Od 17 września br. wchodzi w życie nowy taryfikator mandatów za złamanie przepisów ruchu drogowego. Zgodnie z jego aktualizacją, za ponad 20 różnych wykroczeń będzie można otrzymać jednorazowo nawet 15 punktów karnych. Oznacza to, że kierowcy będą mogli stracić prawo jazdy już za dwa wykroczenia. Aby tak się jednak nie stało, pomóc może technologia.
Firma AutoMapa, marka nawigacji na smartfony, wdrożyła w niej szereg funkcjonalności wspierających kierowcę w bezpiecznej podróży. Przede wszystkim Asystenta Pasa Ruchu (APR), który sygnalizuje kierowcy z wyprzedzeniem, który pas ruchu powinien zająć, aby łatwo i bezpiecznie wykonać kolejny manewr.
Aplikacja informuje też o ograniczeniu prędkości obowiązującym na drodze, którą się właśnie poruszamy. “To o tyle ważne, że nie wszystkie ograniczenia są widoczne na drodze wprost, w postaci znaków – niektóre wynikają z kategorii drogi czy terenu zabudowanego, gdzie kierowca nie zawsze ma pewność jakie ograniczenie aktualnie go obowiązuje. Znak wyświetlony na ekranie aplikacji daje taką informację w każdym momencie nie rozpraszając skupienia, a ewentualne przekroczenie prędkości sygnalizuje graficznie, zmieniając stopniowo kolor obwódki znaku na czerwony. W sytuacji znacznego naruszenia przepisu – powyżej 40 km/h – nawigacja daje ostrzegawczy komunikat głosowy ‘Zwolnij’” – tłumaczy Magdalena Buchalska, Brand Development Director AutoMapy. “Rozwiązania te wspomagają prowadzących i ułatwiają bezpieczną jazdę, w odróżnieniu od poszukiwania sposobów na ominięcie przepisów czy uniknięcie kary” – dodaje.
Kolejną wprowadzoną funkcją jest informowanie o możliwych fotoradarach, kontrolach drogowych, czy zdarzeniach na drodze – każde z nich może być także dodane i aktualizowane w aplikacji samodzielnie przez użytkownika. Co więcej, AutoMapa wyposażona jest we własny komunikator głosowy – AutoCB – pozwalający na bieżącą wymianę informacji z innymi użytkownikami znajdującymi się w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, na drodze, którą jedziemy lub na wybranych kanałach prywatnych – niezależnie od odległości. Jak wskazują przedstawiciele AutoMapy, rozwiązanie to niejednokrotnie stanowiło dodatkowe potwierdzenie zdarzeń zgłoszonych w aplikacji.
Inne dostępne w nawigacji funkcje to choćby ostrzeżenia o strzeżonych i niestrzeżonych przejazdach kolejowych, z wykorzystaniem komunikatu głosowego o dojeździe do przejazdu.