InfrastrukturaRynek

Lenovo rozbuduje najwyższej klasy system HPC w centrum komputerowym Leibniza

Lenovo Infrastructure Solutions Group, Intel oraz Centrum Komputerowe Leibniza (LRZ) działające przy Bawarskiej Akademii Nauk i Humanistyki, poinformowały o rozpoczęciu drugiej fazy budowy superkomputera SuperMUC-NG. System jest zintegrowanym, wysokowydajnym rozwiązaniem dla użytkowników LRZ, wykorzystującym sztuczną inteligencję do realizacji zaawansowanych symulacji, modelowania i analizy danych.

Lenovo rozbuduje najwyższej klasy system HPC w centrum komputerowym Leibniza

Od czasu uruchomienia fazy pierwszej projektu SuperMUC-NG, naukowcy używają superkomputera nie tylko do tradycyjnych symulacji i modelowania, ale także do automatyzacji rozpoznawania obrazów i wzorów w obserwacjach planet, danych klimatycznych z satelitów, wizualizacji medycznych i dokumentacji zdrowotnej oraz danych demograficznych. Biorąc pod uwagę jego udane wykorzystanie do powyższych zastosowań, zapotrzebowanie na wysokowydajną analitykę danych, uczenie maszynowe oraz duże ilości pamięci wzrosło jeszcze bardziej.

Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, postanowiono wesprzeć naukowców i wzbogacić SuperMUC-NG o nowej generacji procesory Intel Xeon Scalable (znane wśród ekspertów jako Sapphire Rapids) oraz procesory graficzne Intel HPC oparte na architekturze Xe HPC zwane również „Ponte Vecchio”. W fazie drugiej wykorzystane zostanie również rozproszone asynchroniczne magazynowanie obiektów (DAOS), wykorzystujące potencjał 3 generacji procesorów Intel Xeon Scalable (zwanych również Ice Lake), zintegrowanych z platformą Lenovo ThinkSystem SR630 V2. DAOS posiada jeden petabajt pamięci masowej, co daje wysoką prędkość przesyłu dużych wolumenów danych, a architektura systemu może obsłużyć zadania wykorzystujące duże moce obliczeniowe i ilości danych, jak również aplikacje typu AI, tłumaczą specjaliści. Podsumowując, węzły obliczeniowe SuperMUC-NG zapewnią w fazie drugiej czterokrotnie wyższą wydajność w porównaniu z fazą pierwszą w przeliczeniu na wat mocy.

Zrównoważone podejście

Ulepszenia wprowadzone w fazie drugiej sprawią, że SuperMUC-NG będzie w stanie wykonywać dodatkowe zadania w sposób jak najbardziej energooszczędny. Kluczem do tego jest integracja 240 węzłów obliczeniowych Intela z systemem ThinkSystem SD650 firmy Lenovo, wykorzystującym chłodzenie ciepłą wodą Neptune i połączonym z systemem pamięci masowej DAOS za pośrednictwem szybkiej sieci. Innowacyjna technologia bezpośredniego chłodzenia wodnego Neptune usuwa około 90% ciepła z systemu komputerowego, zmniejszając zużycie energii, znacznie zwiększając przy tym ogólną wydajność i ostatecznie pozwalając procesorom na najwyższą efektywność pracy, informują specjaliści Lenovo.

Ponadto, komponenty w drugiej fazie projektu SuperMUC-NG będą wytwarzane w Europie, w nowym dedykowanym zakładzie produkcyjnym Lenovo na Węgrzech, aby zwiększyć ekologiczność łańcucha dostaw projektu.

„Centrum Komputerowe Leibniza od dawna jest ważnym partnerem w dziedzinie innowacji zarówno dla Lenovo, jak i Intela. Faza druga to dobra okazja, aby podzielić się naszą wiedzą na temat „Exascale for Everyscale,” czyli rozwiązań wykorzystujących zaawansowane technologie Exascale w klastrach dowolnej wielkości, jak również aby dać naukowcom specjalistyczne zasoby potrzebne do przyspieszenia projektów” – skomentował Scott Tease, wiceprezes HPC i AI, Lenovo Infrastructure Solutions Group. „Dzięki wdrożeniu chłodzenia ciepłą wodą Neptune oraz inteligentniejszego zintegrowanego systemu sztucznej inteligencji i głębokiego uczenia się, LRZ może przez wiele lat pozostać liderem myśli technologicznej, wyznaczając nowe standardy w dziedzinie badań i rozwoju” – dodał.

LRZ otrzyma system pamięci masowej DAOS w ostatnim kwartale 2021 roku, a system obliczeniowy w drugim kwartale 2022 roku. Zespół LRZ przygotowuje swoich użytkowników na rozszerzenie fazy drugiej o wsparcie, konsultacje w zakresie adaptacji oraz optymalizacji kodów i algorytmów sztucznej inteligencji, zapewniając badaczom dostęp do systemów GPU wyspecjalizowanych w aplikacjach sztucznej inteligencji.

Dodajmy, że SuperMUC-NG znajduje się obecnie na 15 miejscu listy Top 500 superkomputerów na świecie.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *