RynekPolecane tematy
Nowa generacja procesorów Intel Core – wydajność, energooszczędność i nowe zastosowania
Wyższa wydajność i wyjątkowo niskie zużycie energii to główne cechy układów Intel Core 6. Nowe procesory znajdą zastosowanie w szerokiej gamie urządzeń – także w ramach Internetu Rzeczy. Układy Intel Core 6 mają także wspierać m.in. zaawansowane funkcje systemu Windows 10.
Z oficjalnych informacji wynika, że nowe układy będą wykorzystywane w szerokiej gamie urządzeń – od ultraprzenośnych komputerów, przez urządzenia łączące funkcjonalność tabletu i komputera, po sprzęt stacjonarny i w pełni mobilne stacje robocze. Dla mobilnych stacji roboczych przeznaczone będą układy rodziny Intel Xeon E3-1500M. Ze względu na obsługiwane funkcje, w zastosowaniach biznesowych szczególnie sprawdzać mają się szóstej generacji Intel vPro. Co ważne, do urządzeń mobilnych przeznaczone będą układy mobilne – odpowiednio linii Intel Core m3, m5 i m7.
Sprzęt wyposażony w nowej generacji układ Intel Core i5-6200U dysponuje ponad 2,5-krotnie wyższą wydajnością niż 5-letni komputer wyposażony w procesor Intel Core i5-520UM.
Układy Intel Core 6 wykorzystują architekturę Skylake i są produkowane w procesie technologicznym 14-nm. Wspierają m.in. obsługę uniwersalnego złącza komunikacyjnego Thunderbolt 3 oraz kamerę Intel RealSense. Nowe procesory wspierają też technologie bezprzewodowego przesyłania obrazy Intel WiDi. Dysponują również wyższą wydajnością, przy niższym zapotrzebowaniu na energię.
Z oficjalnych informacji wynika, że sprzęt wyposażony w nowej generacji układ Intel Core i5-6200U dysponuje ponad 2,5-krotnie wyższą wydajnością niż 5-letni komputer wyposażony w procesor Intel Core i5-520UM. Charakteryzuje się też trzykrotnie mniejszym poborem mocy. Jednocześnie, nawet 30 razy bardziej wydajny – także w porównaniu do układów Intel Core 5 generacji – ma być zintegrowany w ramach Intel Core 6 układ graficzny Iris. Procesory nowej generacji mają także lepiej sprawdzać się w warunkach wielozadaniowości.
„Urządzenia bazujące na procesorach Intel Core szóstej generacji oferują wyższą wydajność i responsywność, dłuższy czas pracy na baterii i wyższy poziom bezpieczeństwa. Nasze nowe procesory otwierają przed użytkownikami zupełnie nowe możliwości, w tym funkcję logowania się do urządzenia za pomocą systemu rozpoznawania twarzy i komunikacja z nim za pośrednictwem komend głosowych” – podkreśla Kirk Skaugen, wiceprezes koncernu Intel i dyrektor generalny działu Client Computing Group. Urządzenia z procesorami Intel Core szóstej generacji mogą być też smuklejsze i lżejsze od swoich kilkuletnich odpowiedników.
Przedstawiciele koncernu Intel deklarują, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy na rynek trafi niemal 50 modeli procesorów nowej generacji. Dodatkowo Intel zamierza wprowadzić do oferty nowe rozwiązania przeznaczone do urządzeń wykorzystywanych na potrzeby budowy Internetu Rzeczy.