W ciągu niemal trzech lat w programach szkoleniowych zorganizowanych przez firmę Microsoft w ramach projektu Polskiej Doliny Cyfrowej wzięło udział ponad 410 tys. osób – specjalistów IT, decydentów i użytkowników biznesowych, partnerów, a także uczniów i studentów. Największym zainteresowaniem cieszą się obszary związane z wykorzystaniem infrastruktury chmurowej, cyberbezpieczeństwem oraz sztuczną inteligencją.
Przedstawiciele firmy Microsoft podkreślają, że aż 60 tys. osób przeszkolonych w ramach projektu Polskiej Doliny Cyfrowej podniosło swoje kompetencje w obszarze podstawowych umiejętności cyfrowych. Ma to być m.in. efekt kompleksowej współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Kolejne 9 tys. osób uzyskało status trenera, co sprawia, że mogą pomagać w zdobywaniu wiedzy na temat technologii m.in. osobom z tzw. środowisk nieuprzywilejowanych.
“Rozpoczynając inwestycję w rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej wiedzieliśmy, że kluczowa będzie wiedza technologiczna i szkolenia dla osób z różnych środowisk i zawodów. Nie spodziewaliśmy się jednak, że w niecałe trzy lata wyszkolimy blisko 411 tysięcy osób. Spośród nich ponad 60 tys. to klienci Microsoft, blisko 42 tys. osób reprezentuje firmy partnerskie, a aż 17 tys. to studenci” – mówi Dominika Bettman, dyrektor generalna polskiego oddziału Microsoft.
Jednocześnie, choć znajomość nowych technologii w Polsce wzrasta, a – przykładowo – liczba specjalistów certyfikowanych w zakresie technologii chmurowych w Polsce rośnie szybciej, niż we Włoszech, Hiszpanii, Francji, to pod kątem dostępności cyfrowych ekspertów Polska plasuje się 24% poniżej średniej całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.