InfrastrukturaCDOCIO
HPE: Klienci zmieniają dziś podejście Cloud-First na Data-First
Patronat Medialny
Tegoroczną, flagową konferencję HPE GreenLake Day 2024 zorganizowana przez Hewlett Packard Enterprise w Polsce zdominowały tematy związane ze sztuczną inteligencją, chmurą hybrydową, nowoczesnymi sieciami i cyberbezpieczeństwem.
Zdaniem przedstawicieli HPE kluczowe znaczenie dla różnego rodzaju instytucji i organizacji biznesowych ma dziś także kwestia efektywnego wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji. Wykorzystanie AI, a w szczególności generatywnej sztucznej inteligencji, ma stanowić istotny element wpływający na kształtowanie konkurencyjności i rozwoju działalności. „Na koniec dnia rynek wymaga bardziej zaawansowanych rozwiązań AI dopasowanych do potrzeb biznesu. Jest to kolejny obszar, w którym aktywnie wspieramy naszych klientów” – mówi Kinga Piecuch, prezeska zarządu Hewlett Packard Enterprise Polska.
Zmiana paradygmatów rozwoju infrastruktury IT
Jej zdaniem chęć wykorzystania możliwości AI w zastosowaniach biznesowych rodzi szereg nowych wyzwań. Jednym z nich jest konieczność zapanowania nad stale rosnącymi zbiorami danych. „Efektywne przetwarzanie coraz większej ilości danych to wyzwanie, które dotyczy nie tylko klientów, ale też dostawców technologii. Dla nas wszystkich oznacza to konieczność rozwoju kompetencji tak, abyśmy mogli skutecznie odpowiadać na potrzeby naszych klientów” – komentowała.
Praktyczne znaczenie dla efektywnego – pod względem kosztowym, czasowym i kompetencyjnym – wdrażania rozwiązań AI stanowić mają też, należące do HPE, rozwiązania Pachyderm. Zapewniają one bowiem m.in. zintegrowaną, opartą na kontenerach platformę wspierającą zarządzanie danymi i wdrażanie aplikacji AI na szeroką skalę.
Jednocześnie, w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby biznesowe – coraz częściej skupione wprost wokół oczekiwań ukierunkowanych na jak najlepsze wykorzystanie potencjału danych w procesach biznesowych – postępować ma operacjonalizacja modelu chmury obliczeniowej. Efektem jest stopniowe przechodzenie wielu organizacji od strategii skupionej na szerokim użyciu chmury do modelu skoncentrowanego wokół potencjału dostępnych zbiorach danych.
„Nasi klienci zmieniają dziś podejście Cloud-First na Data-First. W tej perspektywie ważny jest Edge Computing, czyli kontekst tego, jak wiele informacji zbieranych jest na brzegu sieci. A to wszystko wymaga wydajnej infrastruktury i odpowiedzialnego podejścia” – opowiadała o zmianach, jakie dokonują się na rynku.
Faktem jest, że ogromne ilości danych są gromadzone na brzegu ich infrastruktury, blisko miejsc, w których te dane powstają. Dla wielu organizacji kluczowego znaczenia nabiera możliwość sprawnego przetwarzania takich danych w zdecentralizowany sposób tak, aby szybko i efektywnie wykorzystać ich potencjał w kontekście procesów, których dotyczą np. na potrzeby zautomatyzowanego sterowania procesami czy kontroli jakości produkcji.
„Skuteczna analiza takich danych wymaga wydajnej infrastruktury i właściwego podejścia, uwzględniającego możliwości sieci, chmury hybrydowej oraz wymagania towarzyszące wdrażaniu AI. Jesteśmy dobrym partnerem do rozmowy na takie tematy. Z naszych rozwiązań jesteśmy dziś w stanie zbudować stos technologii niezbędnych do wykorzystania AI w zastosowaniach biznesowych” – dodała Kinga Piecuch.
Szybki rozwój kompleksowej oferty HPE
Dane zaś nieodłącznie wiążą się dziś z wykorzystaniem algorytmów AI. „Mówiąc o tym warto pokazać nasze podejście do sztucznej inteligencji” – przekonywała Kinga Piecuch podkreślając jednocześnie kluczowe dla rozwoju kompleksowej oferty HPE akwizycje w ostatnich latach.
Do najważniejszych przejęć zrealizowanych przez HPE w ostatnim czasie należą: Morpheus Data (producent do zarządzania hybrydowymi środowiskami chmury obliczeniowej), Determined AI (dostawca Deep Learning Training Platform), wspomniany już Pachyderm (producent platformy do automatyzacji procesów uczenia maszynowego pod kątem tworzenia aplikacji AI), OpsRamp (oparta na AI platforma IT Operations Management), a także – zapowiedziany na początku roku i oczekujący na finalizację – zakup Juniper Networks, który ma pozwolić m.in. na rozwinięcie oferty rozwiązań sieciowych opartych na AI.
Przedstawiciele HPE przekonywali, że efektywne wykorzystanie dostępnych dziś technologii wymaga współpracy i dialogu wszystkich zaangażowanych stron. Nastawienie na dialog z klientami widoczne było także w ramach agendy konferencji. Szereg wystąpień miało formę rozmowy z klientami i partnerami.
Wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji w praktyce
Jednym z punktów programu konferencji HPE GreenLake Day był panel dyskusyjny– poprowadzony przez Magdalenę Kasiewicz, dyrektorkę ds. sprzedaży rozwiązań chmurowych w HPE Polska – na temat tego „Jak zaprojektować przewagę opartą na sztucznej inteligencji?”.
„Wierzymy, że AI pozwoli zwiększyć wartość organizacji, a naszym klientom zaoferuje usługi szyte na miarę i wesprze ich w ‘bankowaniu’. Docelowo w naszej aplikacji mobilnej znajdą oni indywidualnego asystenta finansowego AI. Idziemy w tym kierunku, bo – naszym zdaniem – tradycyjna bankowość się kończy” – rozpoczął dyskusję Przemysław Koch, CTO/COO w VeloBanku.
Z kolei Przemysław Ciaś, od niedawna pełniący rolę doradcy zarządu w Grupie Eurocash opowiadał o tym w jaki sposób AI zmienia komunikację z klientami z perspektywy sektora handlu detalicznego. Dla firmy z tego sektora sztuczna inteligencja wspiera m.in. w automatyzacji wielu procesów, także w kontaktach z partnerami handlowymi. Dzięki zastosowaniu tego typu narzędzi można oszczędzić tysiące godzin pracy. Sektor handlowy wykorzystuje do tego zarówno „tradycyjne” algorytmy AI/ML, jak i Generative AI.
„Naszym klientem jest obywatel. Chcemy wesprzeć go w kontaktach z administracją publiczną asystentem AI, który pomoże mu przejść przez pewne procesy i procedury administracyjne. W ciągu kilku tygodni zaprezentujemy pilotażowe wdrożenie tego rozwiązania” – dodał Radosław Maćkiewicz, dyrektor generalny Centralnego Ośrodka Informatyki podległego Ministerstwu Cyfryzacji.
„Drugim odbiorcą naszych usług są samorządy. Chcemy ich wspierać w pracach badawczo-rozwojowych. Część gmin ma zdigitalizowane pewne procesy, które częściowo można by zautomatyzować, np. eliminując w nadsyłanych przez obywateli wnioskach, co przyspieszyłoby proces obsługi” – stwierdził podsumowując dyskusję.
O tym w jaki sposób firma Bosch wykorzystuje rozwiązania HPE Ezmeral na potrzeby budowania wartości biznesowej na bazie infrastruktury brzegowej w rozmowie z Maciejem Toroszewskim, Country Sales Lead w HPE Polska mówił zaś Prahallad CR, Head of Customer Solutions, w Bosch Digital Twin Industries. Firma – w oparciu o rozwiązania HPE – oferuje klientom rozwiązanie cyfrowego bliźniaka dostępne na brzegu sieci.
Chmura już tylko hybrydowa?
Z kolei Maciej Kalisiak, członek zarządu HPE Polska odpowiedzialny za obszar Data Services and Storage stwierdził, że Hewlett Packard Enterprise od dawna podkreśla, że świat jest dziś hybrydowy, oparty na połączeniu infrastruktury lokalnej i chmury obliczeniowej. „Nasza strategia dobrze odpowiada takim potrzebom i wychodzi nawet dalej, na brzeg sieci. Z mojej perspektywy ważne jest, że podczas tej konferencji gościmy wielu klientów, którzy mówią o zmieniającym się świecie i o tym, w jaki sposób wspólnie go kształtujemy” – dodał.
Oba te wątki rozwinęła Kinga Piecuch, prezeska zarządu HPE Polska. We wstępie mówiła jednak o doświadczeniach i pozycji Hewlett Packard Enterprise w Polsce. „Dołączyłam do HPE niespełna 2 lata temu z misją wzmocnienia pozycji firmy na polskim rynku. Nasza oferta nie była wówczas wystarczająco dobrze znana. Tak naprawdę ograniczaliśmy się do wąskiego grona klientów korporacyjnych i na tym polu realizowaliśmy duże projekty. Dziś skala działalności znacząco się rozwinęła” – stwierdziła.
„Można śmiało powiedzieć, że wzmocniliśmy obecność w Polsce w zakresie dostarczania kompleksowych rozwiązań w tych obszarach, które pozostają w centrum naszej specjalizacji. Udało nam się pozyskać nowych klientów i jesteśmy postrzegani jako firma, która oferuje rozwiązania dobrze dopasowane do dzisiejszych potrzeb” – podkreśliła Kinga Piecuch.
Według niej, istotnym obszarem specjalizacji HPE pozostanie m.in. koncepcja chmury hybrydowej jako rozwiązania łączącego potrzeby i wymagania dzisiejszego biznesu, szczególnie w kontekście specyfiki rynku lokalnego oraz wymagań dotyczących tzw. suwerenności danych. „Mogę śmiało powiedzieć, że jesteśmy prekursorem hybrydowego podejścia do środowisk IT, a dziś to właśnie na tej koncepcji opiera się wiele inicjatyw biznesowych” – mówiła Kinga Piecuch.
Inteligentne sieci z HPE Aruba Networking
Kolejnym obszarem specjalizacji HPE – zdaniem Kingi Piecuch – pozostaną rozwiązania sieciowe. „Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że po przejęciu firmy Juniper Networks będziemy rozwijać się w tym obszarze. Nasza oferta zbudowana z połączenia rozwiązań HPE Aruba Networking oraz Juniper Networks będzie naprawdę kompleksowa i wysoce konkurencyjna” – zapewniła.
Oferta HPE rozwijana jest także w kontekście wymagań związanych z odpornością infrastruktury i cyberbezpieczeństwem. Prezeska zarządu HPE Polska zwróciła też uwagę na wyzwania w zakresie bieżącej obsługi i planowania rozwoju coraz bardziej złożonej infrastruktury IT. W tym kontekście kluczowe mają być m.in. rozwiązania zapewniające orkiestrację i całościowy wgląd w funkcjonowanie środowisk IT, takie jak OpsRamp. Rozwiązanie to jest zresztą także ciekawym przykładem możliwości wykorzystania algorytmów AI na potrzeby operacji IT.
Z kolei Lars Hartmann, wiceprezes HPE Aruba Networking w Europie Środkowej podkreślał w wystąpieniu rosnącą rolę sieci w procesach biznesowych. W dobie transformacji cyfrowej i w obliczu powszechnych dążeń do operacjonalizacji danych to właśnie od sprawnego i bezpiecznego działania infrastruktury sieciowej zależeć ma m.in. faktyczna możliwość realizacji celów biznesowych.
„Znajdujemy się w punkcie zwrotnym, jeśli chodzi o rozwój takiej infrastruktury sieciowej. Trzeba pamiętać, że jeśli nie ma właściwych rozwiązań w warstwie sieci i nie są one odpowiednio skonfigurowane, to żadne, nawet najlepsze rozwiązania aplikacyjne nie przyniosą oczekiwanej wartości” – mówił Lars Hartmann. W szczególnym stopniu dotyczy to najbardziej dynamicznych aplikacji, a więc m.in. przetwarzania w czasie rzeczywistym, narzędzi chmurowych, a także rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji.
Lars Hartmann zwracał też uwagę na rosnącą złożoność sieci, wspierających nierzadko zarówno potrzeby pracowników wykonujących obowiązki w modelu pracy zdalnej, obsługę zasobów chmurowych, a także infrastruktury Internetu Rzeczy. Kluczowe znaczenie dla uproszczenia takiej infrastruktury może mieć m.in. jej centralizacja.
Jednocześnie obecnie bardzo ważna jest też możliwość zapewnienia kompleksowej widoczności wszystkich zdarzeń zachodzących w złożonych sieciach. „Rozwiązania HPE Aruba Networking wywodzące się z technologii Pensando zapewniają nie tylko unikalne możliwości obsługi sieci definiowanych programowo, ale także wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa, w tym firewall czy rozwiązania klasy SASE. Oznacza to, że funkcje bezpieczeństwa są wbudowane bezpośrednio m.in. w nasze przełączniki sieciowe dedykowane dla centrów danych. Możemy zatem pomóc ograniczyć koszty związane z koniecznością zabezpieczenia infrastruktury sieciowej” – zapewniał Lars Hartmann.
Przyszłość to m.in. prywatne sieci 5G
Jego zdaniem, innym rozwiązaniem, które warto rozważyć w kontekście planów rozwoju warstwy sieciowej są prywatne sieci 5G. Lars Hartmann zaprezentował przy tej okazji – przeznaczony m.in. do zastosowań militarnych i oferowany w formie plecaka – w pełni funkcjonalny mobilny punkt dostępowy 5G.
Wiceprezes HPE Aruba Networking w Europie Środkowej wskazywał też na możliwość centralizacji zarządzania kompleksową infrastrukturą sieciową w ramach rozwiązań HPE Aruba Networking i dostępne – w ramach tej oferty, wspierane przez AI – narzędzia umożliwiające uproszczenie operacji związanych z zarządzaniem sieciami m.in. z wykorzystaniem łatwo dostępnej, pierwszej na rynku wstecznej analizy zdarzeń.
Duże znaczenie w planach rozwoju rozwiązań sieciowych HPE ma – zapowiedziany na początku 2024 roku – plan zakupu Juniper Networks. „To odważny ruch, który mocno wpłynie na naszą pozycję. Mamy doskonałe rozwiązania związane z obsługą i przetwarzaniem danych oraz aplikacji, a teraz będziemy dysponować kolejnymi kluczowymi rozwiązaniami w warstwie sieci” – podkreślił Lars Hartmann.
Troska o innowacyjność i odporność logistyki
Z kolei o wyzwaniach globalnej logistyki, ale też znaczeniu technologii AI, podczas rozmowy z Magdaleną Kasiewicz mówił Michał Dżoga, Country Manager firmy Intel w Polsce. „Dziś, w szczególności w obszarze półprzewodników – ale nie tylko – obserwujemy mocne skracanie łańcuchów dostaw i dążenie do zapewnienia ich odporności” – stwierdził. Według niego, myślenie o bezpieczeństwie łańcucha dostaw przeważa nad głęboką optymalizacją kosztową. Europa zaś – jako rynek mocno „sfragmentowany” – utraciła na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat wiodącą pozycję w wielu obszarach. Branża półprzewodnikowa to jeden z nich.
„Na Europę i USA 30 lat temu przypadało ok. 80% produkcji półprzewodników, a pozostałe 20% w Azji. Dziś jest odwrotnie. Musimy w Europie stworzyć takie warunki, aby inwestycje w kluczowych obszarach przychodziły także do nas, a to nie jest proste” – podkreślił Michał Dżoga. Zwrócił jednak uwagę, że Polska w najnowszej analizie firmy analitycznej Kearney została uznana za najlepszy w Europie i 5. na świecie – po Tajwanie, Malezji, Indiach i Chinach – kraj o najwyższej atrakcyjności dla producentów półprzewodników.
„Jestem dużym optymistą, jeśli chodzi o przyszłość tej branży w Polsce” – mówił szef firmy Intel w Polsce. „Nasz przykład pokazuje, że nic nie jest dane na zawsze. Dziś odrabiamy lekcje, a nasze produkty są i będą coraz bardziej konkurencyjne. Trudno dziś znaleźć produkt Intel, który nie zawierałby elementów stworzonych w Polsce. Marzy mi się, aby Polska była postrzegana przez zagraniczne korporacje nie tylko jako rynek zbytu, ale źródło ciekawych projektów i innowacji” – dodał.
Dobre praktyki z boiska w świecie biznesu i IT
Część plenarną konferencji uświetnił udziałem Szymon Marciniak, sędzia piłkarski klasy UEFA Elite. Najwyżej oceniany polski arbiter na przykładzie kariery i osobistych doświadczeń mówił o roli lidera na boisku i we wszystkich innych sferach życia, o tym jak skutecznie osiągać cele w życiu zawodowym i prywatnym, roli zaangażowanego zespołu i dobrych praktykach w jego tworzeniu, a także o tym jak dbać o motywację w realizacji planów.
W wystąpieniu Szymona Marciniaka nie zabrakło również zakulisowych informacji m.in. o relacjach z najbardziej znanymi światowymi piłkarzami, zasadach panujących w UEFA oraz warsztacie pracy głównego sędziego podczas najważniejszych turniejów ligowych i międzynarodowych.
Po części plenarnej w ramach konferencji HPE GreenLake Day 2024 zorganizowano szereg wystąpień problemowych i produktowych uporządkowanych w trzy ścieżki tematyczne, poświęcone kolejno: praktycznym aspektom wielowymiarowego wykorzystania AI; zastosowaniu koncepcji hybrydowej chmury obliczeniowej w kontekście modernizacji, optymalizacji i poprawy odporności coraz bardziej złożonych środowisk IT, a także przyszłości infrastruktury sieciowej w centrach danych, w tym w powiązaniu z technologiami chmurowymi, a także automatyzacją obsługi sieci i monitorowania obciążeń.
Partnerami konferencji HPE GreenLake Day 2024 były firmy: Intel, SUSE, Scality, Commvault, a także dystrybutorzy – AB, ALSO Group oraz Exclusive Networks. ITwiz objął patronat medialny. W wydarzeniu wzięło udział przeszło 400 osób.