PracaCyberbezpieczeństwoPREZENTACJA PARTNERA
Jak wygląda praca w cyberbezpieczeństwie?
Zapobieganie wyciekom danych, analiza zagrożeń i ryzyka, wykorzystywanie nowoczesnych programów i technik – tym wszystkim zajmują się osoby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo. Zawód ten z pewnością nie jest nudny, zapewnia wysokie wynagrodzenia, a każdy dzień dla pracownika cybersecurity składa się z ciekawych i pochłaniających wyzwań. Jak wygląda praca w tej branży?
Gdzie szukać pracy w cyberbezpieczeństwie?
Jednym z głównych źródeł, które pozwalają przejrzeć wiele ofert pracy w cyberbezpieczeństwie, są internetowe portale ogłoszeniowe. Pozwalają one aplikować na pożądane stanowisko bez wychodzenia z domu i sprawdzić, czy spełnia wszystkie warunki i wymagania kandydata.
Rozpocząć poszukiwania można od skorzystania z platformy No Fluff Jobs (NFJ) – pracy cybersecurity tam nie brakuje i wystarczy przeglądać ogłoszenia na bieżąco, aby znaleźć dla siebie odpowiednie stanowisko. Obecnie to najszybsza i najpewniejsza metoda, z której pracodawcy oraz ich rekruterzy korzystają najczęściej, ze względu na łatwość obsługi strony internetowej.
Podstawowe zadania osoby pracującej w branży cybersecurity
Podstawowym zadaniem osoby pracującej w cyberbezpieczeństwie jest, jak podpowiada sama nazwa, minimalizowanie ryzyka szkód wyrządzonych za pomocą różnego rodzaju cyberprzestępstw. Do obowiązków pracownika należeć będą:
- monitorowanie sieci i aplikacji w celu wykrycia potencjalnych zagrożeń;
- zabezpieczanie sieci;
- usuwanie zagrożeń w czasie rzeczywistym;
- usprawnianie systemu bezpieczeństwa;
- ocena ryzyka (zwłaszcza w przypadku implementowania nowych rozwiązań);
- testy penetracyjne;
- audyty bezpieczeństwa.
To zawód, w którym każdy dzień niesie nowe wyzwania i wymaga nieustannego kształcenia się, aby nadążać za nowymi sposobami wymyślanymi przez przestępców. Porównać można to do pracy policjanta lub ochroniarza, który kontroluje w sposób zdalny, czy nie dochodzi do żadnych niebezpiecznych i nielegalnych aktywności na wirtualnym terenie firmy.
Działy specjalizacji w cyberbezpieczeństwie
Cyberbezpieczeństwo to dziedzina, która wymaga wielu specjalistów o różnych, ale skorelowanych kompetencjach. Z tego powodu wyróżnia się wiele specjalizacji.
Jedną z nich jest audyt bezpieczeństwa IT. Osoby, które się tym zajmują, muszą skupić się przede wszystkim na zdobyciu wiedzy z zakresu sieci komputerowych, systemów informatycznych oraz wewnętrznych procedur organizacyjnych. Wtedy są w stanie sprawdzić, czy wszystko funkcjonuje w miejscu pracy w sposób optymalny pod względem ochrony danych.
Kolejna specjalizacja to zarządzanie ryzykiem cyberbezpieczeństwa, w której poszukiwane są osoby o doskonałych zdolnościach analitycznych, umożliwiających identyfikację zagrożeń i ocenianie poziomu ryzyka. To pozwala firmom skupić się na przeciwdziałaniu przestępstwom najbardziej dewastacyjnym, bez marnowania czasu i finansów na przestępstwa o nikłej szansie na powodzenie.
Istotnym elementem cyberbezpieczeństwa jest także obrona przed atakami typu phishing i spamming. Dlatego też powstają nowe specjalizacje, takie jak profesjonalne zarządzanie infrastrukturą ochrony przed nieautoryzowanym dostępem czy poszukiwanie błędów podatności w sieciach komputerowych. Może wydawać się to zbyteczne, ale np. zalew skrzynki pocztowej niepożądanymi wiadomościami e-mail utrudnia pracownikom szybką i efektywną pracę – dlatego potrzebna jest osoba, która będzie w stanie temu zapobiec.
Ile zarabia specjalista od cyberbezpieczeństwa?
Zarobki takiej osoby zależą od jej doświadczenia, umiejętności oraz miejsca pracy. W Polsce średnie wynagrodzenie specjalisty od cyberbezpieczeństwa wynosi około 10 tysięcy złotych brutto. Jednak większe przedsiębiorstwa, banki i instytucje państwowe oferują znacznie wyższe wynagrodzenia, które sięgają nawet 20 tysięcy.
Zarobki te będą z czasem wyższe, ponieważ zapotrzebowanie na tego typu specjalistów stale rośnie, a w Polsce brakuje możliwości, które pozwalałyby zdobyć wykształcenie uniwersyteckie w tym zakresie. Innymi słowy, warto rozważyć karierę w branży cyberbezpieczeństwa ze względu na wysoki potencjał tego zawodu.
Praca w cybersecurity jest nie tylko ciekawa, ale również opłacalna. Umożliwia stanie się profesjonalnym ochroniarzem bez potrzeby ryzykowania swoim zdrowiem.