Branża ITRynekPolecane tematy
Intel zapowiada energooszczędne układy przyspieszające obsługę kryptowalut i technologii Blockchain
Nowe układy mają zapewnić efektywne energetycznie wsparcie m.in. dla biznesowych zastosowań technologii Blockchain, kopania kryptowalut czy obsługi tokenów NFT. Wedle zapowiedzi procesory te będą pełnić rolę akceleratorów zwiększających efektywność przetwarzania typowych operacji związanych z technologią Blockchain. W zakresie obsługi algorytmu SHA-256 będą nawet tysiąckrotnie bardziej wydajne od wykorzystywanych dziś procesorów graficznych w przeliczeniu na jednostkę mocy.
Zapowiedziane właśnie, wyspecjalizowane układy firmy Intel dedykowane do obsługi operacji związanych z technologią Blockchain mają charakteryzować się przede wszystkim wysoką energooszczędnością, a co za tym idzie – zdecydowanie wyższą wydajnością niż wykorzystywane obecnie rozwiązania przy tym samym poziomie mocy. “Blockchain to technologia, która ma potencjał, aby umożliwić każdemu twórcy zachowanie praw własności do większości treści cyfrowych i usług. Dzięki temu technologia ta w fundamentalny sposób zmienia to, w jaki sposób przechowujemy, przetwarzamy i dokonujemy transakcji na naszych zasobach cyfrowych, co ma szczególnie duże znaczenie, jeśli wziąć pod uwagę, że stopniowo wkraczamy w erę metaverse i Web 3.0. Zdaniem wielu osób Blockchain jest punktem zwrotnym w informatyce. Jednak bez względu na to, jak rozwinie się jej przyszłość, pewne jest, że kluczowe znaczenie mieć tu będzie zapewnienie
znacznie większej ilości mocy obliczeniowej dla każdego użytkownika” – mówi Raja M. Koduri, wiceprezes koncernu Intel kierujący działem Accelerated Computing Systems and Graphics Group.
Z oficjalnych informacji wynika, że nowe procesory będą wykorzystywać m.in. nowe rozwiązania z dziedziny kryptografii, technik haszowania. Mają też bazować na architekturze ultra niskonapięciowej i zaawansowanych procesach produkcyjnych. “Spodziewamy się, że nasze innowacje pozwolą na stworzenie akceleratora Blockchain o ponad 1000-krotnie wyższej wydajności obsługi algorytmu SHA-256 w przeliczeniu na jednostkę mocy niż w przypadku popularnych procesorów graficznych” – podkreśla Raja M. Koduri.
Nowe akceleratory firmy Intel mają też odpowiadać na potrzeby biznesowe klientów. “Nasi klienci oczekują rozwiązań skalowalnych i zgodnych z regułami zrównoważonego rozwoju, dlatego koncentrujemy nasze wysiłki na wykorzystaniu pełnego potencjału Blockchain poprzez rozwój najbardziej energooszczędnych technologii obliczeniowych” – twierdzi Raja M. Koduri. Wedle zapowiedzi, nowe układy trafią na rynek jeszcze w tym roku.
Co więcej, Intel zamierza zaangażować się w rozwój otwartego i bezpiecznego ekosystemu rozwiązań wspierających wykorzystanie technologii Blockchain. Zaangażowanie koncernu ma pozwolić m.in. na przyspieszenie tempa innowacji związanych z tą technologią przy zachowaniu reguł rozwoju odpowiedzialnego społecznie. Zapowiadane prace mają też umożliwić tworzenie bardziej energooszczędnych, a co za tym idzie przyjaznych środowisku rozwiązań technologicznych wspierających operacje na łańcuchach bloków, w tym m.in. kopanie kryptowalut. Równolegle poinformowano też o powołaniu w ramach działu Accelerated Computing Systems and Graphics firmy Intel zespołu Custom Compute Group, który będzie m.in. koordynował dalsze prace związane z rozwojem wyspecjalizowanych układów Intel.