PracaProgramowaniePolecane tematy

Języki programowania – ranking styczeń 2020

Firma analityczna RedMonk opublikowała kolejną edycję swojego cyklicznego rankingu popularności języków programowania. W czołówce, jako najpopularniejsze języki programowania, tradycyjnie znalazły się JavaScript oraz ex aequo: Python i Java. W nowym zestawieniu nie znajdziemy rewolucyjnych zmian w porównaniu do poprzednich edycji, ale można zaobserwować kilka interesujących tendencji. Wśród 20 najpopularniejszych języków programowania znalazły się też m.in. Ruby, Swift, Scala, a także Kotlin i Haskell.

Języki programowania – ranking styczeń 2020

Popularność języków programowania – który język programowania wybrać?

Raporty RedMonk tworzone są na podstawie danych pozyskiwanych z serwisów GitHub (w jego przypadku przeprowadzana jest analiza publikowanego kodu) oraz Stack Overflow (tu analizowane są prowadzone przez użytkowników dyskusje). Autorzy opracowania zastrzegają, że nie jest to najbardziej naukowa metoda tworzenia takich zestawień i posiada ona kilka istotnych wad, jak choćby wykluczenie z zestawienia języków, które nie są reprezentowane w serwisach GitHub oraz Stack Overflow. Eksperci RedMonk zauważają jednocześnie, że oparcie się na dwóch najpopularniejszych wśród społeczności programistów serwisach pozwala na względnie bliskie rzeczywistości oszacowanie realnej popularności poszczególnych języków programowania.

Top 20 – najpopularniejsze języki do programowania

wg. RedMonk – dane za koniec stycznia 2020:

1. JavaScript
2. Python
2. Java

4. PHP
5. C#
6. C++
7. Ruby
7. CSS
9. TypeScript
9. C
11. Swift
12. Objective-C
13. Scala
13. R
15. Go
15. Shell
17. PowerShell
18. Perl
19. Kotlin
20. Haskell

Pozycje o tych samych numerach porządkowych to języki programowania, które uplasowały się na danym miejscu ex aequo.

Wśród dziesięciu najpopularniejszych języków programowania, nie pojawiły się żadne nowe technologie. Dla porównania, w poprzedniej edycji rankingu, wydanej w lipcu 2019, znalazł się jeden nowy język programowania – na 10. miejscu pojawił się TypeScript. Autorzy raportu tłumaczą jednak, że to akurat nie powinno dziwić, ponieważ rynek jest na tyle ustabilizowany, że poważne roszady na szczytowych pozycjach listy zdarzać się będą niezwykle rzadko.

Z istotniejszych zmian na liście warto zwrócić uwagę na przesunięcie się Pythona z pozycji trzeciej na drugą, którą zajmuje wspólnie z Javą oraz dwumiejscowy awans R (na pozycję 13 – co w przypadku tak wyspecjalizowanego języka wydaje się świetnym wynikiem). Pewnym zaskoczeniem mogą być również pozycje Rust oraz Go – a właściwie fakt, że praktycznie nie zmieniły się one przez ostatnie sześć miesięcy: Rust pozostał na tym samym miejscu, Go – awansował o 1 pozycję. Mogłoby się wydawać, że akurat te popularne języki programowania w ostatnim czasie mocno zyskiwały – jednak dane zaprezentowane przez RedMonk nie do końca to potwierdzają. Z podobną sytuacją mamy zresztą do czynienia w przypadku języków Kotlin, Scala, Groovy oraz Clojure, które wbrew oczekiwaniom albo nie notują wzrostów (Kotlin, Scala), rosną minimalnie (Groovy – o jedną pozycję) lub wręcz przesuwają się w dół listy (Clojure, o jedno miejsce).

Dodajmy, że w skali całego zestawienia (liczącego kilkadziesiąt pozycji) największy awans odnotował język Dart – z pozycji 27. na 24.

Kompletny raport wraz z opisem jego metodyki znaleźć można na stronie RedMonk.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *