AnalitykaInfrastrukturaPolecane tematy

Intel: Kierunki rozwoju przetwarzania brzegowego w 2021 roku

Analitycy przewidują, że do 2023 roku 75% tworzonych danych będzie znajdowało się poza data center – w miastach, fabrykach, szpitalach i sklepach. Z kolei ponad 50% tych danych będzie przetwarzanych, przechowywanych i analizowanych bezpośrednio na krawędzi sieci, zapewniając niższe opóźnienia, lepszą przepustowość, niezawodność, bezpieczeństwo oraz prywatność. W miarę jak coraz bardziej wszechobecna staje się sztuczna inteligencja, a sieci przekształcane są, aby móc dostarczać 5G, przewaga ta zapewni ogromną wartość biznesową, a jednocześnie poprawi nasze codzienne życie – uważają specjaliści firmy Intel i wskazują prawdopodobne kierunki, w których rozwinie się przetwarzanie brzegowe w 2021 roku oraz w najbliższych latach.

Intel: Kierunki rozwoju przetwarzania brzegowego w 2021 roku

Pandemia przyspieszyła znacznie potrzebę ostatecznego przejścia przez przedsiębiorstwa transformacji przemysłowej 4.0, mającej pomóc w osiągnięciu większej elastyczności oraz efektywności działań. W najbliższym czasie będziemy świadkami przyspieszenia przyjmowania rozwiązań, które pomogą zaspokoić wspomniane potrzeby, uważają eksperci Intela. „Będzie to na przykład sztuczna inteligencja, w tym uczenie maszynowe i zaawansowana analityka. W miarę powrotu koniunktury gospodarczej będziemy nieustannie inwestować w podstawową infrastrukturę OT z większymi możliwościami informatycznymi. Umożliwi to adoptowanie tych rozwiązań szerokiemu ekosystemowi, dzięki czemu w 2021 roku znacząco wzrośnie liczba wdrożeń przemysłu 4.0” – twierdzi Christine Boles, VP, IoT Group and GM, Industrial Solutions Division w Intel.

Także wirtualizacja w sieci rdzeniowej osiągnie punkt zwrotny i wzrośnie z obecnych 50% do 80% do roku 2024. Eksperci Intel uważają również, że większość wiodących operatorów 5G rozpocznie wdrożenia rdzeni 5G SA w przyszłym roku.

“Wraz z błyskawiczną transformacją sieci, w 2021 roku nastąpi też masowe wdrożenie MIMO na architekturze vRAN na pełną skalę (tj. poza fazą próbną, w tysiącach placówek)” – wskazuje Cristina Rodriguez, Vice President and General Manager, Wireless Access Network Division w Intel.

Sektor medyczny

Jedną z rzeczy, które wstrzymują obecnie branżę opieki zdrowotnej, jest brak standaryzacji dokumentacji medycznej i wymiany danych pomiędzy organizacjami. Przedstawiciele firmy Intel uważają, iż współpraca w celu rozwiązywania problemów związanych z chorobami i zdrowiem może mieć krytyczne znaczenie, zwłaszcza w przypadku kryzysów dotyczących zdrowia publicznego i śledzenia stanu zdrowia ludności, jak to miało miejsce w tym roku w wypadku pandemii.

„W 2021 roku będziemy świadkami poprawy modeli wymiany informacji, w miarę jak nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja i Federated Learning, staną się bardziej wszechobecne w opiece zdrowotnej. Oprócz napędzania innowacji takich jak telemedycyna, technologie te przyspieszą i usprawnią proces współpracy między jednostkami. Ułatwi to pracownikom służby zdrowia świadczenie pacjentom wysokiej jakości opieki, a także śledzenie na bieżąco nowych opcji leczenia” – mówi Stacey Shulman, VP, IoT Group and GM, Health, Life Sciences and Emerging Technologies w Intel.

Inteligentne miasta

Rok 2021 ma być także przełomowy dla inteligentnych miast, infrastruktury oraz transportu. Według prognoz, w krótkiej perspektywie czasowej będziemy świadkami gwałtownego wzrostu liczby miast średniej wielkości, przyjmujących inteligentne rozwiązania i technologie, co spowoduje ich demokratyzację poza zwykłymi węzłami technologicznymi. Z kolei w dłuższej perspektywie czasowej infrastruktura inteligentnych miast zostanie przyjęta także na większej liczbie obszarów wiejskich – konsumenci zaczną bowiem dostrzegać korzyści wynikające z wysokiej jakości życia.

„W najbliższych latach będziemy również świadkami wzrostu inwestycji technologicznych, od brzegu sieci, przez sieć 5G, po chmurę. W miarę jak miasta będą wychodzić z pandemii, technologia będzie kluczowym czynnikiem zapewniającym postęp i przyjęcie nowych modeli biznesowych, prowadzących do wzrostu gospodarczego” – prognozuje Sameer Sharma, GM, Smart Cities and Intelligent Transportation w Intel.

Handel detaliczny, edukacja, sport

Podczas pandemii centra mikrorealizacji umożliwiły mniejszym handlowcom nadążenie za detalicznymi gigantami online w czasie pandemii. Jak wskazują specjaliści Intel, w przyszłym roku będziemy świadkami “inwentaryzacji” handlu detalicznego, w której sprzedawcy skupią się na realizacji zamówień, czy to na artykuły spożywcze, czy to konsumpcyjne, w miejscach umożliwiających mikrorealizację. Zapewni to oszczędności i dobrodziejstwo operacyjne, szczególnie dla mniejszych handlowców, umożliwiając obniżenie czynszów i zmniejszenie ruchu klientów fizycznych. W dłuższej perspektywie natomiast, sprzedawcy detaliczni będą w dalszym ciągu korzystać z bezproblemowych i wygodnych rozwiązań w celu efektywnej kosztowo obsługi wysyłkowej klientów.

W 2021 roku uznanie edukacji za usługę stanie się priorytetem, twierdzą eksperci. „Myślę, że postęp w polityce edukacyjnej i inwestycjach przyczyni się do rozwoju tej koncepcji. Kluczowe znaczenie będzie miało przyznanie środków finansowych szkołom, aby przyspieszyć rozwój tego modelu usług i zapewnić wszystkim uczniom dostęp do przystępnej cenowo i wysokiej jakości edukacji. W dłuższej perspektywie edukacja jako usługa stanie się standardem na całym świecie” – wskazuje Joe Jensen, VP, IoT Group and GM, Retail, Banking, Hospitality & Education w Intel

Transformacja będzie w końcu dotyczyć również sportu. Sztuczna inteligencja, sieci 5G wraz z przetwarzaniem brzegowym pomogą sportowcom poprawić ich wyniki. Jednocześnie zmienią sposób, w jaki kibice będą doświadczać swoich ulubionych sportów. „W 2021 roku będzie się to odbywać w bezpieczny i interaktywny sposób, czy to wirtualnie, czy to poprzez transmisję, czy też już na żywo, po ostrożnym powrocie do tradycyjnego kibicowania” – podsumowuje Rick Echevarria, VP, Sales, Marketing, and Communications Group and GM, Olympic Program w Intel.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *