Branża ITPolecane tematy
Lenovo przejmie linię serwerów x86 od IBM!
Lenovo przejmie prawa do linii serwerów i rozwiązań IBM System X, BladeCenter, Flex System, NeXtScale oraz iDataPlex. Wartość transakcji sięga 2,3 mld USD. To największa transakcja w historii koncernu i chińskiej branży IT. Obie firmy zamierzają również nawiązać strategiczną współpracę w obszarze rozwiązań serwerowych.
Po zamknięciu transakcji z Lenovo koncern IBM będzie nadal rozwijał ofertę systemów serwerowych: Power Systems, Storage Systems, Power-based Flex oraz PureApplication i PureData. Transakcja ma pozwolić na zdywersyfikowanie struktury przychodów koncernu Lenovo. Firmie IBM pozwoli zaś skoncentrować się na bardziej perspektywicznych obszarach biznesowych.
Po zamknięciu transakcji Lenovo przejmie obsługę części dotychczasowych klientów IBM. W okresie przejściowym IBM będzie aktywnie współpracował z zespołem Lenovo. Porozumienie obu firm dotyczyć będzie również niemal 7,5 tys. pracowników IBM. W oficjalnym komunikacie przedstawiciele zapewniają, że znajdą oni zatrudnienie w strukturach Lenovo. Wedle zapowiedzi, niezależnie od porozumienia z chińskim producentem IBM będzie nadal rozwijał własne oprogramowanie dla systemów serwerowych x86. Z oficjalnych informacji wynika również, że obie firmy zamierzają nawiązać strategiczną współpracę. Plany zakładają m.in., że Lenovo zyska prawa do dystrybucji OEM rozwiązań IBM Storwize, SmartCloud, a także technologii pamięci masowych oraz wybranych narzędzi aplikacyjnych IBM. Przedstawiciele obu firm nie ujawniają terminu planowanego zamknięcia transakcji. Wiadomo natomiast, że będzie ona podlegała licznym regulacjom i procedurom weryfikacyjnym.
Porozumienie z Lenovo zapewni IBM zastrzyk finansowy niezbędny do rozwoju bardziej opłacalnych obszarów działalności.
Przejęcie opartych na architekturze x86 serwerów IBM pozwoli firmie Lenovo uniezależnić działalność od kurczącego się rynku komputerów osobistych. W najbliższym czasie chiński koncern ma w większym stopniu koncentrować się na rozwoju oferty rozwiązań mobilnych oraz systemów dla centrów danych – głównie systemów pamięci masowych. Według informacji agencji Reuters władze koncernu liczą na to, że – w obliczu godzących w pozycję amerykańskich dostawców informacji dotyczących działań agencji NSA – uda im się szybko wzmocnić pozycję na szybko rozwijającym się rynku rozwiązań serwerowych architektury x86 w Chinach.
Dla firmy IBM – kolejne w historii – porozumienie z Lenovo pozwoli uniezależnić się od nisko marżowej działalności na rynku serwerów x86 i zapewni zastrzyk finansowy niezbędny do rozwoju bardziej opłacalnych obszarów działalności. Analitycy od dawna prognozują, że IBM będzie w coraz większym stopniu koncentrował się na rozwoju oferty najbardziej zaawansowanych systemów serwerowych, rozwiązań aplikacyjnych oraz usług biznesowych. Najbardziej prawdopodobne jest, że IBM zdecyduje się wzmocnić przede wszystkim dział odpowiedzialny za usługi i oprogramowanie. Wzmocniony zostanie też rozwój technologii w obszarze przetwarzania chmurowego (cloud computing) i przetwarzania poznawczego (cognitive computing), a także rozwiązań odpowiadających na trend Big Data. Duży nacisk kładziony będzie też na linię superkomputerów IBM Watson. Komercjalizacją superkomputerów IBM zajmie się utworzony na początku stycznia dział biznesowy zatrudniający ok. 2 tys. osób.
Rozmowy dotyczące ewentualnej sprzedaży działu serwerów System X i BladeCenter były prowadzone od wielu miesięcy. Mówiło się, że zainteresowanie przejęciem linii mniej zaawansowanych serwerów IBM zgłaszali przedstawiciele koncernów Dell i Fujitsu. W gronie firm potencjalne zainteresowanych takim zakupem wymieniano również wielu innych dostawców, także tych niekojarzonych wprost z rynkiem rozwiązań serwerowych. Wiadomo również, że w pierwszej połowie ubiegłego roku rozmowy z Lenovo zerwano – oficjalnie na skutek braku porozumienia co do ostatecznej wartości transakcji. Mówiło się, że IBM oczekiwał wówczas oferty opiewającej na kwotę rzędu 6 mld USD.
Warto wspomnieć, że w 2005 roku koncern Lenovo odkupił od IBM pion biznesowy wyspecjalizowany w produkcji komputerów przenośnych. Zyskał tym samym prawa do marki ThinkPad. Władze chińskiego koncernu wykorzystały wartą 1,75 mld USD transakcję do zbudowania silnej marki i zdobycia pozycji lidera rynku komputerów PC. Według szacunków firmy Gartner w 2013 roku koncern Lenovo sprzedał na świecie ponad 53,2 mln komputerów. Czy firmie Lenovo uda się w podobny sposób spożytkować kolejną transakcję z IBM? Takie są przynajmniej plany władze Lenovo.
“Transakcja z firmą IBM stanowi jedyną w swoim rodzaju szansę na błyskawiczne wzmocnienie skali i wiarygodności Lenovo na tym rynku” – zapewniają przedstawiciele Lenovo. Nic dziwnego. Z danych za zeszły rok wynika, że łączna sprzedaż sprzętu serwerowego IBM dała firmie niemal 23% udziału w światowym rynku takich rozwiązań. Analitycy Gartnera za lidera tej branży uznali koncern HP. Z kolei firma Lenovo znalazła się poza piątką największych producentów takiego sprzętu. Zdaniem cytowanych przez agencję Reuters analityków roczne przychody działu, który przejmuje Lenovo sięgają ok. 4 mld USD. Wszystko wskazuje więc na to, że w przyszłym roku ranking największych dostawców serwerów na świecie będzie wyglądał nieco inaczej.