BiznesRynekPolecane tematy
IBM przyspieszy przesyłanie dużych plików
Big Blue kupuje firmę wyspecjalizowaną w rozwoju protokołu pozwalającego przesyłać duże pliki lub całe zbiory danych wielokrotnie szybciej niż przy użyciu klasycznych metod transmisji.
Przejmując firmę Aspera koncern IBM chce lepiej odpowiadać na wyzwania wynikające z coraz większej dynamiki i rosnącej ilości informacji przesyłanych pomiędzy współpracującymi ze sobą przedsiębiorstwami. Amerykańska spółka rozwija technologie pozwalające na zwiększenie szybkości przesyłania dużych plików lub pakietów danych. Ich działanie opiera się na chęci wyeliminowania typowych źródeł opóźnień i wąskich gardeł w procesach transmisji dużych zbiorów danych. Mowa tu m.in. o opóźnieniach sieci TCP/IP czy stratach pakietów. Z oficjalnego komunikatu wynika, że opatentowana – znana pod nazwą “fasp” – technologia firmy Aspera pozwala potencjalnie zmniejszyć czas potrzebny na przesłanie dużych wolumenów danych nawet o 99%.
Konkurencyjność staje się pochodną umiejętności szybkiego pozyskiwania wartości biznesowej z dużych wolumenów informacji.
Technologia fasp jest licencjonowana m.in. przez dostawców usług typu cloud computing oraz operatorów internetowych serwisów filmowych. Rozwiązania firmy Aspera znajdują także zastosowanie m.in. w branży nauk medycznych, w sektorze mediów i rozrywki, a także w obszarach biznesowych wymagających szybkiej wymiany lub synchronizacji dużych zbiorów danych między wieloma odbiorcami i urządzeniami. Co ciekawe opracowany przez firmę Aspera protokół, w dowód uznania dla szerokiego wpływu na branżę filmową, został wyróżniony nagrodą Emmy. Nieoficjalnie mówi się, że protokół fasp jest wykorzystywany przez zdecydowaną większość międzynarodowych nadawców i studiów filmowych.
Wdrożenie protokołu fasp ma powodować wzrost efektywności przetwarzania chmurowego w zastosowaniach związanych z obsługą pamięci masowych, kopii zapasowych, czy strumieniowego przesyłania dużych ilości informacji.
Przedstawiciele koncernu IBM podkreślają, że w obecnych warunkach gospodarczych konkurencyjność staje się pochodną umiejętności szybkiego pozyskiwania wartości biznesowej z dużych wolumenów informacji. “Za sprawą tej transakcji IBM będzie w stanie lepiej odpowiadać na kluczowe wyzwania globalnie zintegrowanego biznesu pozwalając dużo szybciej przenosić duże ilości danych do wszystkich odbiorców, niezależnie od ich lokalizacji” – podkreśla John Mesberg, wiceprezes IBM odpowiedzialny za rozwiązania B2B. Po zamknięciu transakcji technologie rozwijane przez firmę Aspera najprawdopodobniej wzmocnią ofertę rozwiązań IBM Smarter Commerce. Jako takie będą wykorzystywane do zwiększenia przepustowości elektronicznych kanałów wymiany informacji biznesowych.
Zapowiadany jest też zamiar zintegrowania technologii Aspera z rozwiązaniami firmy SoftLayer.
Pewne jest też wykorzystanie technologii fasp do rozszerzenia możliwości oferowanych przez IBM technologii związanych m.in. z przetwarzaniem w modelu cloud computing, a także obsługą dużych wolumenów danych w kontekście trendu Big Data. Dzięki takiej integracji wzrosnąć ma efektywność przetwarzania chmurowego w zastosowaniach związanych z obsługą pamięci masowych, kopii zapasowych, czy strumieniowego przesyłania dużych ilości informacji. Zapowiadany jest też zamiar zintegrowania technologii Aspera z rozwiązaniami firmy SoftLayer. Specjalizująca się w usługach infrastrukturalnych dostępnych w modelu chmurowym spółka od lipca jest własnością Big Blue. Wartość ogłoszonej w połowie roku transakcji sięgnęła 2 mld USD. Według oficjalnych zapewnień protokół fasp może być z powodzeniem wykorzystywany do obsługi dowolnych zbiorów danych niezależnie od warunków sieci. Plany zakładają, że transakcja zostanie sfinalizowana w pierwszym kwartale 2014 roku. Wcześniej jednak musi zyskać aprobatę stosownych regulatorów. Warunki finansowe transakcji nie zostały ujawnione.