Przedstawiciele Oracle poinformowali o uzyskaniu wszystkich wymaganych zgód dla planowanego nabycia firmy Cerner. Transakcja wzmocni pozycję Oracle na rynku rozwiązań oraz usług dla służby zdrowia. Pozwoli też na znaczącą modernizację rozwiązań wykorzystywanych dziś m.in. w szpitalach w oparciu o technologie Oracle.
Uzyskanie wymaganych zgód antymonopolowych, w tym zgody Komisji Europejskiej, dla planowanego nabycia amerykańskiej firmy Cerner pozwoli na znaczące rozszerzenie oferty Oracle o nowej generacji rozwiązania dla służby zdrowia. Firma Cerner jest bowiem znaczącym dostawcą rozwiązań i usług dla sektora ochrony zdrowia. Oferuje rozwiązania branżowe, w tym platformy wspierające tworzenie elektronicznej dokumentacji medycznej. „Pracując razem, Cerner i Oracle są w stanie przekształcić sposób świadczenia opieki zdrowotnej poprzez wyposażenie pracowników medycznych w systemy informacyjne nowej generacji. Lepsze informacje umożliwiają podejmowanie lepszych decyzji, co przekłada się na lepsze wyniki leczenia pacjentów. Nasze nowe, łatwe w użyciu systemy mają na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla pracowników służby zdrowia przy jednoczesnej poprawie poczucia prywatności pacjentów i obniżeniu ogólnych kosztów opieki zdrowotnej” – zapowiada Larry Ellison, prezes i dyrektor ds. technologii w firmie Oracle.
Zgodnie z pojawiającymi się pod koniec 2021 roku doniesieniami, zakup firmy Cerner pozwoli na wzmocnienie pozycji rynkowej oraz oferty Oracle dla sektora ochrony zdrowia. Kupując firmę Cerner koncern Oracle zapewni sobie również dostęp do rozległych baz danych dotyczących zdrowia oraz opieki medycznej. Wykorzystanie takich zbiorów informacji pozwolić ma również na stworzenie nowych modeli sztucznej inteligencji, które zapewne znajdą zastosowanie w kolejnych generacjach usług chmurowych Oracle. Wedle ówczesnych doniesień wartość transakcji miała sięgać 30 mld USD.
Przedstawiciele Oracle zapowiadają, że rozwiązania Cerner zostaną zmodernizowane m.in. w oparciu o możliwości środowiska Oracle Autonomous Database, platformy Oracle APEX oraz mechanizmów obsługi głosowej. Przeznaczone dla ochrony zdrowia narzędzia będą także oferowane w oparciu o platformę Oracle Cloud. “Sprawimy, że systemy Cerner będą łatwiejsze w obsłudze, m.in. dzięki technologii głosowej, która stanie się podstawowym interfejsem systemów klinicznych tej firmy” – mówi Mike Sicilia, wiceprezes ds. rozwiązań branżowych w Oracle.
Wedle zapowiedzi transakcja ma zostać sfinalizowana jak najszybciej. Jest to jednak uzależnione od spełnienia określonych warunków, a także efektów planowanego wezwania do sprzedaży większości pozostających w obrocie akcji firmy Cerner w ramach oferty przejęcia. Jednocześnie, przedstawiciele Oracle zapowiadają, że zakup firmy Cerner będzie miał znaczący wpływ na rentowność koncernu w rozpoczynającym się właśnie roku fiskalnym. „Sektor ochrony zdrowia jest największym i najważniejszym rynkiem na świecie. W ubiegłym roku tylko w USA wydatki na ochronę zdrowia sięgnęły 3,8 bln dolarów. Oczekujemy, że Cerner będzie dla nas ogromnym motorem wzrostu na kolejne lata” – podkreśla Safra Catz, dyrektor generalna firmy Oracle.
Po zamknięciu transakcji, firma Cerner ma funkcjonować jako branżowa jednostka biznesowa Oracle wyspecjalizowana m.in. w cyfryzacji opieki medycznej i dostarczaniu narzędzi zapewniających pracownikom ochrony zdrowia właściwe informacje we właściwym czasie. „Przyłączenie się do Oracle jest bezprecedensową okazją do przyspieszenia naszych prac związanych z modernizacją elektronicznej dokumentacji medycznej, usprawnianiem pracy personelu oraz zapewnianiem pacjentom wydajnej opieki najwyższej jakości” – mówi David Feinberg, prezes i dyrektor naczelny firmy Cerner.