BiznesRynekPolecane tematy
Microsoft Dynamics AX – kolejna wersja przyniesie rewolucyjne zmiany
Najnowsza, zapowiadana na pierwszy kwartał przyszłego roku, wersja systemu Microsoft Dynamics AX ma wprowadzać najpoważniejsze zmiany w historii oprogramowania tej rodziny. Nowa architektura i interfejs systemu, większe niż dotąd wykorzystanie modelu cloud, kompleksowe rozwiązania analityczne i odejście od tradycyjnego modelu wdrożeń to tylko niektóre z nich.
Źródło: Microsoft
Najnowsza odsłona systemu ma stanowić połączenie nowych oraz dostępnych w poprzedniej wersji Microsoft Dynamics AX rozwiązań funkcjonalnych, a także możliwości platformy Microsoft Azure, działających w czasie rzeczywistym rozwiązań analitycznych i unikalnych rozwiązań w zakresie interfejsu obsługi oprogramowania. „Naszym celem jest stworzenie inteligentnej platformy chmurowej, która ożyje za sprawą aplikacji zoptymalizowanych pod kątem potrzeb dzisiejszego biznesu, jak Dynamics AX” – podkreśla Scott Guthrie, wiceprezes firmy Microsoft odpowiedzialny za rozwiązania chmurowe i korporacyjne. Według niego wykorzystanie modelu cloud computing oznaczać ma, że dla klientów dostępny będzie pełny – i stale rozwijany – zestaw funkcjonalności. System będzie też wyposażony w ustandaryzowane rozwiązania funkcjonalne, a także predefiniowane elementy interfejsu odpowiadające potrzebom typowym dla branż takich jak: handel detaliczny, przemysł, logistyka, usługi profesjonalne, czy administracja publiczna.
Wraz z premierą najnowszej wersji systemu Microsoft Dynamics AX zmieni się też nazewnictwo oprogramowania tej linii – z nazwy systemu zniknie informacja o wersji systemu.
Wprowadzenie w pełni chmurowej wersji systemu Microsoft Dynamics AX będzie wiązało się także z istotnymi zmianami w cenniku oprogramowania. Przedstawiciele producenta zapowiadają ujednolicony, czytelny i oparty na modelu subskrypcyjnym sposób licencjonowania. Nowe zasady licencjonowania mają ułatwiać wdrażanie systemu w sposób dostosowany do możliwości oraz tempa rozwoju poszczególnych firm. Z kolei zmodernizowana architektura systemu zapewniać ma zaś wyższą elastyczność na etapie wdrożenia, aktualizacji, czy zmian funkcjonalnych. Przejście na model cloud computing wpisuje się zaś w globalną, skupioną wokół platformy Azure, strategię rozwoju produktów koncernu Microsoft.
Wraz z premierą najnowszej wersji systemu Microsoft Dynamics AX zmieni się też nazewnictwo oprogramowania tej linii – z nazwy systemu zniknie informacja o wersji systemu. Systemy oferowane odtąd pod marką Microsoft Dynamics AX mają – za sprawą modelu cloud computing – być aktualizowane na bieżąco. Możliwa ma być też m.in. automatyzacja wybranych elementów wdrożenia na platformie Azure.
Odświeżony, oparty na technologii HTML5 i obsługiwany za pośrednictwem przeglądarki internetowej interfejs, ma być intuicyjny, ergonomiczny i elegancki.
Kolejna wersja systemu Microsoft Dynamics AX przyniesie też gruntowne zmiany na poziomie interfejsu obsługi. Przedstawiciele firmy Microsoft zapowiadają, że nowy interfejs będzie wzorowany m.in. na rozwiązaniach znanych ze środowiska Microsoft Office. Zapowiadana jest również szeroka integracja systemu Dynamics AX z oferowanymi przez Microsoft aplikacjami biurowymi, oprogramowaniem Skype oraz rozwiązaniami CRM – także na poziomie interfejsu obsługi. Z perspektywy użytkowników, zmiany na poziomie interfejsu obsługi systemu ERP skierowanego do średnich i dużych organizacji, mają oznaczać możliwość zwiększenia efektywności pracy oraz przyspieszenia obiegu informacji w firmie oraz skrócenia i podniesienia jakości procesów decyzyjnych.
Dostęp do odpowiednio usystematyzowanych i przedstawionych informacji zapewniać mają mechanizmy analityczne wbudowane we wszystkie obszary funkcjonalne systemu.
Odświeżony, oparty na technologii HTML5 i obsługiwany za pośrednictwem przeglądarki internetowej interfejs, ma być intuicyjny, ergonomiczny i elegancki. „Zoptymalizowaliśmy interfejs tak, aby wyeliminować zbędne kliknięcia i okienka wyskakujące, dzięki czemu użytkownicy mają dostęp do wszystkich niezbędnych informacji wtedy, gdy są one niezbędne w pracy” – mówi Mike Ehrenberg, dyrektor ds. technologii w dziale Microsoft Business Solutions. Zapowiada on jednak dedykowane aplikacje ułatwiające korzystanie z nowego systemu z poziomu urządzeń opartych na systemach iOS i Android. Dostępna będzie też stosowna aplikacja dla platformy Windows 10 Universal App.
Oprogramowanie będzie też dysponować szerokim zakresem funkcji znanych z rozwiązań analityki biznesowej. Wykorzystanie mechanizmów Azure SQL, przetwarzania in-memory oraz oprogramowania PowerBI oznaczać ma możliwość zapewnienia wysokiej wydajności przetwarzania danych. Ta zaś skutkować ma ograniczeniem do minimum czasów dostępu do informacji. Dostęp do odpowiednio usystematyzowanych i przedstawionych informacji zapewniać mają mechanizmy analityczne wbudowane we wszystkie obszary funkcjonalne systemu. Wedle zapowiedzi funkcje analityczne wykorzystywać będą m.in. mechanizmy uczenia maszynowego stanowiące część platformy Microsoft Azure. “Wyposażyliśmy system Dynamics AX w przejrzysty, nowoczesny i dostosowany do obsługi za pomocą ekranów dotykowych interfejs, który wygląda i funkcjonuje w sposób niespotykany dotąd na rynku rozwiązań ERP” – podkreśla Christian Petersen, odpowiedzialny za marketing rozwiązań linii Dynamics.
Według niego nowy interfejs pozwoli na szerokie wykorzystywanie danych w codziennych zadaniach pracowników różnych szczebli. Cecha ta ma stanowić odpowiedź na potrzeby biznesu w coraz szerszym zakresie wykorzystującego dostępne informacje, ale także – na oczekiwania nowego pokolenia pracowników.
Interakcje systemu z użytkownikami mogą być bowiem realizowane m.in. za pomocą – znanego z opartych na platformie systemowej Windows urządzeń mobilnych – asystenta Cortana. „Weźmy pod uwagę, przykładowo, użyteczność asystenta Cortana, który w oparciu o informacje na temat natężenia ruchu, czy pogody jest w stanie podpowiedzieć użytkownikowi z jakim wyprzedzeniem powinien wyjść, aby zdążyć na zaplanowane w kalendarzu spotkanie – i przełóżmy te możliwości na funkcje znane z systemu ERP” – mówi Christian Petersen. Jego zdaniem za sprawą integracji systemu Microsoft Dynamics AX z możliwościami Cortana, asystent zyska możliwość informowania użytkowników o potencjalnych problemach, czy podpowiadać niezbędne zmiany zaplanowanych działań w oparciu o dane zewnętrzne. „Cortana będzie w stanie poinformować użytkowników o problemie dotyczącym procesów logistycznych lub powiadomi o konieczności zwiększenia zapasów napojów chłodzących z powodu nadchodzącej fali upałów” – dodaje Christian Petersen.
Zgodnie z zapowiedziami wersja testowa nowej odsłony oprogramowania rodziny Dynamics będzie dostępna dla klientów i partnerów Microsoft na początku grudnia. Oficjalna premiera systemu Microsoft Dynamics AX nowej generacji jest natomiast zapowiadana na pierwszy kwartał przyszłego roku. Co ciekawe, oprogramowanie Microsoft Dynamics AX ma być również dostępne w modelu on-premise. Wersja systemu przeznaczona do wdrożenia w ramach lokalnej infrastruktury informatycznej ma być dostępna w przyszłym roku. Nie wiadomo jednak, czy w tym modelu dostępna będzie pełna funkcjonalność zapowiadana dla wersji opartej na modelu cloud.