Branża ITInfrastrukturaRynek
Polska cyfrowym hubem Europy Środkowo-Wschodniej?
Według danych Komisji Europejskiej, w zakresie wykorzystania usług chmurowych, spośród wszystkich krajów UE, Polska wyprzedza tylko Rumunię i Bułgarię. Choć jako kraj mamy sporo do nadrobienia, ostatnie plany gigantów technologicznych (Microsoft i Google zamierzają zainwestować w Polsce w centra danych łącznie około 12 mld zł) sugerują, że w naszym rynku drzemie bardzo duży potencjał. Czy jego wykorzystanie pozwoli Polsce stać się hubem cyfrowym Europy Środkowo-Wschodniej?
Pandemia koronawirusa stała się motorem napędowym transformacji cyfrowej w Polsce. Wiele organizacje z dnia na dzień musiało przejść na pracę zdalną i zacząć wykorzystywać rozwiązania chmurowe, nawet jeśli wcześniej były im nieprzychylne. Dotychczasowa, niewielka popularność cloudu, stała się nagle szansą dla firm z branży IT na pozyskanie nowych klientów. Z tej okazji zamierza skorzystać Microsoft, który zapowiedział w maju budowę – w Warszawie lub jej okolicach – centrum danych. Firma przeznaczy też środki na szkolenia (planowane jest przeszkolenie 150 tys. pracowników i studentów), program certyfikacji oraz działania mające zachęcić do korzystania z chmury. Cała inwestycja szacowana jest na około 4 mld zł. Podobne plany ma Google – pod koniec czerwca firma poinformowała, że również planuje wybudować centrum danych w stolicy Polski. Szacuje się, że jego łączny koszt wyniesie od 6 do nawet 8 mld zł.
„W ostatnich latach rozwój sektora usług chmurowych na świecie rośnie w tempie dwucyfrowym. W odpowiedzi na tak duży popyt, dostawcy tych usług stale inwestują w rozwój infrastruktury. Nasz kraj jest uznawany za informatyczne zagłębie Europy, a polska branża IT stale się rozwija, co zapewne było brane pod uwagę przy wyborze lokalizacji centrów danych. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że obecność infrastruktury chmurowej w Polsce rozwiąże problem ograniczeń prawnych, dotyczących przechowywania danych rządowych poza granicami kraju” – komentuje Radosław Broniszewski, Cloud Solutions Architect w Billennium.
Wykorzystanie chmury powoli rośnie
Według szacunków Gartnera, w 2020 roku światowe wydatki na usługi chmury publicznej wyniosą 266 mld dol. i będą większe o 17% w porównaniu z poprzednim rokiem. Jak to wygląda w Polsce? Dane Komisji Europejskiej pokazują, że rynek cloud computingu w naszym kraju nie cieszył się dotąd dużą popularnością. Według danych z 2018 roku tylko 11,5% przedsiębiorstw (firm zatrudniających minimum 10 pracowników) w Polsce korzystało z chmury. Taki wynik uplasował nasz kraj tylko przed Rumunią oraz Bułgarią wśród państw Unii Europejskiej. Wyprzedzają nas takie kraje, jak Estonia (33,9%), Czechy (26,5%) czy Litwa (22,6%). Dla porównania w Finlandii, będącej liderem zestawienia, współczynnik ten wynosi 65,3%, a średnia dla całej Unii to 26,2%.
Niewiele lepiej wygląda sytuacja gdy spojrzymy na dane GUS. Wyniki badania „Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w jednostkach administracji publicznej, przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych w 2019 roku” pokazują co prawda, że w polskich przedsiębiorstwach chmura się popularyzuje, jednak wynik 17,5%, dalej plasuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc w UE. Biorąc pod uwagę fakt, że 96,3% organizacji deklaruje posiadanie dostępu do internetu, jest to wynik zaskakująco niski. I choć dane za rok 2020 nie są jeszcze dostępne, najprawdopodobniej wykorzystanie chmury gwałtownie wzrosło w związku z pandemią.
Jak będzie wyglądać przyszłość polskiego rynku chmurowego?
Raport PMR „Rynek centrów danych w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025”, wydany w maju, już po zapowiedzi Microsoftu, pokazuje, że perspektywy wydają się być optymistyczne. W roku 2019 dostępna moc IT wynosiła 83 MW (megawat), a szacunki na 2020 mówią o 87 MW. W latach 2021-2025 wzrost mocy obliczeniowej rok do roku szacuje się na 13,9%, co pozwoli na osiągnięcie 166 MW w 2025 roku.
„Wiele przedsiębiorstw uświadomiło sobie, że nowoczesne technologie cloudowe pozwalają na efektywną pracę zdalną. Firmy przekonały się do tego modelu pracy, co pozwala mieć nadzieję, że polski rynek chmury zacznie gonić bardziej rozwinięte pod tym kątem kraje” – podsumowuje Radosław Broniszewski.