Rynek

Nowy dział tematyczny, a także chmura hybrydowa i Big Data w nowym numerze ITwiz

W ciągu najbliższych 12 miesięcy nawet 80% budżetów IT w firmach w skali świata będzie przeznaczane na rozwiązania w chmurze. Jednocześnie, już co czwarta firma w Polsce korzysta z hybrydowych środowisk cloud computing. Jak sięgnąć po oczekiwane po tym modelu korzyści? Wraz z pierwszym numerem ITwiz w roku 2017 uruchamiamy nowy dział CDO – Chief Data/Digital Officer. Pierwszy materiał poświęcamy tematowi wykorzystania Apache Hadoop w rozwiązaniach klasy Data Lake.

Nowy dział tematyczny, a także chmura hybrydowa i Big Data w nowym numerze ITwiz

Wstępniak

Według analiz Intela z roku 2016, już 26% przedsiębiorstw w Polsce korzysta z chmury hybrydowej. Bardziej popularna jest jedynie chmura prywatna (56%). Z kolei niemal połowa respondentów badania „State of Application Delivery 2017” (48%) uważa, że prywatne chmury będą pełniły strategiczną funkcję w ciągu następnych 2-5 lat, a 75% wszystkich aplikacji znajdzie się w chmurze do końca 2017 roku (str. 28). Jednocześnie badania Intel Security pokazują, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy nawet 80% budżetów IT w firmach w skali świata będzie przeznaczane na rozwiązania w chmurze. To tylko niektóre powody skłaniające nas do poświęcenia chmurze hybrydowej kilku materiałów w ramach tematu przewodniego w ITwiz 1/2016.

Chmura hybrydowa ma wiele zalet w stosunku do podzielonego środowiska. Wymaga jednak odpowiedniej integracji obu segmentów – lokalnego, który działa w wewnętrznym środowisku IT oraz zewnętrznego, działającego u dostawcy usług cloud computing. Integrację można przeprowadzić na kilku poziomach (str. 36). Są to: okazjonalna wymiana danych z separacją aplikacji, integracja na poziomie platformy w oparciu o wirtualizację, połączenie zasobów firmowych z chmurą na poziomie danych i integracja na poziomie aplikacji.

Warto też zwrócić uwagę na kształt umów podpisywanych z dostawcami usług cloud computing, na co zwraca uwagę Marcin Maruta, wspólnik w kancelarii Maruta Wachta sp.j., ekspert w zakresie prawa nowych technologii oraz własności intelektualnej, szef działu Kontraktów IT (str. 33). Jego zdaniem, pracy dla prawników przy negocjacji umów cloud computing jest więcej niż przy outsourcingu, ale zupełnie gdzie indziej. Trzeba bowiem przygotować organizację na zderzenie z chmurą i odpowiedzieć m.in. na pytania: Czy badamy to, co kupujemy? Gdy kupujemy usługę SaaS, czy wiemy, gdzie jest PaaS, a gdzie jest IaaS? A to może być granica między zachowaniem legalnym a naruszeniem prawa. Dostawca ma obowiązek nam to powiedzieć, ale przede wszystkim my mamy obowiązek to sprawdzić.

Wiele miejsca w tym numerze magazynu poświęcamy technologiom, które być może nie zmienią naszego życia jeszcze w tym roku, ale z pewnością zrobią to w ciągu najbliższych lat. Wiele na ten temat mówiono na tegorocznych targach CES 2017. Najwięcej chyba miejsca poświęcono w tym roku w Las Vegas autonomicznym samochodom (str. 4) oraz nowemu sposobowi komunikacji z otaczającymi nas urządzeniami za pomocą głosu i języka naturalnego (str. 9). Za komunikacją głosową, rozpoznawaniem naszej mowy stoją zaawansowane algorytmy, rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego. Najnowszej generacji narzędzie tego typu Google Neural Machine Translation opisujemy na str. 60. Z kolei o wykorzystaniu w praktyce uczenia maszynowego pisze Eric Bowman, wiceprezes ds. inżynierii w Zalando (20).

Wraz z pierwszym numerem ITwiz w roku 2017 uruchamiamy nowy dział CDO – Chief Data/Digital Officer. Pierwszy materiał poświęcamy tematowi wykorzystania Apache Hadoop w rozwiązaniach klasy Data Lake (str. 18). Polecamy także materiały poświęcone czynnikom zwinności i ich odzwierciedlenie w umowach na agile w sektorze publicznym (str. 50) oraz zaletom i wadom stosowania w projektach podejścia iteracyjnego i przyrostowego (str. 56).

Zapraszamy do lektury.

Adam Jadczak
redaktor naczelny ITwiz

W numerze m.in.:

• Przyszłość branży motoryzacyjnej prezentowana na CES 2017
• Głosowi asystenci: nowa forma komunikacji z urządzeniami
• Innowacje zmieniają rynek usług finansowych
• Jak Machine Learning zrewolucjonizuje branżę mody
• Raport: bezpieczeństwo, a nie dostępność priorytetem przy wdrażaniu aplikacji
• 10 podstawowych korzyści z monitoringu usług IT
• Zastosowania biometrii w bankach w cyfrowej transformacji
• Czynniki zwinności i ich odzwierciedlenie w umowach na agile
• Nowy algorytm Google w zakresie wykorzystania Sztucznej Inteligencji
• Pomysł na chmurę i dedykowany sprzęt dla branży filmowej
• Data Lake w oparciu o Apache Hadoop
• Raport: dramat w przetargach publicznych na IT w IV kwartale 2016 roku
a także:
• PRZEWODNIK CHMURA HYBRYDOWA
• PRAWO: Nasza kochana i groźna chmura wszechobecna
• 4 sposoby na integrację firmowej infrastruktury IT z chmurą
• Hybrydowa chmura katalizatorem cyfrowej transformacji
• CASE STUDY: Migracja środowiska IT do chmury publicznej

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *