Branża ITRynek

IDC: Europa stawia na oprogramowanie, producentów sprzętu czeka natomiast recesja

Według prognoz IDC, w 2022 roku europejskie wydatki na technologie informacyjno-komunikacyjne będą rosły i osiągną wartość 1,1 bln dolarów. Dostawcy oprogramowania mogą więc poczuć się spokojniejsi. Co innego producenci sprzętu komputerowego w Europie, tych najprawdopodobniej czeka recesja, uważają analitycy.

IDC: Europa stawia na oprogramowanie, producentów sprzętu czeka natomiast recesja

W raporcie Worldwide ICT Spending Guide Enterprise and SMB by Industry eksperci IDC prognozują, że przez 4 najbliższe lata rynek będzie rósł w 5% tempie. I tak w 2026 roku wydatki na technologie w Europie dobić mają do wartości 1,4 bln dolarów.

Jak wyliczył Hackett Group, liderzy cyfrowej transformacji, dzięki inwestycjom w IT potrafią zmniejszyć koszty administracji i pracy o jedną trzecią (29%). Zważywszy, że analizie poddano przedsiębiorców “klasy światowej”, zaoszczędzone kwoty idą w miliardy. A zyski napędzają wydatki. Firma doradcza EY zapowiada wręcz, że rok 2022 ma być rekordowy pod względem wydatków na transformację cyfrową. W porównaniu do 2020 roku kwoty będą nawet o 65% większe.

Analizy opierają się na deklaracjach menedżerów, a czy te przełożą się na działania to już pokaże czas. Jednak autorzy raportu EY podkreślają, że 72% kadry kierowniczej uważa, że ich firmy muszą zostać zrestrukturyzowane w ciągu najbliższych dwóch lat, aby skutecznie konkurować w swojej branży i będą to radykalne działania. Specjaliści podkreślają, że przybywa firm, które wdrażają IT nie tylko z myślą o tu i teraz, ale inwestycje postrzegają znacznie szerzej, w perspektywie kilkuletniej. Otóż odsetek przedsiębiorców, którzy analizują zwrot z inwestycji w technologie cyfrowe w ciągu dwóch lat znacząco wzrósł. W 2020 roku ROI w IT mierzyło 23% pytanych, obecnie jest to 41%.

Recesja na rynku wartym 71 mld dolarów?

W tym roku inwestycje w oprogramowanie będą napędzać ogólne wydatki na technologie w Europie. Jak już wspomniano, IDC zapowiada, że to właśnie ten segment rynku ICT będzie rozwijał się najszybciej na Starym Kontynencie. Również analitycy Forrester wieszczą dobry rok dla całej branży software’owej. Według ekspertów, w 2022 roku największy popyt będzie na CRM-y, a także oprogramowanie do obsługi treści i współpracy (Microsoft Teams, Zoom i Slack) – sprzedaż obu urosnąć ma o 11,9%. W dwucyfrowym (10,4%) tempie zwiększyć się mają natomiast nakłady w rozwiązania klasy ERP.

Zgoła odmienny rok czekać ma dostawców sprzętu IT. Presja inflacyjna, spodziewana recesja oraz wojna rosyjsko-ukraińska osłabiają popyt na sprzęt komputerowy w Europie. IDC prognozuje ujemne tempo wzrostu na rynku, którego wartość w 2021 roku – według serwisu Statista – wyniosła 71 mld dolarów.

“Rynek sprzętu pada ofiarą czynników zewnętrznych, na które dostawcy nie mają wpływu” – komentuje Jarosław Staroń, menedżer ds. kontraktów z technologicznej spółki BPSC. “Potrzeba inwestycji w IT jest duża, co widać po dwucyfrowych wzrostach. Niedobór, czy ograniczona dostępność na rynku w obszarze półprzewodników oraz komponentów, rezonuje szerzej niż tylko na rynek sprzętu. Gdyby nie zawirowania u producentów hardware’u, to i software rósłby szybciej, co wpłynęłoby na uspokojenie nastrojów w biznesie” – podsumowuje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *