Podczas konferencji Enterprise Connect przedstawiciele koncernu Microsoft zapowiedzieli cały zestaw nowych, inteligentnych funkcji dla środowiska komunikacyjnego Teams. Z oficjalnych informacji wynika, że z oprogramowania Microsoft Teams korzysta już ponad 200 tys. organizacji z całego świata.
Microsoft Teams jest zintegrowanym rozwiązaniem wspierającym pracę zespołową. Łączy w sobie m.in. funkcje czatu, połączeń głosowych, a także udostępniania i współdzielenia plików. Oczywiście zapewnia także integrację z oprogramowaniem pakietu Office 365, która – co ważne – pozwala na wygodną współpracę podczas edytowania dokumentów, czy prezentacji. Nowe narzędzie oficjalnie wprowadzono do oferty firmy Microsoft przed rokiem. Oprogramowanie Microsoft Teams od początku pozycjonowano jako produkt uzupełniający możliwości komunikatora Skype dla biznesu. Ta taktyka okazała się skuteczna, bo podczas tegorocznej konferencji Enterprise Connect poinformowano, że ok. 70 proc. dotychczasowych użytkowników biznesowej wersji komunikatora obecnie korzysta również z platformy Teams.
Podczas Enterprise Connect ujawniono także plany rozwoju funkcjonalności Teams na najbliższe miesiące. Jedną z nowości będzie m.in. system rejestrowania rozmów głosowych i wideo, przechowujący nagrania w chmurze. Wszystkie zapisane przez niego materiały mają być dostępne dla uczestników rozmów i wideokonferencji. Będzie też możliwość łatwego udostępnienia nagrań osobom, które, na przykład, nie mogły wziąć udziału w spotkaniu. Co istotne, nagrania mają być automatycznie transkrybowane do plików tekstowych, co pozwoli na ich łatwe przeszukiwanie, analizowanie, kopiowanie fragmentów, czy tworzenie podsumowań. Na razie nie wiadomo jednak czy i kiedy pojawi się obsługa takiej funkcji w języku polskim.
Z czasem Microsoft zamierza również wyposażyć środowisko Teams we wsparcie dla systemu rozpoznawania twarzy. Funkcjonalność tego typu pozwoli łatwo przypisywać odpowiednie fragmenty zapisanego tekstu do wypowiadających je osób podczas podczas połączeń wideo. Standardem ma być również funkcja automatycznie rozmywająca tło za uczestnikiem rozmowy wideo. Ma to zachęcić do korzystania z funkcjonalności telekonferencji osoby przebywające, przykładowo, w miejscach, z których nie mogą wygodnie prowadzić rozmowy.
W środowisku Microsoft Teams pojawią się też m.in. zaawansowane funkcje zarządzania połączeniami – w tym obsługa przekierowań. Microsoft pracuje też na nowymi narzędziami, które będą wprowadzane we współpracy z producentami specjalistycznego sprzętu telekonferencyjnego. Dzięki temu możliwe stanie się m.in. rezerwowanie sal telekonferencyjnych za pomocą komend głosowych interpretowanych przez asystenta Microsoft Cortana. W podobny sposób będzie można również sterować połączeniami i sprzętem wideokonferencyjnym. Według zapowiedzi pojawi się też wyczekiwana przez wielu użytkowników opcja dodawania nowego uczestnika rozmowy wideo już po jej rozpoczęciu.
Z informacji przedstawionych przez Microsoft wynika, że z Teams korzysta obecnie ok. 200 tys. firm i instytucji z całego świata. Wśród nich wymieniane są m.in. firmy, takie jak Maersk czy General Motors.