AplikacjeBranża ITPracaProgramowanie
Jak w przyszłości będzie wyglądała praca nad warstwą frontend aplikacji?
Jakie trendy występują obecnie we frontend developmencie? Jakie są najczęściej stosowane narzędzia i frameworki? Które rozwiązania są najbardziej przyszłościowe? Odpowiedzi na te pytania przynosi raport „State of Frontend 2020” przygotowany przez The Software House.
Dostępność dużej liczby technologii powoduje, że społeczność frontendowa niemal bezustannie dyskutuje o tym, który framework jest najlepszy. Opinie są oczywiście subiektywne a ich mnogość wprowadza spory chaos. Dlatego też zespół The Software House postanowił sprawdzić, uporządkować i podsumować stan faktyczny na solidnej grupie frontendowców – w ankiecie udział wzięło aż 4500 specjalistów z całego świata.
Popularność Reacta zmierzchem Angulara?
I tak, jeśli chodzi o frontendowe frameworki, React jest oczywiście najpopularniejszy, ale ku zaskoczeniu ekspertów okazało się, że korzysta z niego więcej developerów (74%) niż z Angulara i Vue.js razem wziętych (odpowiednio 33% i 30%). To pokazuje, że React będzie prawdopodobnie królować również w najbliższej przyszłości. Z ankiet wynika też, że wielu developerów zadeklarowało chęć nauki Vue.js i Svetle, natomiast niewielu zdaje się wciąż interesować Angularem. Może to potencjalnie oznaczać zmierzch tego ostatniego – podkreślają autorzy badania.
Stabilna pozycja jaką ma React nie oznacza jednak, że w ramach tej technologii nic się nie zmienia, wskazują twórcy raportu. „Wciąż zaskakuje mnie, jak cienka jest u developerów frontendowych granica między miłością a nienawiścią. Przykładowo, połączenie React + Redux – jeszcze niedawno bardzo popularne – zdaje się odchodzić do lamusa. Aż 34% ankietowanych uważa, że w przeciągu najbliższych 3 lat Redux odda pole innym rozwiązaniom i praktycznie przestanie istnieć” — komentuje Marek Gajda, CTO w The Software House.
Ciekawe są też wyniki dotyczące hostingu. Developerzy korzystają ze wszystkich rozwiązań dostępnych na rynku – od wciąż bardzo popularnych własnych serwerów, przez dostawców usług w chmurze, po zupełnie nowe rozwiązania jak Netlify czy Vercel. Jak czytamy w raporcie, spośród rozwiązań cloudowych swoją pozycję umacnia zwłaszcza Amazon – okazuje się, że obecnie więcej developerów korzysta właśnie z AWS (39%) niż z Google Cloud Platform (14%) i Microsoft Azure (12%) razem wziętych.
Ważne informacje dla CTOs
Raport „State of Frontend 2020” wskazuje nie tylko na to jak przedstawia się sytuacja w zakresie rozwiązań czy narzędzi, ale również jak na co dzień pracują developerzy. Z ankiet wynika, że aż 92% respondentów było w ciągu ostatniego roku częścią większych zespołów developerskich. Co zastanawiające, specjaliści QA, czyli testerzy oprogramowania, byli nieobecni w takich zespołach w prawie 50% przypadków. „To ważne informacje dla CTOs chcących wiedzieć, jak powinni budować i zarządzać zespołami developerskimi w obliczu szybko zachodzących zmian dotyczących procesów i narzędzi do tworzenia oprogramowania” – przekonuje Marek Gajda.
Jeszcze niedawno takie rozwiązania jak Continuous Integration były zarezerwowane raczej dla backendu. Tymczasem raport The Software House wskazuje, że frontendowcy szybko zrozumieli korzyści płynące z tego rozwiązania – nawet 77% respondentów stosuje obecnie już CI. Interesującym trendem jest również fakt, że prawie ⅓ developerów zbudowała ostatnio stronę Jamstack – prawdopodobnie liczba ta będzie rosnąć w kolejnych miesiącach, podsumowują autorzy badania.
Całość raportu można przeczytać tutaj: https://tsh.io/state-of-frontend/