Rynek
Nvidia prezentuje nowe, zaawansowane układy graficzne
W ofercie Nvidii pojawił się nowa generacja układów graficznych, zaprojektowanych z myślą o potrzebach użytkowników m.in. z branży filmowej i CGI – Turing. Firma ewidentnie chce podbić nowy, obiecujący segment rynku i kusi filmowców m.in. zaawansowanym wsparciem dla technologii ray tracing, pozwalającej układom graficznym na realistyczne symulowanie odbić promieni słonecznych.
Oczywiście, wykonywanie takich operacji graficznych możliwe jest już teraz – wymaga to jednak wykorzystania dużej mocy obliczeniowej i czasochłonnego renderowania poszczególnych scen. Układy z serii Nvidia Turing (nazwa jest rzecz jasna hołdem dla brytyjskiego matematyka i pioniera współczesnej informatyki) mają jednak w pełni wspierać ją sprzętowo, a także być na tyle wydajne i na tyle inteligentnie wykonywać obliczenia związane z fizyką światła, że wszystkie operacje będą przeprowadzane w czasie rzeczywistym, zaś ich rezultaty będą widoczne natychmiast.
Dla filmowców ma to oznaczać nie tylko znaczne skrócenie czasu pracy nad zaawansowanymi scenami, ale de facto zrewolucjonizowanie całego „procesu kreatywnego” – przedstawiciele Nvidii są pewni, że użytkownicy to docenią i zechcą zainwestować w nowe układy. Jensen Huang, dyrektor generalny firmy, mówi wprost, że Turing jest największą innowacją Nvidii w ostatniej dekadzie.
Branża filmowa to dla Nvidii nowe terytorium – jej oferta w tym zakresie była do tej opory raczej ograniczona, a popularność produktów w branży – niewielka, ale plany ekspansji w nowych obszarach rynku nie są dla firmy niczym nowym. Choć korzenie firmy Nvidia tkwią w świecie gier i graczy, to amerykańskie przedsiębiorstwo od lat coraz śmielej poczyna sobie choćby w segmencie superkomputerów czy rozwiązań dla centrów danych. Tylko w ostatnim roku cena jej akcji wzrosła o 50 proc., głównie za sprawą ogromnego zainteresowania rozwiązaniami przeznaczonymi właśnie dla centrów danych, w których układy z logo Nvidii wykorzystywane są m.in. do zastosowań z dziedziny sztucznej inteligencji.
Niezależnie od tego Nvidii pozostaje potęgą w świecie elektronicznej rozrywki – to jej karty graficzne są najczęściej wybierane przez graczy, dostarcza też układy GPU do wielu urządzeń mobilnych i konsoli do gier. W ostatnim czasie popyt na jej produkty był dodatkowo stymulowany przez ogromną popularność kryptowalut – maszyny służące do „kopania” np. btcoinów, bazowały zwykle właśnie na układach Nvidii.