Rynek

Już 56% polskich dużych firm interesuje się najmem sprzętu komputerowego

Według prognoz Fortune Business Insights, globalny rynek Device as a Service (DaaS) zwiększy się nawet pięciokrotnie w ciągu najbliższych 7 lat. W Polsce już ponad połowa dużych firm oraz 44% średnich interesuje się najmem sprzętu jako alternatywą dla zakupu. Tak wynika z raportu „Firmowe floty urządzeń mobilnych w Polsce”, przygotowanego przez Zymetria na zlecenie bolttech Poland.

Już 56% polskich dużych firm interesuje się najmem sprzętu komputerowego

Podobnie sytuacja wygląda z outsourcingiem obsługi sprzętu, w tym jego serwisowania i zarządzania. Rozważa to 57% dużych organizacji oraz 46% średnich w Polsce.

Eksperci Fortune Business Insights wycenili wartość globalnego rynku DaaS na ponad 27 miliardów dolarów w 2023 roku. Dodatkowo prognozują, że w 2030 roku osiągnie on poziom 154,93 miliardów dolarów. Przy średniej rocznej stopie wzrostu CAGR (Compound Annual Growth Rate) na poziomie ponad 27%.

Zalety modelu DaaS

Device as a Service to model biznesowy, w którym firmy wynajmują sprzęt komputerowy i inne urządzenia zamiast je kupować. Ale to nie wszystko – w ramach DaaS dostawca usługi dostarcza, zarządza i wspiera urządzenia w całym ich cyklu życia.

Dla współczesnych pracowników, często pracujących zdalnie lub hybrydowo, kluczowy jest dostęp do pomocy technicznej niezależnie od swojej lokalizacji. Model DaaS zapewnia takie wsparcie. To daje pracownikom większą swobodę działania i poprawia jakość ich pracy. Firmy z kolei mogą dynamicznie dostosowywać się do zmieniających się warunków.

Zdaniem ekspertów, model DaaS wpływa też na firmowe finanse. Przenosząc koszty inwestycyjne na koszty operacyjne, zapewnia przedsiębiorcom przewidywalny i kontrolowany wydatek. Jednocześnie dostarczając pracownikom odpowiednia narzędzia pracy. Pozwala również na elastyczną wymianę sprzętu, bez wysokich kosztów jednorazowych zakupów.

Co więcej, „odblokowuje” specjalistów IT. Jak bowiem wynika z badania „Firmowe floty urządzeń mobilnych w Polsce”, w dużych przedsiębiorstwach jest średnio po 100 urządzeń. W tym 21 laptopów, 35 komputerów stacjonarnych i 31 smartfonów. To spora ilość sprzętu, którą zajmuje się dział IT – od wdrożenia, przez konfigurowanie oprogramowania, po bieżące instalowanie aplikacji i naprawy.

“Dzięki DaaS firmy mogą skoncentrować się na swoich kluczowych kompetencjach, podczas gdy dostawcy zajmują się kompleksową obsługą sprzętu. To nie tylko redukuje koszty, ale również zwiększa elastyczność i skalowalność operacyjną. To naturalny kierunek rozwoju branży IT i milowy krok w kierunku przenoszenia procesów związanych z zarządzaniem urządzeniami poza organizację” – podsumowuje Paulina Dobkowska, Rental Business Line Director w bolttech Poland.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *