PracaRynek

Jak będziemy pracować w I kwartale 2022 roku? Zdalnie czy stacjonarnie w biurze?

Pracodawcy przewidują, że w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku co piąty pracownik (20%) będzie wykonywał codzienne obowiązki służbowe bezpośrednio w siedzibie firmy. Zdecydowana większość kadry (76%) otrzyma możliwość kontynuowania pracy w modelu hybrydowym, natomiast 2% personelu będzie mogło realizować projekty w pełni zdalnie, wynika z najnowszej analizy ManpowerGroup. Aktualne plany przedsiębiorców znacząco różnią się więc od tych deklarowanych w ubiegłych dwóch kwartałach.

Jak będziemy pracować w I kwartale 2022 roku? Zdalnie czy stacjonarnie w biurze?

Pracodawcy prognozowali, że do końca 2021 roku nawet 88% pracowników wróci do codziennego wykonywania zadań bezpośrednio w zakładach pracy. Obecnie jednak odsetek firm zamierzających sprowadzić kadrę do biur, zmniejszył się aż o 68%. Organizacje zdecydowanie bardziej otworzyły się natomiast na model hybrydowy (wspomniane 76% wskazań). Jeszcze 6 miesięcy temu taką możliwość miał mieć mniej niż co dziesiąty pracownik (9%). Nie zmieniło się natomiast podejście przedsiębiorców do pracy w pełni zdalnej (tylko 2% wskazań).

Hybrydowy model pracy wyraźnie wpisał się więc już w polski rynek i staje się opcją chętnie wybieraną przez pracodawców, bo pozwalającą na utrzymanie ciągłości biznesu w czasie niepewności związanej z pandemią. Jest on także wyraźną odpowiedzią na potrzeby zatrudnionych osób. Jak wskazują specjaliści ManpowerGroup, w 2021 roku pracownicy sygnalizowali, że oczekują od pracodawców elastyczności – także w zakresie wyboru modelu czy godzin pracy. Wiele przedsiębiorstw od samego początku pandemii weryfikowało wewnętrznie, jak funkcjonują i sprawdzają się poszczególne modele pracy.

“Mając już szereg doświadczeń oraz wniosków, pracodawcy łatwiej podejmują decyzję o hybrydowym realizowaniu zadań – zwłaszcza po zaobserwowaniu, że taki model nie wpływa negatywnie na efektywność zespołów. Praca łączona, częściowo z biura i z domu, pozwala także na utrzymanie tożsamości organizacyjnej, ponieważ daje przestrzeń na integrację zespołu i sprzyja przepływowi informacji oraz wymianie wiedzy, co jest dużą zaletą w porównaniu z modelem w pełni zdalnym. Realizowanie zadań wyłącznie poza siedzibą firmy może się sprawdzić w obszarach niewymagających zacieśnionej współpracy lub w środowiskach przyzwyczajonych i bardzo dobrze zaznajomionych ze światem wirtualnym, jak na przykład sektor nowych technologii czy IT” – mówi Katarzyna Pączkowska, dyrektor rekrutacji stałej w ManpowerGroup.

Praca w modelu zdalnym i hybrydowym to domena IT

Firmy uzależniają model realizowania zadań od stanowiska, zajmowanego przez poszczególnych członków zespołu. Największej liczby pracowników wykonujących projekty zdalnie lub hybrydowo należy spodziewać się w obszarze IT (62%), wynika z badania ManpowerGroup. Takie modele pracy będą też często proponowane kadrze reprezentującej księgowość i finanse (60%), administrację i obsługę biura (59%) oraz zarządzanie zasobami ludzkimi (59%). Bardziej ograniczonych możliwości pracy zdalnej i hybrydowej powinny natomiast spodziewać się osoby zatrudnione w sprzedaży i bezpośredniej obsłudze klienta (50%) oraz produkcji przemysłowej (29%).

Jak będziemy pracować w I kwartale 2022 roku? Zdalnie czy stacjonarnie w biurze?

Jednocześnie ze wspomnianej analizy wynika, że ze względu na rodzaj obowiązków, 64% kadry z sektora produkcji przemysłowej będzie musiało realizować swoją pracę wyłącznie w siedzibie organizacji. W przypadku stanowisk związanych ze sprzedażą i obsługą klienta odsetek ten jest nieco mniejszy i wynosi 45%. Codziennego pojawiania się w firmie pracodawcy będą również wymagać od 38% pracowników zajmujących się administracją i obsługą biura. W obszarze zarządzania zasobami ludzkimi na stałą pracę w siedzibie organizacji powinno nastawić się 36% kadry, a w księgowości i finansach – 35%. Największą swobodę będzie miał personel działów IT – przedsiębiorcy przewidują, że w I kwartale 2022 roku tylko 32% tych pracowników będzie codziennie wykonywać obowiązki w biurach, czytamy w analizie.

Sektor MŚP chce pracowników z powrotem w biurach

Najbardziej otwarte na hybrydowy model pracy są duże przedsiębiorstwa oraz mikro organizacje. Małe i średnie firmy prezentują natomiast najsilniejszą chęć sprowadzenia pracowników z powrotem do swoich siedzib. W ujęciu regionalnym największe szanse na realizowanie zadań w pełni zdalnie mają pracownicy z Polski Południowo-Zachodniej. W Centrum przedsiębiorcy będą najbardziej skłonni, by proponować kadrze hybrydowy model pracy, natomiast pracodawcy z Północy zamierzają najaktywniej sprowadzać personel do biur.

Jak będziemy pracować w I kwartale 2022 roku? Zdalnie czy stacjonarnie w biurze?

“Na rosnącą elastyczność przedsiębiorców w zakresie oferowanych modeli pracy wpływa między innymi pogłębiający się niedobór talentów. Pracodawcy, ze względu na dużą rywalizację o deficytowych na rynku kandydatów, prześcigają się w przygotowywaniu atrakcyjnych ofert, które zwiększą ich szanse na utrzymanie obecnej kadry oraz pozyskanie nowych pracowników” – podsumowuje Katarzyna Pączkowska.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *