Artykuł z magazynu ITwizAdvertorialBranża ITCIOPolecane tematy
Intros zbudował serwerownię dla MMC Brainville opartą na rozwiązaniach Huawei
Advertorial
Advertorial
W ramach projektu – zrealizowanego przez firmę Intros Technologie Multimedialne, partnera firmy S4E – dostarczono 100 serwerów Huawei RH1288 v3 i 50 serwerów Huawei RH2288 v3, a także największy, dostępny obecnie przełącznik Data Center Huawei Cloud Engine 12816 i 3 przełączniki pomocnicze Huawei S7712. Całość nadzorowana jest przez system Huawei eSight.
Park Technologiczny 3.0 MMC Brainville to prestiżowy i nowoczesny obiekt biurowo-laboratoryjny zarządzany przez spółkę Miasteczko Multimedialne. Nowo powołanemu podmiotowi wyznaczono cel strategiczny w postaci rozwoju ośrodka pracującego na rzecz wsparcia transferu innowacji pomiędzy środowiskiem biznesowym i nauką.
Wsparcie innowacji w regionie Nowego Sącza
MMC Brainville dedykowany jest firmom z branży multimedialnej, filmowej i IT. „Jest to również doskonałe miejsce dla firm pozostałych branż, które chcą rozwijać się w atmosferze otwartości na nowe rozwiązania i w pełni korzystać z możliwości technologicznych, jakie oferuje Park” – przekonują jego przedstawiciele. MMC Brainville dysponuje specjalistycznym zapleczem IT, umożliwiającym świadczenie usług przede wszystkim w branży multimedialnej i filmowej. Na ten cel Park Technologiczny MMC Brainville otrzymał dofinansowanie w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka Działanie 5.3. Łączna wartość inwestycji wynosi prawie 112 mln zł.
W związku z tymi planami kierownictwo MMC Brainville ogłosiło zapytanie ofertowe na wybudowanie serwerowni. Zakres projektu objął przystosowanie pomieszczenia na potrzeby Data Center, w tym instalacji systemów gaszenia, zasilania i klimatyzacji oraz instalacji elektrycznej. Położono także okablowanie sieciowe, zainstalowano szafy serwerowe oraz system monitoringu. W ramach zapytania ofertowego na budowę serwerowni wyłoniono Intros Technologie Multimedialne, która dostarczyła rozwiązania Huawei. Podwykonawcą była firma S4E.
Infrastruktura IT dostosowana do zastosowań multimedialnych
„Tym, co nas wyróżnia, są zastosowania multimedialne, które miała na celu nasza inwestycja. Aż 2/3 zakupionych serwerów to tzw. render-farma. Służy ona do renderowania animacji 3D i efektów specjalnych. W ramach projektu zakupiliśmy specjalne silniki renderujące Nvidia Mental Ray, Chaos Group Vray, Solidangle Arnold, NextLimit Maxwell Renderer, Blender Cycles. De facto jest to jedna z większych render-farm w Polsce, a nawet Europie” – opowiada Leszek Skocki, dyrektor ds. IT w MMC Brainville. „Pozostałe serwery wykorzystywane będą do oferowania usług centrum danych dla firm” – dodaje.
„Animacja na komputerze osobistym renderowana byłaby przez ok. 2 miesiące. W naszej render-farmie wystarczy zaledwie 10 minut” – komentuje Leszek Skocki. „Współczesne kino poprzez nagromadzenie ogromnej ilości efektów specjalnych oraz modeli 3D wymaga bardzo dużych mocy obliczeniowych i taką moc zapewnia nasza render-farma” – wyjaśnia.
W ramach zrealizowanego przez firmę Intros Technologie Multimedialne projektu dostarczono: 100 serwerów Huawei RH1288 v3 (z dwoma procesorami Intel Xeon E5-2650 v3, 128 GB RAM, dwoma dyskami SSD 240GB SATA III) na potrzeby render-farmy oraz 50 serwerów Huawei RH2288 v3 (z dwoma procesorami Intel Xeon E5-2650 v3, 256 GB RAM, dwoma dyskami SSD 240 GB SATA III) na potrzeby świadczenia usług Data Center (hosting, VPS, backup danych).
„Zastosowanie uniwersalnych serwerów Rack serii RH 1288 i RH 2288 pozwala na łatwe dostosowanie posiadanych przez MMC Brainville zasobów do przyszłych projektów. Uniwersalność rozwiązania umożliwia zarówno wspomaganie tworzenia skomplikowanej grafiki i efektów wizualnych, jak i rozbudowę oferty udostępniania mocy obliczeniowej dla innych projektów biznesowych” – mówi Artur Pająk, Senior IT Solution Architect w polskim oddziale Huawei. „Dysponując mocą obliczeniową ponad 100 maszyn, MMC Brainville w prosty i szybki sposób może oferować swoim klientom serwisy wspomagające rendering i inne usługi potrzebne w rozwoju projektów biznesowych. Wszelkiego rodzaju usługi typu XaaS wydają się obszarem, w którym wykorzystanie posiadanych zasobów pozwala na stworzenie ciekawej oferty dla obecnych i przyszłych klientów. Opisane wyżej rozwiązanie umożliwia szybką adaptację zasobów i dostosowanie budowanej oferty w zależności od wymagań i potrzeb użytkowników” – dodaje.
Serwerownię wyposażono także w system gaszenia gazem, system podtrzymywania napięcia UPS i generator pozwalający na pracę przy braku zasilania z sieci. De facto zainstalowano dwa generatory: jeden na potrzeby centrum danych, drugi – budynku biurowego. W centrum danych MMC Brainville zainstalowano również system backupu danych na taśmach oraz macierze na potrzeby świadczenia usług centrum danych i macierz multimedialną dla render-farmy. Dzięki niej np. na pliku o wielkości 30 GB może pracować do 10 osób jednocześnie.
Największy z przełączników Huawei Data Center
W centrum danych MMC Brainville zainstalowano także przełącznik Data Center Huawei Cloud Engine CE12816 i 3 przełączniki pomocnicze Huawei S7712. Model CE12816 ma aż 408 portów 10 Gb/s i 102 porty 40 Gb/s. Jest to największy przełącznik Data Center Huawei, o wysokości aż 36U! Dzięki zastosowanych w przełącznikach z linii Cloud Engine technologiach wpływających na niezawodność, możliwe stało się wykorzystanie tylko jednego przełącznika jako warstwy szkieletowej sieci, przy zachowaniu bardzo wysokiego poziomu niezawodności i dostępności infrastruktury, spełniając jednocześnie wygórowane wymagania budżetowe.
Przełącznik CE12816 zainstalowano w centrum danych MMC Brainville w najmocniejszej konfiguracji wydajnościowej. Wykorzystywany jest on na potrzeby render-farmy. Obsługuje również główny ruch wchodzący i wychodzący, który jednocześnie chroniony jest przez urządzenia typu UTM (Unified Threat Management) połączone w klaster wysokiej dostępności HA (High Availability). Z kolei przełączniki Huawei S7712 mają po 336 portów 1 Gb/s i 32 porty 10 Gb/s. To przez nie przechodzi ruch do kart zarządzających serwerami. Do monitorowania działania przełączników używane jest narzędzie Huawei eSight.
„Punktem centralnym infrastruktury teleinformatycznej jest jednak przełącznik Huawei z linii Cloud Engine, model 12816. Jest to doskonała baza do budowy centrów przetwarzania danych nowej generacji, pozwalająca na przesyłanie danych z bardzo dużymi prędkościami oraz migrację w przyszłości do architektury SDDC. Zastosowanie przełącznika tej klasy wpisuje się w cele biznesowe MMC Brainville, umożliwiając budowanie w przyszłości wysoce wydajnych i skalowalnych środowisk typu multi-tenant, spełniających wymagania szerokiego spektrum klientów” – opowiada Krzysztof Wilczyński, Pre-sales Manager Enterprise Networking w polskim oddziale Huawei.
Zakończenie prac nad serwerownią nastąpiło w grudniu 2015 r. „Dzięki naszym partnerom jej budowa zakończyła się w rekordowym czasie, zaledwie 4 miesięcy” – podsumowuje Leszek Skocki.