Branża ITRynek

Czy Oracle kupi amerykańskiego giganta z branży rozwiązań dla ochrony zdrowia?

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Oracle zamierza nabyć firmę Cerner, dostawcę rozwiązań i usług z zakresu ochrony zdrowia oraz tworzenia elektronicznej dokumentacji medycznej. Wartość transakcji może wynieść nawet 30 mld USD.

Czy Oracle kupi amerykańskiego giganta z branży rozwiązań dla ochrony zdrowia?

Jak donosi Wall Street Journal, rozmowy dotyczące ewentualnej transakcji są prowadzone już od dłuższego czasu. Jeśli zatem nie zostaną zerwane, to ewentualne porozumienie może zostać zawarte nawet w najbliższych dniach. Wartość potencjalnej transakcji sięga nawet 30 mld USD.

Jak podkreślają analitycy, kupując firmę Cerner koncern Oracle zapewni sobie dostęp do rozległych baz danych dotyczących zdrowia oraz opieki medycznej. Tego typu dane mogą mieć ogromne znaczenie dla rozwoju oferty usług Oracle dla sektora ochrony zdrowia. Pozwolą bowiem m.in. na stworzenie nowych modeli działania algorytmów sztucznej inteligencji wykorzystywanych w ramach oferowanych przez amerykański koncern usług chmurowych.

Firma Cerner jest bowiem drugim największym dostawcą rozwiązań z zakresu elektronicznej dokumentacji medycznej w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, od 2019 roku firma Cerner współpracuje z Amazon Web Services w zakresie rozwoju usług AI dla firm zdrowotnych. Współpraca ta dotyczy m.in. rozwiązań mających na celu poprawę trafności i skrócenie czasu opracowania diagnoz lub wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego na potrzeby poprawy jakości usług medycznych. Można prognozować, że gdyby zapowiadana transakcja doszła do skutku to podstawą dla dalszego rozwoju technologii medycznych Cerner stałyby się właśnie technologie i rozwiązania chmurowe tego producenta. Jednocześnie, Oracle zyskałby ogromną przewagę nad konkurentami w sektorze usług przetwarzania w chmurze dla – coraz szerzej inwestującego w nowe technologia – sektora medycznego.

Gdyby transakcja doszła do skutku i potwierdziłyby się doniesienia na temat jej wartości, to byłoby to jedno z największych przejęć w 2021 roku. Byłaby to jednocześnie największa pod względem finansowym transakcja tego typu w historii koncernu Oracle. Najdroższym jak dotąd zakupem Oracle była sfinalizowana przez 15 laty transakcja zakupu firmy PeopleSoft.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *