W 2021 roku Gartner opublikował badanie (1), w którym zaskoczył mocnym wnioskiem, że organizacje, które nie zoptymalizowały strategii cloud, przepłacają do 70% na usługi chmurowe. A jednak ponad 40% firm szuka w chmurze właśnie oszczędności (2). Jak zatem dokonać migracji, a wcześniej właściwie oszacować jej potencjał i policzyć koszty?
Chmura obliczeniowa to jedno z najbardziej pożądanych rozwiązań IT. Migracja do chmury zajmuje jedną z priorytetowych pozycji projektowych w firmach. Natomiast blokerami są wiedza jak to zrobić, koszt migracji i koszt korzystania z chmury. Dziś – w większości przypadków – u dostawców chmury, znany jest w momencie otrzymania pierwszej faktury.
Ile zatem kosztuje chmura? Czy da się ją policzyć? Jakie zmienne mają wpływ na cenę usługi? I czy możliwe jest poznanie kosztów usługi jeszcze przed tym, zanim zaczniemy korzystać z cloud computingu? Postanowiliśmy odpowiedzieć na powyższe pytania z perspektywy europejskiego dostawcy i przyjąć kryterium, ile możemy zyskać, przeznaczając na chmurę 10 000 euro miesięcznie.
Wybór spośród różnych typów chmur
Scenariusz 1 – chmura prywatna, czyli dedykowane centrum danych w chmurze
Przede wszystkim musimy zacząć od tego, iż w OVHcloud można skorzystać z kilku rodzajów chmur. W zależności od tego, jak bardzo potrzebujemy dedykowanego środowiska – odseparowanego fizycznie – klient ma do wyboru chmurę prywatną zwirtualizowaną na VMware lub Nutanix oraz rozwiązanie oparte na wydajnych serwerach Scale lub HGR z własną wirtualizacją.
Przykładowo Chmura Prywatna VMware w bardzo dobrej konfiguracji, np. PRE 192 (2 hosty, każdy po 192 GB pamięci RAM, 16 rdzeni, zarządzaną przez OVHcloud, z vSphere Enterprise Plus platform, 2 x 2 TB DataStores, vRack Private Network 10 Gbit, vScope monitoring, vROps oraz Anty-DDoS). Monitoring można uruchomić w wersji standard za 1811 euro miesięcznie.
Ten model spełni wymagania branży finansowej ubezpieczeniowej lub medycznej, oferując wersje z:
- certyfikacją PCI DSS w cenie 2809 euro miesięcznie,
- certyfikacją HDS dedykowaną danym medycznym za 1993 euro miesięcznie.
Oznacza to, że w kwocie 10 000 euro, klient mógłby przynajmniej dwukrotnie zwiększyć to środowisko w podobnej konfiguracji lub zbudować w pełni redundantną infrastrukturę rozproszoną, w 3 centrach danych OVHcloud, jeśli np. planuje rynkową ekspansję.
W takim modelu – dzięki prywatnej sieci vRack i nielimitowanemu transferowi do 10 Gbit danych – nie ponosi się dodatkowych kosztów za przesyłanie i replikację danych. Dodatkową korzyścią jest fakt, że cena hostowanej, prywatnej chmury VMware uwzględnia już koszty prądu i utrzymania infrastruktury. Dzięki temu klient nie jest obciążany dodatkowymi kosztami eksploatacyjnymi centrów danych.
Hiperkonwergentna chmura prywatna Nutanix w OVHcloud w konfiguracji 192 GB pamięci RAM, procesor Dual Intel Xeon Gold 6226R 32cores / 64t, 24 x 3,84 TB przestrzeni dyskowej, z pakietem Nutanix Advanced, przeznaczonym do złożonych wdrożeń w kilku lokalizacjach lub zastosowań wymagających zwiększonego bezpieczeństwa (replikacja synchroniczna, szyfrowanie oprogramowania i zaawansowana orkiestracja), razem z przepustowością do sieci prywatnej do 50 Gb/s, a do sieci publicznej dla ruchu przychodzącego 1 Gb/s i wychodzącego 600 Mb/s dostępna jest w cenie 3378 euro miesięcznie.
Podobnie więc jak w przypadku chmury VMware, klient zainteresowany prywatną chmurą Nutanix może w ramach 10 000 euro zwiększyć 3-krotnie powyższą infrastrukturę lub zbudować redundantną infrastrukturę, umieszczając ją również w 3 różnych lokalizacjach. W tym rozwiązaniu ceny eksploatacyjne centrów danych wliczone są już w cenę.
Scenariusz 2 – chmura publiczna
To rozwiązanie dla tych firm, które nie potrzebują dedykowanych prywatnych i fizycznych zasobów, a pracę uzależniają od dostępności skalowalnych i łatwo rozwijanych zasobów mocy obliczeniowych, narzędzi typu Infrastructure as a Code, zarządzanych baz danych, narzędzi do budowy natywnych aplikacji, łatwej i wydajnej orkiestracji różnych danych oraz rozwiązań wykorzystujących AI.
W OVHcloud chmura dostarczana jest w prostych modelach rozliczenia i bez ukrytych kosztów. Warto zwrócić uwagę, że standardowo dostawcy rozwiązań cloud fakturują ruch sieciowy instancji lub wywołania API do Object Storage. W OVHcloud są one bezpłatne (z wyjątkiem regionu Azja-Pacyfik). Klienci projektujący infrastrukturę mogą zatem wybrać model rozliczania godzinowego lub miesięcznego, jednocześnie wiedząc, ile zapłacą za konkretną usługę dzięki transparentnym cennikom dostępnym na stronie.
Przykładowo chcąc zbudować klaster serwerów frontendowych, ze zrównoważonymi zasobami pamięci RAM i CPU, wykorzystamy instancje General Purpose do hostowania pierwszej linii aplikacji wielowarstwowych. Klastry serwerów front-end, w tym serwerów WWW jak Apache lub NGINX, mogą wymagać dużej liczby wirtualnych rdzeni (vCores) do obsługi równoległych połączeń.
W naszym przypadku, uruchamiając chmurę w konfiguracji b2-120 (120 GB RAM, 32 core, 400 GB SSD, 10 Gb/s przepustowości do sieci publicznej, 4 Gb/s max do sieci prywatnej) z Linux w modelu godzinowym zapłacimy 0,933 euro za godzinę, a w modelu miesięcznym 358 euro. Ta sama konfiguracja z Windows to już odpowiednio 1,24 euro za godzinę i 418 euro.
W przypadku zaś infrastruktury pod rozproszone bazy danych, rozwiązanie często optymalizowane jest pod kątem wykorzystania dużej ilości pamięci i tym samym zmniejszenia liczby operacji dostępu do dysków. Instancje RAM dostarczają 15 GB RAM na vCore (z wyjątkiem r2-15), zapewniając tym samym najlepsze warunki do szybkiego wykonywania zapytań np. w silniku MySQL/Galera lub MongoDB.
Uruchamiając zatem infrastrukturę r2-60 (60 GB RAM, 4 core, 100 GB SSD, 250 Mb/s publiczna sieć, 2 Gb/s max prywatna sieć) i bazę MongoDB Essential DB1-4 (4 GB RAM, 2 cores, 50 GB, 250 Mb/s public network, 250 Mb/s max private network, 1 node) za usługi zapłacimy w zależności od konfiguracji: Instancje z Linux – 79,20 euro netto/miesiąc, 0,22 euro netto/godzina. Instancje z Windows kosztują odpowiednio 134 euro netto/miesiąc i 0,45 euro netto/godzina. Z kolei baza MongoDB to koszt 41,49 euro netto/miesiąc/node i 0,057 euro netto/godz./node; bez rozróżnienia na Linux i Windows.
Scenariusz 3 – hybrydowe rozwiązania
OVHcloud, w odróżnieniu od innych dostawców cloudowych, umożliwia klientom budowę hybrydowych rozwiązań. Możliwość ta znacząco zmienia koszty środowisk chmurowych, chociażby z uwagi na systemy pamięci masowej. W przypadku OVHcloud w każdym z wyżej opisanych rozwiązań chmurowych dostępna jest przestrzeń do przechowywania danych.
Dzięki jednak własnej i prywatnej infrastrukturze sieciowej vRack, klienci mogą rozbudować usługi chmury o dedykowane fizyczne zasoby serwerowe, z przeznaczeniem właśnie na dodatkowy storage, bądź też infrastrukturę pod aplikacje i systemy, które charakteryzują się małą zmiennością zapotrzebowania na zasoby obliczeniowe. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie stałych opłat oraz przewidywalność kosztów.
Podsumowując
Dysponując miesięcznym budżetem 10 000 euro w OVHcloud, możliwe jest uruchomienie środowisk IT w chmurze prywatnej VMware, Nutanix oraz instancji w chmurze publicznej przeznaczonych do różnego rodzaju obciążeń.
Kwota ta pozwala budować duże środowiska obliczeniowe, z wykorzystaniem zarządzanych baz danych, rozwiązań Machine Learning oraz AI. Pozwala też na redundancję usług, w tym budowę rozwiązania Disaster Recovery, rozproszonych w różnych lokalizacjach oraz uruchamiać środowiska spełniające wymagania branżowe potwierdzone certyfikatami.
Istotnym atutem jest transparentny cennik dostępny na stronie, który umożliwia poznanie kosztów usług na długo przed ich uruchomieniem, co pozwala skuteczniej zarządzać budżetami IT. Najlepiej jednak jest przekonać się o tym na własnym przykładzie. Dlatego zainteresowane osoby zapraszamy do skorzystania z chmury publicznej w OVHcloud na bit.ly/3G3b9va.
Tomasz Sobol, Marketing Development Manager, OVHcloud
1. Źródło: Raport Gartner: „Realize cost savings after migrating to the cloud”, 2021 r.
2. Źródło: Raport McKinsey, 2021 r.