InfrastrukturaRynek

Microsoft zbuduje chmurę obliczeniową dla Pentagonu

Koncern Microsoft zwyciężył w wycenianym na 10 mld USD postępowaniu przetargowym na dostarczenie infrastruktury chmurowej dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Zwycięstwo koncernu z Redmond jest tu pewnym zaskoczeniem, ponieważ większość obserwatorów spodziewała się, że kontrakt zgarnie Amazon, operator platformy Aamazon Web Services.

Microsoft zbuduje chmurę obliczeniową dla Pentagonu

Rozpisany przez Pentagon przetarg obejmować ma zbudowanie infrastruktury chmurowej JEDI (Joint enterprise defence infrastructure). Inwestycja ta stanowi element szerszego planu modernizacji systemów informatycznych amerykańskiego Departamentu Obrony. Projekt od początku budził kontrowersje – krytycy działań rządu (w tym m.in. przedstawiciele koncernu Oracle) zwracali uwagę, że po stronie rządowej pracuje nad nim jeden z byłych menedżerów Amazona, co ich zdaniem miało nieuczciwie faworyzować firmę Jeffa Bezosa. Jak się jednak teraz okazało – obawy te były bezpodstawne.

Obawiano się również, że przyznanie tak gigantycznego zlecenia tylko jednemu dostawcy – takie było od początku założenie projektu – sprawi, że zdobędzie on gigantyczną przewagę nad konkurentami również we wszelkich przyszłych kontaktach biznesowych z Pentagonem. Oliwy do ognia dodało w tym tygodniu wycofanie się z komisji oceniającej oferty Marka Espera, sekretarza obrony USA. Nastąpiło to po tym, jak ujawniono że jego syn pracuje dla koncernu IBM – firma ta również zgłosiła swój akces do realizacji projektu, jednak odpadła z wyścigu o kontrakt na wcześniejszym etapie.

Ostatecznie zdecydowano, że chmurę dla Departamentu Obrony zbuduje koncern Microsoft. W informującym o wyborze kontrahenta oświadczeniu Pentagonu wyraźnie podkreślono, że proces rozstrzygania przetargu był maksymalnie przejrzysty, zaś wszyscy kandydaci byli oceniani wedle tych samych kryteriów. Wątpliwości co do takiego stanu rzeczy zdążył już jednak złożyć Amazon. Przedstawiciele koncernu nie kryją swojego zaskoczenia, a co więcej – sugerują, że gdyby proces decyzyjny opierał się wyłącznie na porównaniu warunków ofert przedstawionych przez uczestników przetargu, to wynik z pewnością byłby inny.

Przedstawiciele Pentagonu podkreślają natomiast, że nie jest to pierwsza tak duża inwestycja amerykańskiego Departamentu Obrony w technologie chmurowe. W ciągu ostatnich dwóch lat instytucja ta przeznaczyła na tego typu rozwiązania środki przekraczające 10 mln USD. Zostały one jednak wydatkowane na rozwiązania w modelu cloud computing w ramach 10 mniejszych kontraktów.

Warto wspomnieć, że znaczące projekty związane z rozbudową infrastruktury chmurowej realizowane są także w Polsce. Pod koniec września Operator Chmury Krajowej (OCHK) oraz Google Cloud ogłosiły plan wspólnej inicjatywy – otwarcia Regionu Google Cloud Warszawa, czyli hubu infrastruktury technicznej i oprogramowania dedykowany dla klientów z Polski oraz z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W naszym kraju powstaną trzy niezależnie od siebie działające centra danych (tzw. zony) z pełną infrastrukturą Google – taką, jak w innych data center tej firmy. Google nie będzie ich budował, a jedynie wynajmie potrzebną powierzchnię. OCHK będzie zaś pośredniczył w sprzedaży ich usług.

Co jednak ważne, OCHK na potrzeby Chmury Krajowej systematycznie rozbudowuje także własną infrastrukturę. Opiera się ona m.in. na technologiach VMware.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *