Rynek

Nvidia prezentuje nowe, zaawansowane układy graficzne

W ofercie Nvidii pojawił się nowa generacja układów graficznych, zaprojektowanych z myślą o potrzebach użytkowników m.in. z branży filmowej i CGI – Turing. Firma ewidentnie chce podbić nowy, obiecujący segment rynku i kusi filmowców m.in. zaawansowanym wsparciem dla technologii ray tracing, pozwalającej układom graficznym na realistyczne symulowanie odbić promieni słonecznych.

Nvidia prezentuje nowe, zaawansowane układy graficzne

Oczywiście, wykonywanie takich operacji graficznych możliwe jest już teraz – wymaga to jednak wykorzystania dużej mocy obliczeniowej i czasochłonnego renderowania poszczególnych scen. Układy z serii Nvidia Turing (nazwa jest rzecz jasna hołdem dla brytyjskiego matematyka i pioniera współczesnej informatyki) mają jednak w pełni wspierać ją sprzętowo, a także być na tyle wydajne i na tyle inteligentnie wykonywać obliczenia związane z fizyką światła, że wszystkie operacje będą przeprowadzane w czasie rzeczywistym, zaś ich rezultaty będą widoczne natychmiast.

Dla filmowców ma to oznaczać nie tylko znaczne skrócenie czasu pracy nad zaawansowanymi scenami, ale de facto zrewolucjonizowanie całego „procesu kreatywnego” – przedstawiciele Nvidii są pewni, że użytkownicy to docenią i zechcą zainwestować w nowe układy. Jensen Huang, dyrektor generalny firmy, mówi wprost, że Turing jest największą innowacją Nvidii w ostatniej dekadzie.

Branża filmowa to dla Nvidii nowe terytorium – jej oferta w tym zakresie była do tej opory raczej ograniczona, a popularność produktów w branży – niewielka, ale plany ekspansji w nowych obszarach rynku nie są dla firmy niczym nowym. Choć korzenie firmy Nvidia tkwią w świecie gier i graczy, to amerykańskie przedsiębiorstwo od lat coraz śmielej poczyna sobie choćby w segmencie superkomputerów czy rozwiązań dla centrów danych. Tylko w ostatnim roku cena jej akcji wzrosła o 50 proc., głównie za sprawą ogromnego zainteresowania rozwiązaniami przeznaczonymi właśnie dla centrów danych, w których układy z logo Nvidii wykorzystywane są m.in. do zastosowań z dziedziny sztucznej inteligencji.

Niezależnie od tego Nvidii pozostaje potęgą w świecie elektronicznej rozrywki – to jej karty graficzne są najczęściej wybierane przez graczy, dostarcza też układy GPU do wielu urządzeń mobilnych i konsoli do gier. W ostatnim czasie popyt na jej produkty był dodatkowo stymulowany przez ogromną popularność kryptowalut – maszyny służące do „kopania” np. btcoinów, bazowały zwykle właśnie na układach Nvidii.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *