CyberbezpieczeństwoRynekPolecane tematy
Ministerstwo Cyfryzacji uspokaja: baza PESEL jest bezpieczna
W oficjalnym komunikacie przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji informują, że dostęp do bazy PESEL mają tylko ściśle określone, uprawnione do tego podmioty, zaś połączenia z bazą są realizowane wyłącznie poprzez odseparowane od sieci internetowej łącza. Wszystkie dane związane z dostępem do bazy PESEL są również monitorowane – wiadomo skąd pochodzą zapytania i kogo dotyczą.
Źródło: MSWiA
Przypomnijmy, 12 sierpnia br. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało organy ścigania o anomaliach przy pobieraniu przez – uprawnione – kancelarie komornicze danych obywateli z bazy PESEL. Podejrzenia wzbudziła znaczna liczba zapytań kierowanych do bazy PESEL, a także pora ich generowania – zapytania wysyłano przede wszystkim nocą. Przeprowadzona analiza pokazała, że pięć kancelarii pobrało łącznie dane ok. 1,4 mln obywateli. Obecnie trwa postępowanie wyjaśniające co było powodem tak dużej liczby zapytań – czynności realizuje prokuratura oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji podkreślają jednak, że w zaobserwowanej sytuacji nie doszło do naruszenia mechanizmów bezpieczeństwa oraz wycieku danych, a na tym etapie śledztwa prokuratura nie stwierdziła wycieku danych do osób nieuprawnionych. Wszystkie kancelarie wobec których toczy się postępowanie sprawdzające to pomioty uprawnione do korzystania z bazy PESEL. Jednocześnie, z oficjalnego komunikatu wynika, że dostęp do tejże bazy jest prowadzony przy użyciu odpowiednio zabezpieczonych i odseparowanych od Internetu łączy. Wiadomo też, że w przypadku wielu kancelarii do tego celu wykorzystywany jest osobny komputer. Dodatkowo, przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji zapewniają, że cały system jest na bieżąco monitorowany, dzięki czemu dostępna jest pełna wiedza na temat tego skąd pochodziły poszczególne zapytania oraz jakich osób dotyczyły.
Według oficjalnych zapewnień każdy obywatel może bezpłatnie sprawdzić jakie dane na jego temat znajdują się w bazie PESEL oraz czy zwracały się o nie konkretne instytucje. Jeśli uzyskane informacje potwierdzą, że dostęp do danych osobowych miała kancelaria komornicza, która nie prowadzi żadnego postępowania wobec konkretnych osób, wówczas mogą one zgłosić ten fakt do prokuratury, z prośbą o nadanie statusu pokrzywdzonego w toczącym się śledztwie.
Warto dodać, że w bazie PESEL przechowywane są m.in. dane takie jak: seria i numer ostatniego dowodu osobistego, data jego ważności oraz nazwa urzędu, który wydał dowód, seria i numer ostatniego paszportu oraz data jego ważności, data i miejsce urodzenia, czy adresy zameldowania, a także dane małżonków i rodziców.