Rynek

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie ponownie otwarte dla zwiedzających

Nowe Narodowe Muzeum Techniki to ponad 1000 m2 zaaranżowanej na nowo przestrzeni, nowe elementy ekspozycji i niezmiennie fascynujące, także nieprezentowane wcześniej zabytkowe zdobycze techniki. Muzeum otwarto w minioną sobotę.

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie ponownie otwarte dla zwiedzających
Źródło: Materiały prasowe

Nowa wystawa pt. „Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe” opowiada długą historię rozwoju polskiej myśli technicznej, skupiając się w szczególności na najistotniejszych osiągnięciach inżynieryjnych i naukowych okresu pomiędzy XVII a XX wiekiem. Zwiedzający mogą również poznać zagadnienia z zakresu matematyki, zobaczyć rozwój narzędzi i rysunku technicznego – słowem wszystko, co buduje język techniki, bez którego trwający od lat potęp technologiczny nie byłby możliwy.

“Wystawa jest skierowana do odbiorców w każdym wieku, ale mam nadzieję, że największą grupę naszych gości będzie stanowiła młodzież. Chcielibyśmy, aby młodzi ludzie opuszczając Muzeum wychodzili pełni dumy z osiągnieć swoich przodków oraz z wiedzą, że wiele polskich wynalazków i osiągnięć naukowych miało charakter globalny” – powiedział Mirosław Zientarzewski, dyrektor Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie. “Wierzę, że zapoznanie się z wystawą będzie miało jeszcze jeden wymiar, mianowicie wpłynie pozytywnie na wzrost zainteresowania naukami ścisłymi i kierunkami oferowanymi przez szkoły i uczelnie techniczne” – dodał.

W osiągnięciu powyższego celu pomóc ma nowa, bardziej atrakcyjna dla współczesnego zwiedzającego aranżacja. Obok zabytkowych eksponatów pojawią się także eksponaty multimedialne, takie jak choćby animowana kostka Mengera wyświetlana w piramidzie holograficznej.

“W Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie, obok fascynujących zabytków techniki, zainstalowaliśmy 31 monitorów, ekran diodowy o powierzchni około 20 m2, holobox, piramidę holograficzną oraz nowoczesny projektor multimedialny. Oprócz tego stworzyliśmy liczne tematyczne aplikacje interaktywne. Wszystko po to, aby w jak największym stopniu zaangażować zwiedzających w prezentowane treści” – wskazał Jakub Szymuś, dyrektor techniczny TRIAS AVI, firmy odpowiedzialnej za realizację nowej ekspozycji.

Projekt wystawienniczy dofinansowano ze środków budżetu Państwa w ramach dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacje na temat nowej wystawy, godzin otwarcia oraz cennik zwiedzania znajdują się na stronie nmt.waw.pl.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *