AplikacjeRynek

mObywatel zyskał nową funkcję – mObywatel Junior

Wersję tę stworzono z myślą o uczniach szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dzięki niej blisko 5 mln dzieci i młodych osób w Polsce może dodać cyfrową legitymację szkolną na swoim smartfonie. To duży krok w kierunku pełnej cyfryzacji edukacji i wygody w codziennym życiu uczniów oraz ich rodziców. Za wdrożenie rozwiązania odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki, we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

mObywatel zyskał nową funkcję – mObywatel Junior

Nowa funkcja jest dostępna w aplikacji mObywatel na urządzeniach mobilnych. Uczeń może dodać legitymację za pomocą kodu QR dostępnego na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej (ZPE), a dokument może być przypisany jednocześnie do pięciu urządzeń – telefonu dziecka, rodziców lub opiekunów. To znosi wcześniejsze ograniczenia, gdy cyfrowa legitymacja mogła być przechowywana tylko na jednym urządzeniu.

„Chcemy, by uczniowie korzystali z bezpiecznych i nowoczesnych rozwiązań” – podkreślił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. „mObywatel Junior to nie tylko cyfrowa legitymacja, ale pierwszy krok w stronę budowania cyfrowych kompetencji, które w dorosłym życiu ułatwią załatwianie spraw urzędowych online” – dodał.

Proces dodania legitymacji jest prosty – wystarczy pobrać aplikację, wybrać wersję Junior, ustalić kod PIN, a następnie zeskanować kod QR z ZPE. Rodzice mogą w ten sam sposób dodać legitymacje swoich dzieci w swoim mObywatelu.

mObywatela Junior dostosowano do młodszych użytkowników nie tylko funkcjonalnie, ale i wizualnie – uczniowie mogą wybrać jeden z trzech motywów graficznych: energia, geometria lub kosmos.

Minister edukacji Barbara Nowacka podkreśliła, że cyfrowa legitymacja to „koniec problemu wiecznego szukania papierowego dokumentu” i duży krok w stronę cyfrowej przyszłości polskich szkół.

Projekt jest pierwszym etapem tworzenia przestrzeni w aplikacji mObywatel dla młodszych obywateli. W planach są kolejne funkcje i usługi, które umożliwią uczniom coraz pełniejsze korzystanie z narzędzi państwowych w wersji cyfrowej.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *