Przedstawiciele obu firm oficjalnie potwierdzili wcześniejsze doniesienia na temat rozmów o fuzji. Powstała w wyniku ewentualnej transakcji spółka byłaby, według analityków, poważniejszą konkurencją dla takich dostawców sprzętu telekomunikacyjnego jak Huawei, czy Ericsson.
Za fuzją przemawiać ma m.in. fakt, że oferty obu firm dość dobrze się uzupełniają. Łącząc siły firmy Nokia i Alcatel-Lucent zyskałyby też możliwość bardziej efektywnego konkurowania z takimi dostawcami rozwiązań telekomunikacyjnych jak Huawei, czy Ericsson. Podmiot powstały z połączenia obu firm dysponowałby rocznymi przychodami na poziomie 26 mld euro, podczas, gdy firmy Huawei i Ericsson w zeszłym roku zanotowały obroty rzędu odpowiednio 24,4 mld euro oraz 37,44 mld euro. Nie jest jednak wykluczone, że Nokia zdecyduje się jedynie na zakup części obecnych struktur francuskiej firmy. Jednym z takich obszarów mógłby być przykładowo dział rozwiązań bezprzewodowych Alcatel-Lucent. Wiadomo jednak, że przejmując firmę Alcatel-Lucent fińska spółka znacznie wzmocniłaby własną pozycję na rynku amerykańskim.
Na wieść o potencjalnym połączeniu obu spółek wartość akcji francuskiej firmy wzrosła o 12,6 proc.
Informacji o ewentualnej wartości transakcji nie ujawniono. Warto jednak zauważyć, że obecna kapitalizacja firmy Alcatel-Lucent sięga 11 mld euro. Dla porównania wartość giełdowa Nokii to niecałe 29 mld euro. Jednocześnie, na wieść o potencjalnym połączeniu obu spółek wartość akcji francuskiej firmy wzrosła o 12,6 proc. Z kolei cena akcji fińskiej spółki spadła o 6,6 proc. Obie strony zastrzegają jednak możliwość zaniechania dalszych rozmów o fuzji.
Cytowani przez agencję Reuters analitycy ostrzegają jednak, że w przypadku fuzji fińskiej i francuskiej spółki potencjalnie trudne może okazać się osiągnięcie typowych dla tego rodzaju transakcji oszczędności. Obecnie, podobnie, jak w przypadku nieoficjalnych doniesień z grudnia ubiegłego roku, pojawiają się opinie mówiące, że ewentualną transkację utrunić mogą także francuscy regulatorzy rynkowi. Fuzja firm Nokia oraz Alcatel-Lucent najpewniej wiązałaby się bowiem z ograniczeniem zatrudnienia, czemu sprzeciwiają się francuscy regulatorzy rynkowi. Wedle informacji z końca 2014 roku w przypadku połączenia z fińską firmą pracę mogłoby stracić nawet 15 tys. pracowników firmy Alcatel. Obecnie w firmie Alcatel-Lucent pracuje ok. 52 tys. osób. Nokia posiada zaś niemal 62 tys. pracowników.