PracaAplikacjeBranża ITProgramowanie

Jak w przyszłości będzie wyglądała praca nad warstwą frontend aplikacji?

Jakie trendy występują obecnie we frontend developmencie? Jakie są najczęściej stosowane narzędzia i frameworki? Które rozwiązania są najbardziej przyszłościowe? Odpowiedzi na te pytania przynosi raport „State of Frontend 2020” przygotowany przez The Software House.

Jak w przyszłości będzie wyglądała praca nad warstwą frontend aplikacji?

Dostępność dużej liczby technologii powoduje, że społeczność frontendowa niemal bezustannie dyskutuje o tym, który framework jest najlepszy. Opinie są oczywiście subiektywne a ich mnogość wprowadza spory chaos. Dlatego też zespół The Software House postanowił sprawdzić, uporządkować i podsumować stan faktyczny na solidnej grupie frontendowców – w ankiecie udział wzięło aż 4500 specjalistów z całego świata.

Popularność Reacta zmierzchem Angulara?

I tak, jeśli chodzi o frontendowe frameworki, React jest oczywiście najpopularniejszy, ale ku zaskoczeniu ekspertów okazało się, że korzysta z niego więcej developerów (74%) niż z Angulara i Vue.js razem wziętych (odpowiednio 33% i 30%). To pokazuje, że React będzie prawdopodobnie królować również w najbliższej przyszłości. Z ankiet wynika też, że wielu developerów zadeklarowało chęć nauki Vue.js i Svetle, natomiast niewielu zdaje się wciąż interesować Angularem. Może to potencjalnie oznaczać zmierzch tego ostatniego – podkreślają autorzy badania.

Stabilna pozycja jaką ma React nie oznacza jednak, że w ramach tej technologii nic się nie zmienia, wskazują twórcy raportu. „Wciąż zaskakuje mnie, jak cienka jest u developerów frontendowych granica między miłością a nienawiścią. Przykładowo, połączenie React + Redux – jeszcze niedawno bardzo popularne – zdaje się odchodzić do lamusa. Aż 34% ankietowanych uważa, że w przeciągu najbliższych 3 lat Redux odda pole innym rozwiązaniom i praktycznie przestanie istnieć”  — komentuje Marek Gajda, CTO w The Software House.

Ciekawe są też wyniki dotyczące hostingu. Developerzy korzystają ze wszystkich rozwiązań dostępnych na rynku – od wciąż bardzo popularnych własnych serwerów, przez dostawców usług w chmurze, po zupełnie nowe rozwiązania jak Netlify czy Vercel. Jak czytamy w raporcie, spośród rozwiązań cloudowych swoją pozycję umacnia zwłaszcza Amazon – okazuje się, że obecnie więcej developerów korzysta właśnie z AWS (39%) niż z Google Cloud Platform (14%) i Microsoft Azure (12%) razem wziętych.

Ważne informacje dla CTOs

Raport „State of Frontend 2020” wskazuje nie tylko na to jak przedstawia się sytuacja w zakresie rozwiązań czy narzędzi, ale również jak na co dzień pracują developerzy. Z ankiet wynika, że aż 92% respondentów było w ciągu ostatniego roku częścią większych zespołów developerskich. Co zastanawiające, specjaliści QA, czyli testerzy oprogramowania, byli nieobecni w takich zespołach w prawie 50% przypadków. „To ważne informacje dla CTOs chcących wiedzieć, jak powinni budować i zarządzać zespołami developerskimi w obliczu szybko zachodzących zmian dotyczących procesów i narzędzi do tworzenia oprogramowania” – przekonuje Marek Gajda.

Jeszcze niedawno takie rozwiązania jak Continuous Integration były zarezerwowane raczej dla backendu. Tymczasem raport The Software House wskazuje, że frontendowcy szybko zrozumieli korzyści płynące z tego rozwiązania – nawet 77% respondentów stosuje obecnie już CI. Interesującym trendem jest również fakt, że prawie ⅓ developerów zbudowała ostatnio stronę Jamstack – prawdopodobnie liczba ta będzie rosnąć w kolejnych miesiącach, podsumowują autorzy badania.

Całość raportu można przeczytać tutaj: https://tsh.io/state-of-frontend/

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *