszego modelu, który został zaprezentowany w 2016 roku.

Promując zalety produktów z serii Hololens Microsoft używa przede wszystkim terminu „rzeczywistość mieszana” (mixed realisty, MR) – gogle firmy znajdują bowiem główne zastosowanie wszędzie tam, gdzie użytkownicy korzystają jednocześnie z obiektów fizycznych (np. maszyn), jak i z informacji, które wyświetlane są na ich tle przez Hololens. Wśród potencjalnych scenariuszy użytkowania wymieniane są m.in. wyświetlanie informacji przydatnych podczas korzystania z najróżniejszych maszyn (jako formę instrukcji obsługi) lub ich serwisowania, prezentowanie informacji o widzianych przedmiotach, czy szkolenie pracowników.

Nowy model urządzenia jest lżejszy i mniejszy, wyposażono go w bardziej wydajne podzespoły i dopracowano pod względem ergonomii – tak, by zapewniać użytkownikom wyższy poziom komfortu podczas dłuższej pracy z Hololens 2. Warto jednak dodać, że zamontowany w goglach akumulator wystarcza na ok. 3 godziny korzystania z gogli. Co istotne, nowy model można nosić na głowie jednocześnie ze zwykłymi okularami korekcyjnymi – brak tej opcji był jedną z częściej krytykowanych wad pierwszej wersji Hololens. Możliwe jest także odchylenie ekranów sprzed oczu bez zdejmowania całej konstrukcji z głowy, o co również zabiegało wielu użytkowników.

Microsoft informuje też, że zdołał znacząco (dwukrotnie) zwiększyć pole widzenia w goglach, a także dodał nowe opcje sterowania interfejsem Hololens – pojawiła się możliwość manipulowania w menu z wykorzystaniem śledzenia ruchu gałek ocznych oraz funkcja skanowania źrenicy w celu autoryzowania użytkownika w aplikacjach Microsoftu.

Firma pochwaliła się, ze aktywnie współpracuje z partnerami tworzącymi rozwiązania sprzętowe i oprogramowanie bazujące na Hololens – jednym z przykładów takiej współpracy jest np. kask budowlany z wbudowanymi goglami Microsoftu (stworzyła go firma Trimble), a także wojskowy system VR opracowany na potrzeby pola walki przez US Army. Microsoft przypomniał również, że cały czas tworzy oprogramowanie pozwalające klientom w pełni wykorzystywać potencjał gogli – są to m.in. dostępne w ramach pakietu Dynamics 365 aplikacje Remote Assist oraz Layout. Pierwsza pozwala na zdalną współpracę dwóch pracowników korzystających z gogli (jeden może np. wygodnie tłumaczyć i pokazywać drugiemu, jak wykonać jakąś operację), druga zaś ułatwia tworzenie planów budynków.

Cenę nowego urządzenia ustalono na 3,5 tys. USD (czyli o 1,5 tys. USD mniej niż w przypadku pierwszego modelu). Hololens 2 będzie również dostępny jako element planu abonamentowego Dynamics 365 Remote Assist – jego ceny startują od 125 USD.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *